Muhterem Göçmen için adalet yerini bulsun
5.12.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, çalıştığı işyerinde yıllarca şiddet gördüğü eşi tarafından bıçaklanarak öldürülen Muhterem Göçmen'in bugünkü (05.12.2013) duruşması için Çağlayan Adliyesi önünde eylem gerçekleştirildi.

Polisler kardeşimi korumadı

9:30'da başlayan duruşma öncesinde gerçekleştiren eylemde koruma altındayken öldürülen Muhterem Göçmen’in ablası Çiğdem Evcil, kardeşinin devlet tarafından korunması gerekirken, karakola gittiğinde polislerin Gezi Parkı’nda olduğunu söylediklerini belirterek devletin kardeşini korumadığını ifade etti. Çiğdem Evcil kardeşinin devlet korumadığı için öldüğünü belirtti. Çiğdem Evcil görülen davada hakimlerin katile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermesi gerektiğini söyledi.

 

Devlet gerekli önlemleri almalı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, kadın cinayetlerini durdurmak için devletin gerekli önlemleri alması gerektiğini, bu yüzden platform olarak adliye önlerinde olmaya ve davaların takipçisi olacaklarını belirtti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, kadın cinayetleri davalarındaki adaletsizliğe son verilmesi, faillere verilen haksız tahrik indiriminin kaldırılması ve faillere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi için meclise ''Koruma Yasası'' teklifini sunduklarını belirtti. 

Ardından okunan basın açıklamasında karara yaklaşılan davada endişelerinin sürdüğü "Katil zanlısına sıkça rastladığımız ceza indirimi uygulamasını engellemek için adalet talebimizi haykırıyoruz. Muhterem ve diğer öldürülen kardeşlerimizin katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmelidir" diye belirtildi. Kadın cinayetlerinin son bulması için valilik, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı'nı göreve çağırdı. Açıklamanın ardından kadınlar duruşmayı izlemek üzere adliyeye geçti.

Mahkeme heyet başkanının olmaması ve yeni tanık sunulması sebebiyle duruşma 18 Şubat'a ertelendi.