Hürrem ve Şule'nin katili indirim peşinde
5.12.2013
Antalya'da, Şule Seçil Tengir ve Hürrem Babaoğlan'ın pompalı tüfekle vurularak katledilmeleri hakkındaki davanın sekizinci duruşması dün (6 Aralık Perşembe) Manavgat Adliyesi'nde görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da öldürülen kadınların ailelerinin yanında olarak davayı takip etti.

Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde Şule Seçil Tengir ile iş arkadaşı Hürrem Babaoğlan’ı durakta otobüs beklerken pompalı tüfekle öldüren Mutlu Polat’ın yargılandığı davanın sekizinci duruşması dün Manavgat Adliyesi’nde görüldü.

Manavgat 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın sekizinci duruşmasına Şule Seçil Tengir ve Hürrem Babaoğlan’ın ailelerini yalnız bırakmayan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da katıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın avukatı da davaya mğdahil olarak katıldı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun müdahillik talebi de mahkeme heyeti tarafından görüşülecek.

Daha önceki duruşmada katilin akli dengesinin yerinde olduğuna dair rapor gelmişti. Ancak katilin avukatları buna itiraz etmişlerdi. Adli Tıp tarafından yapılacak yeni muayene Mayıs ayında olacağı için o zamana kadar net bir karar verilmeyecek.

Aileden protesto
Şule Seçil Tengir'in babası mahkemenin bu kadar uzamasını protesto etti. Daha önce Diyarbakır'da öldürülen Fatma Atagün'ün ikinci celsede biten ve katile ağır ceza verilmesiyle sonuçlanan davanın gazete kupürünü hakimin önüne bıraktı. Hakime "Neden bu dava bu kadar uzatılıyor, neden katile ağır ceza verilmiyor?" diye sorması üzerine hakim, adli tıptan rapor beklediklerini söyledi.

Katil indirim peşinde
Mahkemenin başından beri akli dengesi yerinde değil taklidi yapan katil Mutlu Polat şimdide getirdiği tanıklarla indirimden faydalanmaya çalışıyor. Mahkemeye çıkmayıp iki duruşma arasında hakime ifade veren iki tanık, Hürrem ve Şule Seçil'in Mutlu Polat'a küfür ettikleri Polat'ın da bunun üzerine onları vurduğunu yönünde ifade verdiler. Avukatlar ise bu iki tanığın gerçekten orada olup olmadıklarının telefon sinyallerinin takibiyle tespit edilmesini talepettiler. Tanıkların ise mahkemeye çağırılması talebi reddedilirken, telefon kayıtları bir sonraki duruşmaya hazır edilecek.

Mahkeme 30 Ocak 2013, 13.00'a ertelendi.