Platform İstanbul'da toplandı, hazırlıklar başladı
8.12.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 8 Aralık Pazar günü İstanbul'da Platform üyeleriyle birlikte toplantısını gerçekleştirdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadın cinayelerini durdurma mücadelesini büyüterek sürdürürken gelecek işlerini planlamak için buluştu.

Toplantıya Platform üyeleriyle birlikye öldürülen Muhterem Göçmen'in ablası Çiğdem Evcil de katıldı.

25 Kasım kadın mücadelesinin yükseldiği gün oldu

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Ululslararası Dayanışma ve Mücadele Günü'nde kadınların korunması için birçok ilde valilik önlerindeyken, kadın katillerine caydırıcı cezalar verilmesi için TCK'ye ek madde önerisiyle meclisteydi. Kadın cinayetlerini durdurma mücadelesini her alanda güçlü birlikte sürdürüleceğini belirten Platformun İstanbul Temsilcisi Fikriye Yılmaz, "24 Kasım'da tüm kadınlarla birlikte Kadıköy'de yaptığımız büyük kadın yürüyüşü ve bunun ardından 25 Kasım'da Platform olarak yaptığımız eylemler çok başarılı oldu. Kadınlar kendi haklarını sokaklarda gerekirse valiliklerde, mecliste arıyor" dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, 25 Kasım'ın öldürülen kadınların ailelerine, yaşam mücadelesi veren kadınlara ve kadın cinayetlerini durdurmak için mücadele eden tüm kadınlara umut veren bir süreç olduğunu belirtti. Kav, bu mücadelenin ise AKP'nin kadın düşmanı politikalarına rağmen büyüyerek güçlendiğini söyledi.

Kadınların öldürülmediği bir 2014 yaratalım
Platformun 2014 Kadın Takvimi kısa bir süre önce çıktı. PLatformun mali giderlerini karşılamak için çıkarılan 2014 Kadın Takvimi'nin satışı için kadınlar çalışmaya başladı. İnternet üzerinden ve elden satışı yapılan takvimin, başka nerelerde satışa sunulabileceği konuşularak çeşitli satış dükkanları belirlendi. Bununla birlikte de üniversitelerde de takvim satışının yapılabileceği konuşuldu.

Kadınlar 1 saatlik oturma eylemiyle hesap soracak
Aylık eylemlerini gerçekleştiren Platform, 13 Aralık'ta 19.30'da Galatasaray Meydanı'nda 1 saatlik oturma eylemini gerçekleştirecek. Kasım ayı kadın cinayeti verilerinin açıklanacağı oturma eyleminin kurgusu planlandı.

Kadınlar Yaşasın Diye programının 2. bölümü geliyor
Kadınlar Yaşasın Diye isimli programına Yarın Wev TV üzerinden başlayan Platform, programın ikinci bölümünü de çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştirecek. Kadınların öldürülmediği bir ülke ve dünya için mücadele etmenin siyasi temellerinin konuşulacağı program için tarih belirlenecek.

Platform uluslararası imza kampanyasıyla devleti görevi çağırıyor
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından kadın cinayetlerini durdurmak isteyen kadınlarla buluşuyor. Kadın cinayetlerini durdurmak için Kanada'dan başlatılacak ve tüm dünyaya yayılacak olan imza kampanyasının gelişimi kadınlar tarafından takip edilecek.