Oy alırken iyi, canımız alınırken ses yok
15.12.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, bugün öldürülen kadınları anmak ve kadınların ölümlerinden sorumlu olanlardan hesap sormak için İstanbul'da, Galatasaray Lisesi önünde eylem gerçekleştirdi. Her ay düzenli olarak yapılan eylemde, Fatma Şahin'e öldürülen kadınlarla ilgili sorular soruldu ve cevap vermesi istendi.

 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, öldürülen kadınları hatırlatmak için bugün(13.12) Galatasaray Lisesi önünde eylem gerçekleştirdi. Her ay düzenli olarak yapılan eylemde, Fatma Şahin’e öldürülen kadınlarla ilgili sorular soruldu ve cevap vermesi istendi. Kadınlar eylemde ağırlıklı olarak “Kadınlar Ölüyor Fatma Şahin Nerede” sloganları attı ve kadın katillerine mahkemelerde indirim uygulandığına değindi. AKP’nin kadınların korunmasından çok yaşam tarzına müdahele ettiğine vurgu yapıldı.

Hükümet, savcısıyla hakimiyle kadın katillerinin yanında
Eylemde ilk sözü, 2 yılı aşkındır kocası tarafından öldürülen kızının mücadelesini sürdüren Gülay Yaşar’ın babası Duran Yaşar aldı. Yaşar sözünde “kızımın katili hala dışarıda… Bu katilllerin dışarıda gezmesini değil, ağırlaştırılmış cezalar almasını istiyoruz” cümlelerini kullandı. Sonrasında Nargül Türkyılmaz’ın babası İrfan Tuzcuoğlu sözü aldı. Tuzcuoğlu, hükümetin savcısıyla hakimiyle kadın katillerinin yanında olduğunu belirterek “kadınları öldürenler elini kolunu sallaya sallaya geziyor, bu nasıl dava biz de anlamadık” dedi.

Oy alırken iyi, canımız alınırken ses yok
Koruma başvurusunda bulunduğu halde devletin polis tayin etmeyip “polislerin hepsi Gezi Parkı’nda” diyerek ölümüne yol açtığı Muhterem Göçmen’in ablası Çiğdem Evcil eylemde şunları söyledi: “Başbakan, Fatma Şahin bizi hiç görmüyor mu? Suçlular mahkemelerde şov yaparken, bizim gözlerimize bakıp gülerken onlar nasıl rahat yerlerinde uyuyorlar. Artık ağırlaştırılmış müebbet cezaları vererek bu oyuna bir son versinler, yeter artık! Yolda yürürken korkar hale geldim. Oy alırken iyi, canımız alınırken kimsenin sesi çıkmıyor”

Önümüze set kuran polisler, neden kadınları korumuyor?
Platform’un Genel Temsilcisi Gülsüm Kav konuşmasına önlerine set çekmiş olan polislere değinerek başladı. İnsanların hak arama mücadelesinin önüne kurulan setlerde duran polislerin neden kadınların hayatını kurtarmak için kullanılmadığını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “AKP Hükümeti kadınları korumak yerine taşı, betonu koruyor. Kadınları korumayan polisleri koruyorlar. Ama aslında koltuklarını makamlarını koruma peşindeler. Biz kadınları, gençleri, ağaçları, doğayı, insanlığı kurtarmak peşindeyiz. Siz, bizleri tanıyorsunuz. Bu caddelerde hep yürüyorduk, yine yürüyeceğiz, yürüyüş hakkımızı almak için de sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

Kav, Fatma Şahin’e temel sorularının “Madem kadınları düşünüyorsunuz, hayatımızı kaybederken neden sesiniz çıkmıyor?” sorusu olduğunu söyleyerek Fatma Şahin’i sordukları sorulara cevap vermesi için Galatasaray Meydanı’na beklediklerini belirtti.

Fatma Şahin’in temsili cevapları verildi
Konuşmaların ardından eylem esnasında canlandırma yapıldı. Kadınların Fatma Şahin’e soracakları soruların temsili cevapları verildi. Cevaplarda kadının aile içinde kutsal olduğu, yirmi bin boşanmanın engelleneceği, erkeklerin rehabilite edilmesi gerektiği, polislerin görevlerini yaptıkları belirtildi.

Kasım ayında 23 kadın öldürüldü
Son olarak kadınlar basın açıklamasını gerçekleştirdiler. Basın açıklamasında Kasım ayında 23 kadının öldürüldüğüne değinilerek, Fatma Şahin’in kadın cinayetlerini büyütüyorlar açıklamasının kadın katillerine cesaret verdiği söylendi. “AKP kadın düşmanlığını sürdürmekte kararlıysa, biz de kadın cinayetlerini durdurmakta o kadar kararlıyız” denilerek basın açıklamasına son verildi. Kadınlar sokaklarda, meydanlarda, davalarda, mecliste olmaya devam edeceklerini belirterek eylemi sona erdirdi.