İzmir'de kadınları korumayanlardan hesap soruldu
15.12.2013
İzmir'de YKM önünde toplanan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Kasım ayında öldürülen kadınların yalnız olmadığını ve Fatma Şahin'in kadın cinayetleriyle ilgili cevap vermesi için Konak Meydanı'na yürüdüler.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Kasım ayında öldürülen kadınları anmak ve kadın cinayetleri hakkında hiçbir şekilde açıklama yapmayan Fatma Şahin’den hesap sormak için Konak Meydanı’nda bir saatlik oturma eylemi yaptılar. Eylemde kızlarını kaybeden Suna Maviş ve Zeki Ünlüer de vardı.

“Adalet istiyoruz”
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun gerçekleştirdiği eylemde konuşan Suna Maviş, “Günde 5 kadın öldürülüyor. Başbakan kadın cinayetleri konusunda hiçbir açıklama yapmıyor. Benim kızım öldürüldü, Başbakan kendisini biz ailelerin yerine koyup harekete geçmeli. Kadın katilleri ağır ceza almalı” dedi. Zeki Ünlüer ise “Her yerde sesimizi duyurduk artık adaletin yerini bulmasını, katillerin cezalandırılmasını istiyoruz” dedi.

Fatma Şahin nerede?
Kızlarını kaybeden ailelerin konuşmasından sonra Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir Temsilcisi Sanem Deniz Kural bir açıklama yaptı. Kural, açıklamasına “Kasım ayında 23 kadın kardeşimiz öldürüldü, Fatma Şahin yaptığı açıklamalarda bu sayıyı niye açıklamıyor, toplumu bilgilendirmekten neden korkuyor” diyerek başladı. Kadınların en çok kendi hayatları hakkında karar verdikleri için öldürüldüğünü belirten Kural, “AKP, koruma istemiyle başvuran kadınları korumayarak ölüme terk ediyor” dedi.

Kural, Fatma Şahin’in kadınları evlendirmek için, barıştırmak için bu kadar uğraşacağına kadınları korumak için çalışma yapması gerektiğini söyledi. Kural, açıklamasını tüm kadınları birlikte mücadele etmeye çağırarak sonlandırdı.

Fatma Şahin’den cevap bekliyorlar
Basın açıklamasını Platform üyesi Emine Sözüdoğru gerçekleştirdi. Sözüdoğru, Kasım ayı itibariyle öldürülen kadınların sayısının 212’ye ulaştığını belirterek “Fatma Şahin’in kadın cinayetleri azaldı demesi gerçeği yansıtmıyor” dedi. Sözüdoğru, AKP hükümetinin kadınlarla ilgili her konuda açıklama yaptığını fakat kadın cinayetleri konusunda açıklama yapmaktan kaçındığını belirtti.

Sözüdoğru, devlete sığındığı halde öldürülen Damla Ay’la ilgili Fatma Şahin’in “konukevinde kalma talebi yoktu” demesine karşı “Var olan konuk evlerinden yararlanmak isteyen kadınların öldürülmesi de mi o kadınların suçu?”; Bağcılar’da öldürülen Nimet Çağan’ın koruma talebiyle polise gittiğini hatırlatan Sözüdoğru, polisin “Adın çıkar evine dön” demesi sonucu polis Nimet Çağan’a ölümden başka seçenek bıraktı mı?; Esenyurt’ta sıcak çorba yapmadığı için öldürülen Revzen Andaç’ın yaşamı bir çorbadan daha mı değersiz?; Çorum’da barışmak istemediği için öldürülen Hanife Aktaş, Fatma Şahin’in boşanmayı zorlaştıran açıklamalar yaptığı için öldürülmedi mi? Sorularına Fatma Şahin’den cevap beklediklerini söyleyerek basın açıklaması sona erdi.

Eylem videosunu görmek için linke tıklayınız : http://m.sondakika.com/haber/haber-kadinlarin-eylemine-kopek-engeli-5425908/