Gülşah'ın katiline ağır ceza verilsin
17.12.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2 Ocak 2013 yılında barışmak istemediği eski kocası tarafından 8 yerinden bıçaklanarak TEM otoyoluna atılan Gülşah Sarcan'ın davası için bugün Çağlayan Adliyesi önündeydi. Duruşma 30 Aralık'a ertelendi.
2 Ocak 2013 yılında boşanmak istediği için öldürülen Gülşah Sarcan için adalet arayan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Gülşah Sarcan’ın ailesi bugün Çağlan Adliyesi’nde. Öğleden sonra başlayan dava öncesi açıklama yapan Platform üyeleri ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası taleplerini yineledi.

Çağlayan'da yapılan basın açıklamasında kadın cinayetleri gerçeği vurgulandı, Fatma Şahin ve AKP göreve çağırıldı.

Koruma altındayken öldürülen Muhterem Göçmen'in ablası Çiğdem Evcil ve şüpheli biçimde ölen Nargül Türkyılmaz'ın babası İrfan Tuzcuoğlu’nun da konuşmalarıyla hükümete seslendiği açıklamada Platform adına konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi Sıla Gemicioğlu; kadınları koruması için devleti göreve çağırdı.

Eylemin ardından Platform temsilcileri Gülşah Sarcan'ın davasını takip etmek üzere Adliye'ye girdi.

Katilin ailesi Gülşah’ın ailesine saldırdı
Adliyeye girildiğinde davanın başlamasının beklendiği sırada öldürülen Gülşah Sarcan’ın acılı annesi, gözyaşlarıyla katilin ailesinin olduğu bölgeye doğru “Allah aynı acıyı sizlere de yaşatsın” diyerek acısını döktü. Katilin ailesi ise Gülşah’ın ölümüyle kahrolan acılı aileyi bir kez daha sarsarak “Siz de aynı acıyı bir kez daha yaşayın” diye bağırdılar. Ardından polis barikatını aşarak Gülşah’ın ailesine saldırdılar. Katilin ablası, Gülşah’ın ablasının saçını çekerek yere düşürdü. Bu esnada katilin babası da yere düşen ablayı tekmelemeye başladı. Güvenlik görevlileri araya girerek olayı noktaladı. Gülşah’ın ablası karakola geçerek saldırgan aile hakkında suç duyurusunda bulundu.

Savcıya göre cinayet canavarca işlenmemiş
Gülşah Sarcan’ın öldürülüşünün tasarlanarak gerçekleştirildiği apaçık ortada olmasına rağmen savcı mütaalasında iddianamede yer alan “Canavarca bir his saikiyle öldürme suçundan dava açılmış ise de söz konusu olay sanığın o anki sinirle kendini kaybederek yaptığı bir eylem olarak değerlendirilmekte, eylemin kasten adam öldürme suçu olarak kabul edilmesi gerektiğini” belirtti. Dava 30 Aralık saat 13:30’a ertelendi.