Serpil Erfındık'ın yakınlarını yalnız bırakmadılar
17.12.2013
Geçtiğimiz gün, İzmir'in Buca İlçesi'nde ayrıldığı eski kocası Vedat Atik tarafından, koruma süresinin bittiği gün öldürülen Dokuz Eylül Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünde öğretim görevlisi Serpil Erfındık bugün defnedildi. Cenazeye Serpil Erfındık'ın ailesi ve sevenlerinin yanı sıra, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da katıldı.

Serpil Erfındık, devlet koruması altında olduğu halde, geçtiğimiz gün, İzmir’in Buca İlçesi’ne bağlı Kaynaklar’da eski kocası Vedat Atik tarafından öldürüldü. 9 Eylül Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Serpil Erfındık’ın cenazesi kaldırılmadan önce, çalıştığı okulda bir anma töreni gerçekleştirildi. Törene Serpil hocanın ailesi, yakınları, çalışma arkadaşları, öğrencileri ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu katıldı.

Törende Serpil Erfındık’ın savcı, polis, jandarma, hatta üniversite rektörü ve dekanına kadar ulaşarak koruma istediği, can güvenliğinden endişe duyduğu ve Serpil hocanın ölümünün göz göre göre geldiği belirtildi. Yakın koruma talebinde bulunan Serpil Erfındık’a savcının “Sen yine niye geldin? Ben zaten ameliyat olacağım, rapor yazmam lazım, sizinle mi uğraşacağız” diyerek başından savdığı ifade edildi. Törende söz alan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir Temsilcisi Sanem Deniz Kural, Serpil hocaya sahip çıktıklarını belirterek herkesi Serpil hoca için adalet mücadelesine davet etti. Törende ayrıca 9 Eylül Üniversitesi Rektörü, Edebiyat Fakültesi Dekanı, Serpil hocanın arkadaşları ve öğrencileri de söz aldı.

Törenin ardından cenaze Kaynaklar’da köy mezarlığına götürülerek gömüldü. Cenazeye katılan Serpil hocanın annesi Tülay ve babası Bedrettin’in anlatımları, cinayetin planlanarak işlendiğini ve Serpil hocanın korunmadığını tekrar gözler önüne serdi. Serpil’in Vedat Atik’ten 1 Temmuz’da boşandığını söyleyen anne ve baba, şiddet nedeniyle gerçekleşen boşanmanın ardından, yeniden barışmak için tehditlerin sürdüğünü söylediler. Tehditler üzerine Serpil’e bir ay koruma kararı verildiğini belirten annesi Tülay, 2 yaşındaki çocuklarını görme bahanesiyle Vedat Atik’in cinayet günü eve geldiğini anlattı. Anne Tülay, kamera kayıtlarında katilin tam 4 kez eve geldiğinin sabit olduğunu belirterek, kızının kendisini arayarak Vedat Atik’in eve geldiğini bildirdiğini, kendisinin de “ben gelene kadar kapıyı açma” şeklinde konuştuğunu söyledi. Ancak Vedat Atik’in tekrar gelmesi üzerine kızına “çocuğu balkondan ver” dediğini anlatan anne Tülay, katilin çocuğu alarak uzaklaştığını, ardından çocuğu yakındaki bir kahvehaneye bırakarak boş bebek arabasıyla eve döndüğü, bu esnada ne yaptı ise Serpil’e kapıyı açtırmayı başardığını ve 6 bıçak darbesiyle öldürdüğünü söyledi. Anne Tülay, kızının yakın koruma almak istediğini ancak başvuru acil olarak değerlendirilmediğinden, daha cevap gelmeden cinayetin işlendiğini belirtti.