Savcıdan Hatice Palta'nın katiline tahrik indirimi talebi
18.12.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 16 Temmuz 2013 tarihinde boşandığı kocası tarafından av tüfeğiyle vurularak öldürülen Hatice Palta'nın 3. duruşmasına müdahil olarak katıldı. Duruşmada esas hakkında mütalaa veren savcı, katilin "haksız tahrik" indiriminden yararlanmasını talep etti.

Bebeğini emzirdiği sırada öldürülen Hatice Palta’nın katili Adem Kalkan’ın yargılandığı üçüncü duruşma 18 Aralık’ta Uşak Adliyesi’nde görüldü. Hatice Palta 16 Temmuz’da, koruma tedbiri altındayken eski kocası tarafından, kucağında bebeğini emzirirken av tüfeğiyle vurularak öldürülmüştü. Duruşma görülmeden önce davaya müdahil olan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Hatice Palta’nın hesabını sormak ve katile ağır ceza verilmesi talebini yinelemek için Uşak Adliyesi önünde eylemdeydi. Eyleme Uşak’ta öldürülen Nermin Şen’in akrabası Kadir Ur da katıldı.

Manisa savcısının mütalaası Uşak'a örnek olmalı
Basın açıklamasını okuyan Platform üyesi Sevgi Akyüz “Devlet gerçeği yansıtmayan verilerle kadın cinayetlerini görmezden gelmeye çalışırken kızları öldürülen ailelerle ve yaşam mücadelesi veren kadın kardeşlerimizle birlikte bu davaların takipçisiyiz. Uşak’ta 24 Ekim’de şiddete boyun eğmeyen Sevim Gündoğdu ayrı yaşadığı eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Yine Uşak’ta 17 yıl önce boşandığı eşi tarafından koruma altındayken öldürülen Nermin Şen kardeşimizin katili tek celsede ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. 7 Mart 2013 tarihinde kocası Musa Çelen tarafından öldürülen Gülcan Çelen davasının 29 Kasım’da gerçekleşen 3. duruşmasında savcı emsal bir konuşma yaptı. Tıpkı Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun mücadelesinde vurguladığı gibi savcı da katil Musa Çelen’in “haksız tahrik indirimi alacağını hesaplayarak” cinayeti planladığını belirtti. Delillerin aldatmayı göstermediğini belirten savcı,”Bir an için aldatma olayının gerçekleştiğini düşünsek bile bu ancak boşanma davası açmanın gerekçesi olabilir, cinayet işlemenin değil” ifadelerini kullandı. Bugün Hatice kardeşimizin ailesi ile birlikte Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Hatice Palta için adalet talebimizle Uşak Adliyesi’ndeyiz” dedi.

Eylemde konuşan Platform Eskişehir temsilcisi Fatma Kurt, Fatma Şahin’in, AKP’nin ve diğer yetkili ve sorumluların hala artan kadın cinayetleriyle ilgili açıklama yapmadığına dikkat çekti. 6284 sayılı koruma kanununun hala etkin bir şekilde uygulanmadığını, 2013 yılında Kasım ayının sonuna kadar işlenen 212 kadın cinayetine rağmen Platform’un meclise sunduğu, kadın cinayetlerinde ağır cezayı sağlayacak yasa önerisinin hala Fatma Şahin ve hükümet tarafından gündem edilmediğini vurguladı. Ayrıca Manisa’da Gülcan Çelen davasında savcının verdiği mütalaanın tahrik indirimine kadın cinayeti davalarında yer olmadığını gösterdiğini ve emsal olduğunu ifade etti. 

Basın açıklamasının ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu aile ile birlikte davaya girdi. Duruşmada sanık Adem Kalkan’ın akli dengesinin yerinde olduğuna dair rapor okundu. Raporun ardından sanık ifadesinde “Pişmanım” diyerek indirim alma yoluna başvurdu. Sanığın avukatı, sanığın beyanına dayanarak haksız tahrik indirimi uygulanmasını istedi.

Haksız tahrik indirimini kabul etmeyiz 
Savcı mütalaasında “nitelikli kasten adam öldürme” suçunu işlediğini belirtirken “aldatma” iddiasıyla, sadece sanığın beyanlarına dayanarak “haksız tahrik” indirimi istedi. Duruma karar için 9 Ocak 2014 tarihine ertelendi. Platform avukatı Perihan Çağrışım Kayadelen, sanığın Hatice’nin başkasıyla görüştüğünü düşündüğünü, ancak Hatice’yi affettiğini söylediğini ve barışmak istediğini söylediğini belirtti. Bu beyanların ve affetmenin Medeni Kanun’a göre bile boşanma gerekçelerini ortadan kaldırdığını belirten Kayadelen, sanığın hem barışma isteğinin hem de haksız tahrik indirimi isteğinin hukuka uygun olmayacağını belirtti. Böylece haksız tahrik indirimi yolunun kapandığını söyledi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu avukatı Perihan Kayadelen “Sanık ilk iki duruşmada öldürülen Hatice Palta’nın kendisine ‘Bu çocuk senden değil başkasından’ dediğini ve cinayeti bu nedenle işlediğini ileri sürüyor. Ancak bunu ispatlayamıyor. Sanık beyanına dayanarak haksız tahrik indirimi istenmesi cezanın hafifletilmesi anlamına gelir. Biz bunu kabul edemeyiz” dedi.