Kadınlar ölüyor, AKP susuyor
19.12.2013
Eskişehir'de Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, öldürülen kadınları anmak ve hesap sormak için bir araya geldi.
Kasım ayında 23 kadının öldürüldüğü dile getirilirken bu duruma sessiz kalan AKP'nin kadın düşmanı politikalarından hesap soruldu. Kadınların kaç çocuk doğuracağına, kimle aynı evi paylaşacağına, hangi kıyafeti giyeceğine kadar karışan AKP'ye kadınları neden korumadığı soruldu. Günde 5 kadın öldürülürken bu kadınların kendi hayatlarına karar vermek istedikleri için öldürüldüğüne değinildi. Kadın cinayetlerine suskun kalan Fatma Şahin'e kadınlar öldürülürken nerede olduğu soruldu. Platformun kurulduğu günden bu yana talebi olan kadın cinayetinin TCK'da nitelikli halden sayılması isteği tekrarlandı.
 
Kadınların korunma talebiyle gittiği polisin kadını korumak yerine halka yaptığı zulümler hatırlatıldı. Gezi'de polisin halka zulüm ederken kadınları korumadığının altı çizildi. Basın açıklamasını okuyan KCDP Eskişehir temsilcisi Fatma Kurt ''Kasım ayında 23 kadın kardeşimiz öldürüldü. Bu veriler kadın cinayeti gerçekliğini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Kadın kardeşlerimizin %52’si kocaları tarafından, kendi hayatlarına dair karar vermek istedikleri için, boşanmak ve ayrılmak istedikleri için öldürüldüler. 2013’te Kasım ayı itibariyle kaybettiğimiz kadın kardeşimizin sayısı 212’ye ulaşmış durumdadır. Bu gösteriyor ki 2012’ye göre bu yıl daha fazla kadın cinayeti olmuştur. Fatma Şahin’in kadın cinayetleri azaldı demesi gerçeği yansıtmıyor''dedi. Basın açıklamasının ardından her ay öldürülen kadınları anmak ve hesap sormak için toplanılacağı, taleplerin dile getirileceği söylenildi