Pınar Ünlüer'in katili cinayeti tasarlayarak işlemiş
23.12.2013
3 Aralık 2012 tarihinde İzmir'de Okan Özparıltı tarafından, birliktelik teklifini reddettiği gerekçesiyle öldürülen Pınar Ünlüer davasının beşinci duruşması bugün İzmir Bayraklı Adliyesi'nde görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da adliye önünde eylemdeydi. Olay öncesine ait kamera görüntülerinin izlendiği duruşmada katilin cinayeti tasarlayarak işlediği ortaya çıktı. Savcı katilin tasarlayarak öldürme suçundan cezalandırılmasını isterken, aynı zamanda tahrik indirimi de istedi.

Pınar Ünlüer, 3 Aralık 2012 tarihinde, İzmir’de Okan Özparıltı tarafından, birliktelik teklifini reddettiği gerekçesiyle pompalı tüfekle vurularak öldürüldü. Yaklaşık bir yıldır süren davanın beşinci duruşması bugün İzmir Bayraklı Adliyesi’nde görüldü. Duruşmada önemli gelişmeler yaşandı. Katil Okan Özparıltı, cinayeti tesadüfen, bir anlık sinirle işlediğini savunuyordu. Ancak duruşma sırasında izlenen kamera görüntülerde, Okan Özparıltı’nın cinayetten önce defalarca kez olay yerinden geçtiği ve Pınar’ı beklediği tespit edildi. Duruşmada savcı mütalaa verdi.

Platformdan tepki
Duruşma öncesinde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adliye önünde eylem yaptı. Eylemde Pınar Ünlüer davasının bir yıldır sürdüğü belirtilerek, adaletin bir an önce sağlanması gerektiğinin altı çizildi. AKP hükümetinin yolsuzluklarına da işaret edilen eylemde, polislerin kadınları korumak yerine rüşvet yedikleri kişileri korumak için kullanıldığına dikkat çekildi.

Adaleti biz sağlayacağız
Eylemde konuşan Pınar Ünlüer’in babası Zeki Ünlüer şunları belirtti: “Biz aylardır sokaklardayız. Başbakan’ai hükümete seslendik. Hiçbiri bizi duymadı. Ben artık hükümete güvenmiyorum. Yargının adaleti sağlamasını bekliyorum.” Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi Sanem Deniz Kural ise Pınar Ünlüer için adaletin bir an önce sağlanması gerektiğini belirtti ve şunları söyledi: “Biz kadınları korumak zorundasınız dedikçe, siz kadınların yaşam hakkını, gençlerin geleceğini, emekçilerin alınterini çaldınız. Ancak bu hırsızlıklarınız yanınıza kalmayacak. Kadın kardeşlereimizin hesabını sorduğumuz gibi yolsuzluklarınızın da hesabını soracağız. Pınar kardeşimizin katili en ağır cezayı alana dek buradan gitmeyeceğiz.”

Basın açıklamasını Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına Sevda Irmak okudu. Irmak şunları belirtti: “Paralarınızı ayakkabı kutularına sığdırabilirsiniz, ama kadınların öfkesi ve mücadele gücü hiçbir yere sığmaz, tüm Türkiye’yi ve tüm dünyayı sarar. İşte o zaman, tıpkı şimdi pislikleriniz ortaklığa döküldüğünde yaptığınız gibi, kaçacak delik ararsınız.”

Tasarlayarak öldürmüş
Basın açıklamasının ardından duruşma salonuna geçildi. 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Pınar Ünlüer’in babası Zeki Ünlüer’in avukatı Çağla Deniz Felamur’un mahkemeye sunduğu cinayet anını ve öncesini gösteren güvenlik kamerası görüntüleri izlendi. Okan Özparıltı ifadesinde; “Pınar’la tesadüfen karşılaştık. Pınar bana hakaret etti. Aracımın bagajındaki tüfeği aldım ve korkutmak için önce havaya ateş ettim. Sonrasını hatırlamıyorum” demişti. Ancak bu ifadesinin yalan olduğunu görüntüler ortaya koydu. Görüntülerde Okan Özparıltı’nın cinayetten birkaç saat önce başlayarak Pınar Ünlüer’in oğlunu götürdüğü okulun çevresinde defalarca kez arabasıyla tur attığı ve Pınar’ı beklediği, Pınar’ın oğlunu okula bırakarak okulun karşısındaki büfede oğlunun çıkışının beklemeye başlamasının ardından yaklaşık 50 dakika kadar yine arabayla tur attığı, daha sonra araçtan inerek ifadesinde belirttiği gibi bagajdan değil, hazır olarak tüfeğini bıraktığı aracın arka koltuğundan tüfeği aldığı, havaya değil doğrudan Pınar’ın bulunduğu büfeye yöneterek 2 kez ateş ettiği tespit edildi.

Savcıdan indirim talebi
Görüntülerin hep birlikte izlenmesinin ardından savcı esas hakkında mütalaasını verdi. Gerek izlenen görüntüler, gerekse Facebook’ta yazdıklarının sanığın Pınar Ünlüer’i tasarlayarak öldürdüğünü gösterdiğini belirten savcı, sanığın tasarlayarak öldürmek suçundan cezalandırılmasını istedi. Ancak savcı, daha önce sanığın arkadaşlarının verdiği tanık ifadelerini baz aldı ve sanığın “haksız tahrik” indirimi verilmesini de istedi. Duruşma karar verilmesi için 7 Şubat tarihine ertelendi.