Gülcan Çelen'in katiline müebbet hapis
27.12.2013
Manisa'nın Turgutlu İlçesi'nde 7 Mart 2013 günü öldürülen Gülcan Çelen davasından müebbet hapis kararı çıktı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da adliye önünde eylemdeydi.

Manisa’nın Turgutlu İlçesi’nde 7 Mart 2013 günü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne sadece birkaç saat kala kocası Musa Çelen tarafından sokak ortasında ve ikiz çocuklarının gözleri önünde bıçaklanarak öldürülen Gülcan Çelen davasından karar bugün çıktı. Katil müebbet hapis cezası aldı. Mahkeme katile yararlanmaya çalıştığı “haksız tahrik” indirimini vermedi, ancak “iyi hal” indirimi vererek cezayı ağırlaştırılmış müebbet hapisten, müebbet hapise düşürdü. Davayı takip eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kararı yorumladı. Birkaç gün önce sonuçlanan Fethiye Gökçen davasından da aynı kararın çıktığını belirten Platform, Manisa’da ciddi bir kamuoyu yarattıklarını belirterek, mahkemenin kamuoyu baskısından ve alacağı tepkilerden kurtulmak için “haksız tahrik” indirimi vermediğini, ancak yine de cezayı bir şekilde düşürmek için “iyi hal” indirimine başvurduğu değerlendirmesini yaptı.

Yolsuzluklara karşı da sokaklarda olacağız
4. duruşmada sonuçlanan Gülcan Çelen davası için, duruşmadan önce kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Manisa Adliyesi önünde eylem yaptı. Eyleme Gülcan Çelen’in babası Musa çelen de katıldı. Ayrıca CHP Manisa milletvekili Özgür Özel de eyleme katılarak destek verdi. Katilin en ağır cezayı alması gerektiğini belirten Platform, AKP’nin kadınları korumak için vermediği polislerini bakanların rüşvet yedikleri kişileri korumak için kullandıklarını ifade etti. Eylemde konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi Sanem Deniz Kural, AKP hükümetinin artık ipliğinin pazara çıktığını ifade ederek, “Kadın cinayetlerinin durdurmak için nasıl mücadele ediyorsak, yolsuzluklara karşı da sokaklarda olacağız” dedi. Ömrünü kadın cinayetlerini durdurma mücadelesine adamış olan, Platform’un kurucularından Duran Yaşar’ın yaşamını yitirdiğini belirten Kural, “Duran Amca’mıza sözümüzü tutacak, kadın cinayetlerini durduracağız!” dedi.

Kaçacak delik arayacaksınız
Basın açıklamasını Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına Olcay Şafak okudu. Şafak basın açıklamasında şunları ifade etti: “Çaldıklarınız emekçilerin alınteridir, gençlerin geleceğidir, kadınların yaşam hakkıdır. Her çaldığınız kuruş bu ülkede bir kadın kardeşimizi daha kaybetmemize neden olmuştur. Bunların hesabını AKP hükümeti bir bir vermek zorundadır. Paralarınızı ayakkabı kutularına sığdırabilirsiniz, ama kadınların öfkesi ve mücadele gücü hiçbir yere sığmaz, tüm Türkiye’yi ve tüm dünyayı sarar. İşte o zaman, tıpkı şimdi pislikleriniz ortaklığa döküldüğünde yaptığınız gibi, kaçacak delik ararsınız.”

“İyi hal” indirimi aldı
Açıklamanın ardından Platform üyeleri duruşmayı izlemek üzere adliyeye girdi. Duruşmada sanık Musa Çelen’e “Kasten öldürme” suçunu “eşe karşı” işlediği gerekçesiyle müebbet hapis cezası verildi. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına “iyi hal” indirimi uygulanarak ceza müebbet hapse düşürüldü. Ayrıca mahkeme, savcının mütalaasında belirttiği “tasarlayarak öldürme” maddesinin de yersiz olduğuna karar verdi. Savcı, Musa Çelen’in “haksız tahrik indirimi almayı planlayarak” cinayeti işlediğini belirtmiş, bu nedenle tasarlayarak eşini öldürmekten cezalandırılmasını istemişti. Ayrıca aldatmaya dair dosyada somut delil olmadığını belirterek, delil olsaydı bile, bunun sadece boşanma davası açma gerekçesi sayılabileceğini ifade etmişti.

Mücadelenin yarattığı baskıdan kaçtılar
Kararı değerlendiren kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, aynı mahkemenin birkaç gün önce Fethiye Gökçen’in katiline de aynı cezayı verdiğine işaret etti. Katillerin devamlı “haksız tahrik” indiriminden yararlanmak için “beni aldattı” iddialarını ortaya attığını belirten Platform, Manisa’da yürüttükleri mücadele işe ciddi bir kamuoyu oluşturduklarına dikkat çekti. Mahkeme heyetinin de bu mücadele nedeniyle “haksız tahrik” indirimi vermekten kaçındığı, ama en ağır cezayı da vermemek için çözümü “iyi hal” indiriminde bulduğu değerlendirmesini yaptı. Platform, katil ağırlaştırılmış müebbet hapis alana dek kararı temyiz ederek davayı takip etmeyi sürdüreceklerini ifade etti.