Gülşah'ın katiline müebbet
30.12.2013
2013 yılının ilk kadın cinayeti Gülşah Sarcan'ın Çağlayan Adliyesi'nde görülecek karar duruşması için Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adliye önünde Gülşah'ın ailesiyle adalet istedi.

Ocak 2013'te öldürüldükten sonra bedeni TEM kenarına atılan 25 yaşındaki Gülşah Sarcan'ın katili ve eski eşi olan Sinan Seven'in yargılanmasında bugün sona gelindi. Gülşah Sarcan’ı çocuğunun önünde katleden Sinan Seven’in karar duruşması görüldü. Cinayete kurban gittiği ilk günden beridir ailenin yanında ve davalarda bulunan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, aileyle birlikte adliye önündeydi.

 

Platform adliyedeydi

Duruşma öncesi adliye önünde eylem yapan Platform, katilin ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılmasını istedi. Yapılan basın açıklamasında savcıya seslenen Platform; “Günde 5 kadın, erkeklerin bir anlık siniri sonucu mu öldürülüyor? Gülşah’ın katiline indirim uygulamak demek başka kadın katillerine cesaret vermek demek olacaktır”. Gülşah’ın annesi Bağdagül Sarcan, gözyaşlarıyla yaptığı konuşmada evladı için adalet istedi. Platform’un kurucularından Işıl Kurt yaptığı konuşmada AKP’nin yolsuzluklarına da değinerek “Kendi çocukları söz konusu olduğunda tüm imkanları seferber eden hükümet burada gözü yaşlı ailelerin öldürülen çocuklarını hiç görmüyor” dedi.

 

Yine ‘iyi hal’ indirimi

Ardından aileyle birlikte adliyeye giren Platform üyeleri mahkemeye alınmazken davaya yalnızca Gülşah’ın annesi ve babası alındı. Duruşma katilin müebbet hapis cezasıyla sonuçlandı. Katil 25 yıl müebbet cezası aldı. Her katile uygulanan ‘iyi hal’ ise bu davada da yine eksik kalmadı ve iyi hal indirimiyle katile 22 yıl ceza verilmiş oldu.

 

Güvenlik güçleri aileyle resmen dalga geçti

Bir önceki duruşmada katilin ailesinin Gülşah’ın ailesine saldırması sebebiyle Platform bu duruşmada koruma istedi. Fakat polisler ve güvenlik görevlileri hiç oralı olmadı. Aileyi adliyeden çıkmadan önce bir süre oyalayan görevliler, aile dışarı çıktıktan sonra bir polis memuru tarafından dalga geçilircesine alelacele dışarı çıkarıldı.