Emine Yayla'nın katiline ağır ceza istendi
31.12.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun Yılmaz ailesi ile birlikte mücadelelerini birleştirerek adalet aradıkları Emine Yayla'nın bugün gerçekleşen duruşmasında, savcı en ağır cezayı talep etti.

Boşanmak istediği için Sakarya’da ailesinin evinde öldürülen Emine Yayla için adaletin sağlanmasında sona yaklaşılıyor. Bugün Sakarya’da gerçekleşen davada, savcı katil için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ederken, katilin avukatının ek süre istemesi nedeniyle karar 23 Ocak’a ertelendi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun Yılmaz ailesi birlikte mücadelelerini birleştirerek adalet aradığı dava da yine bilindik kareler yaşanmıştı. Defalarca koruma talep etmesine rağmen, gerekli önlemler alınmadığı için göz göre ölen Emine Yayla’yı öldüren boşanmak istediği kocası, Yayla’nın kendisini iddia ederek indirim almaya çalışmıştı. Bir önceki dava da iddialarının asılsızlığı ortaya çıkınca indirim yolu kapanan sanığın avukatı karar öncesi ek süre isteyerek davanın bir celse daha uzamasına neden oldu.

Duruşma öncesi, Yılmaz ailesi ile birlikte eylem gerçekleştiren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, yolsuzluk operasyonu ile ifşa olan gerçeklere de değinerek “Hırsızları değil, kadınları koruyun” dedi.  Eylemde Emine Yayla’nın annesi Ülkü ve babası Hasan Yılmaz da söz alarak kadın cinayetlerinin durdurulması için katilere ağır ceza verilmesi gerekliliğini bir kez daha vurguladı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcilerinden Sıla Gemici :
Adalet için ağır ceza istiyoruz

Kadın cinayeti davalarında katiller, ceza indirimi almak için hep aynı gerekçeleri sunuyorlar. Emine Yayla’nın katil zanlısı Süleyman Yayla da Emine’nin kendisini aldattığını, Emine’yi bu sebeple öldürdüğünü söyleyerek iyi hal indirimden yararlanmaya çalıştı. Ancak, savcı, aldatmanın tahrik unsuzu olamayacağını söyleyerek katil zanlısı için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti. Sanık avukatı ek süre istediği için duruşma ertelendi. Bir sonraki duruşmada kararın artık açıklanmasını ve Emine’nin katiline ağır ceza verilerek adaletin sağlanmasını bekliyoruz.