Kadınlar polis barikatına direndi
5.1.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun İstanbul'da, Tünel'de bir araya gelerek Taksim'e yapmak istediği yürüyüşe polis barikat kurup, engel oldu. Hırsızları durdurmayan polis, kadınların önünü kesti. Polis kadınların üzerine yürüdü. Uzun süre yürümek için direnen kadınlar, ayakkabı kutularını ve dövizlerini barikatın önüne bırakarak eylemlerini sonlandırdılar.

 “Kadınlar ölüyor, AKP çalıyor” diyen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu beş ilde birden AKP hükümetinden hesap sormak için meydanlara çıkma kararı almıştı. Dün İzmir’de ilki gerçekleşen yürüyüşün ardından bugün İstanbul’da Tünel’den Taksim’e yürümek isteyen Platform üyelerinin önüne polis barikatı kuruldu.

Aynı barikatı bu kez kadınların önüne kurdular

Kadınların eyleminden hemen önce yapılan eylemde polis, gazetecilerin Suriye'de kaçırılan Milliyet Gazetesi muhabiri Bünyamin Aygün'ün serbest bırakılması için Galatasaray Meydanı'ndan Tünel Meydanı'na yürümeleri içinb barikatı açmıştı. Ancak aynı barikat bu kez kadınlar öldürülmesin diye sokağa çıkanların önüne kondu.

Yolsuzluk eylemi olduğu için yürütmemişler

Polis kadınların yürütmemesine engel olma gerekçesi olarak 'yolsuzlukla ilgili eylem' olmasını gösterdi. 

 2013 yılında 237 kadının öldürüldüğünü, öldürülen 237 kadının, 25'i koruma talep etmişken 18'i koruma alabildiğini belirten Platform üyeleri yürüyüş yapmanın anayasal hakları olduğunu belirterek polisin barikatı açmasını istedi.

Çok sayıdaki çevik kuvvet polisi, Taksim Tünel Meydanı'nda buluşan kadınları önce geriye doğru sürüklemeye çalıştı. Ardından kadınlar yürüyüş yapmalarının anayasal hakları olduğunu söyleyerek polisin saldırısına itiraz ettiler. Kadınlar, polislerin anneleri, kız kardeşleri için de meydanlarda olduklarını anlattılar.

 Polislerin yıllarca çalışıp elde edemeyecekleri kadar parayı AKP'nin ayakkabı kutularında sakladığını vurguladılar. Kadınlar: "Kadınlara değil, hırsızlara barikat" kurulmasını istediler.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav:

"Az önce gazetecilere yolu nasıl açtıysanız bize de açmak zorundasınız. Anayasa önünde herkes eşittir. Hangi hakla az önce yapılmış olan bir yürüyüş varken şimdi yasaklıyorlar? Demek burada öldürülen kadın kardeşlerimizin ailelerine de böyle müdahale edeceksiniz. Demek zaten sizin koruımamız gerekirken öldürülen kadın vatandaşların bir de ailelerine dokunacaksınız. Biz buna tabii ki izin vermeyiz. Biz de aileleri yedirmeyiz. Bizde de yola devam. Ayakkabı kutusundan çıkan paralara bir bakın. Bir de kendi evinize götürdüğünüz paralara bir bakın. Polis memurları siz de bakın kaç yıl çalışmanız gerekiyor o kadar parayı evinize götürmek için? "Burası valiler cumhuriyeti değil, burası anayasa cumhuriyetidir. Anayasanın üzerinde vali mi var bu memlekette?"

Sibel Uzun: Bu kadınlara nasıl el kaldırırsınız?

Eyleme katılan Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun ise şöyle konuştu: "Bu cadde için 7 şehit verdik. Bu caddeyi sizlere vermeyeceğiz. Kadınlar öldürülürken nerdesiniz siz. Kadınlar öldürülürken ağzını açmayan Başbakan, yeni Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı neredesiniz? Hesabını soracağız. Siz bu memleketin insanlarına, bu kadınlara nasıl el kaldırıyorsunuz? Hiç mi vicdanınız yok?"

Gökçesu Özgül: Suç duyurusunda bulunacağız

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Avukatı Gökçesu Özgül ise şöyle konuştu: "Burada bizlere şiddet uygulayan her biriniz için suç duyurusunda bulunacağız."