AKP kadınları korumuyor, kasasını dolduruyor
5.1.2014
Ankara Güvenpark'ta Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi kadınlar 'Kadınlar ölüyor, AKP çalıyor' sloganıyla buluştu.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi kadınlar, Ankara Güvenpark'ta yaptıkları eylemle, 2013 yılında yüzlerce kadın ölürken AKP'nin bu ölümlere sessiz kaldığını, polislerin görevi şiddet gören kadınları korumak iken kadınları korumak için polis bulamadıklarını dile getirdiler. Yolsuzluk operasyonlarında kutulardan paralar çıkarken, bakan çocuklarının kasaları dolarken öldürülen kadınları korumak için hiçbir adım atmayan AKP'nin kadınların öfkesi altında ezileceğini vurguladılar. AKP istediği vakit operasyonları durdurabiliyor, içinde silah bulunduğu bilinen tırları aratmayabiliyor ama kadınların öldürülmemesi için bir tane polisi görevlendirmekte zorlandığını ve ardından katilin serbest bırakıldığını, iyi hal indirimi aldığını bu adaletsizliğin hesabını sordular. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına basın açıklamasını Zuhal Kaygusuz okudu. 
 
Yaşamak için rüşvet mi gerek?
 
Açıklamada  '2013 yılında 237 kadın kardeşimiz öldürüldü. Geçtiğimiz yıl yine Platformun verilerine göre 210 kadın kardeşimiz öldürülmüştü. İki yıl arasındaki en temel fark sadece rakamlardaki artış olmadı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı “Boşanmaları önleyeceğim” diyerek kadını aile içinde hapsedecek politikalara imza attıkça, kadınlar daha çok aile içinde öldürüldü. Kadınların büyük kısmı boşanmak veya ayrılmak istediği için öldürüldü. 2013 yılında en fazla kadın cinayetinin yaşandığı 5 il; İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Antalya ve Gaziantep oldu. Öldürülen 237 kadının, 25’i koruma talep etmişken 18’i koruma alabildi. Bunun dışında kalanlar ise ya başvuru yapmış ama koruma alamamış ya da koruması öldükten sonra verilmiş durumda. Açıklamanın ardından kadınlar eyleme son verdiklerini kadınların öldürümediğini güne kadar mücadele etmeye devam edeceklerini eklediler.