Bursa: 237 kadın öldürülürken, AKP çalıyordu
6.1.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, bugün (6 Ocak Pazartesi) 2013 yılında 237 kadın öldürülürken, yolsuzluk yapmakla, kadın katillerinin sırtını sıvazlamakla meşgul AKP'den hesap sormak ve meydanlar, sokaklar bizim demek için, Bursa Kent Meydanı'nda bir araya gelerek Şehreküstü Meydanı'na yürüdü.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Bursa’da da kadınlar öldürülürken, rüşvetle yolsuzluk yapanları koruyan, kendi yolsuzluklarını kapatmak için elinden geleni yapan AKP hükümetini protesto etmek için meydanlardaydı. Kent Meydanı’ndan Şehreküstü Meydanı’na yürüyen kadınlar, yürüyüş boyunca İstanbul’da önüne barikat kurularak, polis kalkanları ile darp edilen Platform üyelerini hatırlatarak, polisin kadınların karşısında değil, kadınların yaşam hakkını koruması gerektiğini haykırdı. Kadın cinayetlerine karşı tüm Bursa halkını mücadeleye çağıran Platform, “Her yer kadın, her yer direniş” sloganları ile kadınlar ölürken, ağzını bıçak açmayan, ama yolsuzluk dosyaları ortaya dökülünce pisliğini temizlemek için ne yapacağı şaşıran hükümete, pes etmeyeceklerini gösterdi.

 

Çiğdem’i siz öldürdünüz

Platform Bursa Temsilcisi Elif Karan, İstanbul’da önlerine barikat kuran polisin, Bursa’da da kadınları korumak yerine, kadınlar sokaklara çıkmasınlar, haklarını aramasınlar diye önlemler aldığına dikkat çekti. Karşılarında bekleyen bir otobüs dolusu çevik kuvveti ve onlarca sivil polisi işaret ederken, koruma altındayken öldürülen Çiğdem Bilici, boşanmak istediği kocasının kurşunlarına hedef olurken nerede olduklarını sordu. İstanbul’da polis barikatının önünde direnen kadınları bir kez daha selamlayarak, 237 kadının ölümünün sorumlusu AKP hükümetinin kadınları hayatta tutmak için çaba sarf etmediğini, kadınların artık buna tahammüllerinin kalmadığını belirtti. AKP’nin işgal ettikleri koltukları terk etmesi gerektiğini belirten Karan, kadın cinayetlerini durdurmaktaki kararlılıklarının bir kez daha altını çizdi.

 

Her çaldığınız kuruş kadınların yaşam hakkı

Platform adına Funda Yıldız’ın okuduğu basın açıklamasında, 2013 yılı kadın cinayetleri gerçekleri bir bir anlatıldı. Yıldız şunları kaydetti: “Bizler nasıl ki kaybettiğimiz her kadın kardeşimizin hesabını bir bir soruyorsak, AKP’nin halktan çaldıkları için de karşısına dikiliyoruz. Çaldıklarınız emekçilerin alın teridir, gençlerin geleceğidir, kadınların yaşam hakkıdır. Her çaldığınız kuruş bu ülkede bir kadın kardeşimizi daha kaybetmemize neden olmuştur. Bunların hesabını AKP hükümeti bir bir vermek zorundadır. Paralarınızı ayakkabı kutularına sığdırabilirsiniz, ama kadınların öfkesi ve mücadele gücü hiçbir yere sığmaz, her yeri sarar. İşte o zaman, tıpkı şimdi pislikleriniz ortaklığa döküldüğünde yaptığınız gibi, kaçacak delik ararsınız.”