Pınar Ünlüer davasında örnek karar
7.1.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun müdahil olarak takip ettiği Pınar Ünlüer davasında tüm kadın cinayeti davalarına emsal oluşturacak bir karar verildi. Pınar Ünlüer'i öldüren Okan Özparıltı ağırlaştırılmış müebbet ve 11 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bugün karar duruşması görülen Pınar Ünlüer davasında emsal bir karar çıktı. Birliktelik teklifini reddettiği gerekçesiyle Pınar Ünlüer'i öldürüp, Ezgi Balcı'yı da yaralamaktan tutuklu yargılanan Okan Özparıltı ağırlaştırılmış müebbet ve 11 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Platform Pınar’ın davasına müdahil olarak katıldı
İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına, "tasarlayarak öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "kasten yaralama ve mala zarar verme" suçlarından da toplam 9 yıl hapsi istenen tutuklu sanık Okan Özparıltı, avukatı Ramazan Ayyıldız, öldürülen Pınar Ünlüer'in babası Zeki Ünlüer ile avukatı Çağla Deniz Felamur, davaya müdahil olan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir Temsilcisi Sanem Deniz Kural ve avukatları Aysu Yazıcıoğlu Çerçi ve Perihan Çağrışım Kayadelen katıldı.

Yine bir kadın katili yine indirim talebi
Son duruşmada savcının "haksız tahrik indirimi" istediği sanığın avukatı, müvekkilinin cinayeti tasarlayarak işlemediğini, eylemi haksız tahrik altında gerçekleştirdiğini öne sürdü. Haksız tahrik ve iyi hal indirimlerinin uygulanmasını talep etti.

Mahkeme tüm indirim talebini reddetti
Mahkeme heyeti, sanığın Pınar Ünlüer’i tasarlayarak öldürmesi nedeniyle TCK 82/1-a maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Güvenlik kamerası kayıtlarına göre, sanıkla Pınar’ın karşılaşmalarında, Okan Özparıltı'nın belirttiği sözlerin söyleneceği kadar bir zaman geçmediğinin anlaşıldığı, bu nedenle de haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasına yer olmadığına karar verildi. Mahkeme heyeti, sanığın soruşturmanın başından beri yargılamayı geciktirecek ve farklı yöne sevk edecek beyanlarda bulunduğunu ve kendi lehinde beyanda bulunan tanıkları temin ettiğinin anlaşıldığını, bu yüzden takdiri indirime yer olmadığını bildirdi. Sanığa 'kasten yaralama ve mala zarar verme' suçlarından da 11 ay hapis cezası verildiğini söyledi.

Yalancı şahitlere suç duyurusu
Mahkeme heyeti, yargılama aşamasında savunma tanıkları olarak beyanları alınan katilin ayarladığı tanıklar Mustafa Toker ve Serkan Arat hakkında TCK 272. maddesi uyarınca, "yalan beyanda bulunmak" suçundan İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

“Adalet yerini buldu”
Davada Pınar Ünlüer'in ailesini yalnız bırakmayan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, duruşmanın ardından adliye önünde eylem yaptı. Eyleme Pınar Ünlüer'in ve Ferdane Çöl'ün aileleri de katıldı. Eylemde konuşan Zeki Ünlüer, bu kararın başka kadın cinayeti davalarında da örnek olması gerektiğini belirtti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir temsilcisi Sanem Deniz Kural ise, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını Platform'un mücadelesi sonucu kazandıklarını vurgulayarak, AKP hükümetinin çaldığı paralarla kadınların yaşam hakkını da ellerinden aldığını vurguladı. Kadınları korumayan polislerin bakanların rüşvet yediği zenginleri koruduğunu belirten Kural, böyle bir dönemde Platform'un kazanımlarla ilerlediğinin altını çizdi. Platform avukatlarından Perihan Çağrışım Kayadelen ise kararın emsal olması gerektiğini vurguladı. Platform adına basın açıklamasını yapan Meral Çağlayan adaletin yerini bulduğunu söyledi. AKP hükümetinin yolsuzluk ve rüşvet pisliklerinin ortaya dökülmeye devam ettiğini vurgulayan Çağlayan, Platform'un mücadelesinin AKP'nin karşısına dikileceğini belirtti.

Pınar Ünlüer'in ailesi ve Platform temsilcileri davayı değerlendirdi

Sanem Deniz Kural – Platform İzmir Temsilcisi
Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak başından beri Pınar Ünlüer davasını müdahil olarak takip ettik. Bu davada çıkan kararın diğer tüm kadın cinayeti davalarına örnek olması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü Pınar Ünlüer kardeşimiz, pek çok kaybettiğimiz kadın kardeşimiz gibi kocası, eski kocası, sevgilisi, nişanlısı gibi en yakını olan erkek tarafından öldürülmedi. Pınar, arkadaşlık teklifini reddettiği bir kişi tarafından öldürüldü. Ve ısrarlı takip mağduru diyebileceğimiz bir kardeşimizdi. Bu nedenle bu davadan ağırlaştırılmış müebbet cezası çıkması emsal bir karardır. Ve bu kararın tüm kadın cinayeti davalarına emsal olması gerekir. Biz zaten yürüttüğümüz mücadelede kadın katillerine indirim verilmemesi gerektiğini söyledik. Bugün hakim de, gayet açık biçimde neden katile indirim uygulanmaması gerektiğini özetleyerek yazdırdı. Ayrıca mahkeme, yalancı şahitlik yapanlarla ilgili suç duyurusunda bulunma kararı aldı. Bu kararın yürüttüğümüz mücadelenin kazanımı olduğunu düşünüyoruz. Bugün gündemde de olan yolsuzluklar, bakanlara, iş adamlarına rüşvetle koruma sağlanırken biz bunun karşısında durarak kadınları korumayıp hırsızlık yapan AKP’ye karşı da mücadelemizi sürdüreceğiz.

Zeki Ünlüer – Pınar Ünlüer’in babası
Bizim acımızı hiçbir şey dindiremez ama bu ağırlaştırılmış müebbetle adaletin yerine bulduğunu düşünüyorum. Onun için bütün kadın cinayetleri davalarında aynı cezanın verilmesini temenni ediyorum. Ailelerin acılarının az da olsa dinmesi için kadın katillerine aynı cezanın verilmesini temenni ediyorum.

Ahmet Ünlüer – Pınar Ünlüer’in amcası
Hakim güzel karar verdi. Ama bizim acımız dinmedi. Yeğenim katledildi. Hükümetten de kadın cinayetlerini azaltacak tedbirler almasını bekliyoruz.

Perihan Çağrışım Kayadelen - Platform'un ve davanın avukatı
Bu karar bütün kadın cinayetlerine emsal olmalı. Çünkü ilk defa Türkiye genelinde bir çok davamız arasından bir davada, sanığın ve avukatın tüm çabalarına rağmen ne haksız tahrikh ne de iyi hal indirimi verilmedi. Bunun Yargıtaya’a da örnek olması gerektiğini düşünüyorum. Haksız tahrik konusu artık oran görüşü uygulanması gereken bir durum. Çünkü oran görüşü uygulanmadığında en ufak bir hakaret suçlaması bile sanığın indirim almasına sebep oluyor. Mahkemenin iyi hal indirimi vermemesi de çok olumlu. Çünkü mahkemenin bu tavrı bir sonraki davamızda etkili olacak. Mahkeme heyeti, sanığın mahkemeyi oyaladığını ve doğruyu söylemediğini belirterek indirim vermedi. Bütün mahkemeler artık sanık, takım elbise giydi diye indirim uygulamamalı. Bu da kesinlikle Yargıtay tarafından dikkate alınması gereken bir karar.


  • YAZAR
  • Editor