"Kadınlar yaşasın diye" kısa sürede 25 bin imza
15.2.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kanada üyelerinin girişimiyle, 8 Ocak 2014'te başlayan ve iki ay sürenin sonunda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde son bulacak olan uluslararası imza kampanyasıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nı görevini yapmaya çağırmaya devam ediyoruz. Toplanan imza sayısı bir ayın sonunda 25 bine çok yaklaştı.

2009 yılından itibaren kadın cinayetlerini durdurma mücadelesi veren ve takip ettiği kadın cinayeti davalarında kadın katillerine ağır ceza verdiren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadın cinayetlerini durdurmak için uluslararası bir mücadeleyi başlattı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kanada üyelerinin başlattığı, başta Türkiye, Hollanda, Almanya, Fransa, İsviçre, İngiltere ve tüm dünyada sürdürülecek olan imza kampanyası 8 Ocak’ta başladı. Sadece bir ay içerisinde 25 bin imzayı toplayan Platform 8 Mart'a kadar tüm dünyayı "Kadınlar öldürülmesin diye" imza vermeye çağırmaya devam ediyor. 

Bakanlık hazırladığı planı uygulasın
Türkiye’de son yedi yılda kadın cinayetleri %1400 artmış durumdayken ve Platform’un verilerine göre sadece 2013 yılında 237 kadın öldürülmüşken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevini yapmaya çağrılıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın hazırladığı Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Eylem Planı’nın uygulanması için başlatılacak imza kampanyası 8 Ocak’ta başlayarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sonlandırılacak. Başta Kanada ve Türkiye olmak üzere tüm dünyada yürütülecek olan imza kampansıyla, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kendi hazırladığı planı uygulaması isteniyor.

 

KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURMAK İÇİN SEN DE İMZALA!

Uluslararası imza kampanyasına, imza vermek için  tıklayınız 


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun imza kampanyasıyla ilgili yayınladığı metin ise şöyle:

Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını görevini yapmaya, hazırladıkları Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Eylem Planı’nın baş uygulayıcısı ve takipçisi olmaya çağırıyoruz. İnanıyoruz ki, bu plan gerçek anlamı ile uygulanır ise ülkemizin hayati  problemi haline gelmiş olan Kadına Karşı Her Türlü Şiddetin önüne geçilebilecektir.

DünyaEkonomik Forumu'nun toplumsal cinsiyet eşitliği verilerine göre Türkiye, eşitliği sağlamakta 134 ülke arasında 126. sıradadır. Son 7 yılda kadın cinayetleri yüzde 1400 artarken ve 2005 yılından bu yana 4000 kadın şiddete kurban gitmiştir. Kimisi boşanmış oldukları eşleri tarafından, kimisi eski sevgililerinin ellerinde, kimisi ailenin erkek bireylerince katledilen bu kadınların ölüm sebepleri, yaşları kaç olursa olsun aynı. Kıskançlık, kendi hayatına kendi karar vermek istemesi, anlaşmazlık, namus davası(!). Bu kadınların çoğu önceden şiddete maruz kalıp, tehdit almış, korunmak için güvenlik güçlerine ve adalete sığınmak istemiş ama dikkate alınmamış kadın kardeşlerimiz.

2006 yılında Türk hükümeti, Kadına Karşı Şiddetle Mücadeleyi devlet politikası olarak kabul etmiştir. Buna paralel olarak 2012 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından “Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Eylem Planı” hazırlanmıştır. Hükümet tarafından yapılmış resmi düzenlemeler maalesef uygulanmadıkları için, ölen kadın sayısı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Sadece kağıt üzerinde kalan yasal düzenlemeler nedeni ile şiddete maruz kalan kadınlar valiliklerin, emniyetin, savcılıkların kapılarından elleri boş ve daha çaresiz olarak geri çevrilmektedirler.

Lütfen, vereceğiniz imzalar ile bu önemli konuda hükümeti görevini yapmaya çağıralım ve aşağıda hedefleri belirtilen eylem planı hakikatiyle uygulanmasını sağlayalım.  

Eylem Planının Hedefleri:

- Yasal düzenlemelerin yapılması,

- Toplumsal farkındalık yaratmak ve zihniyet dönüşümünün sağlanması,

- Koruyucu hizmet sunumu ve şiddet mağdurlarının güçlendirilmesi ,

- Sağlık hizmetlerinin sunumu,

- Kurumlar arası İşbirliğinin sağlanması.