Mehtap C. Bülbül için adalet
8.2.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün saat 19.30 Kadıköy'de, eşi tarafından öldürülen Mehtap C. Bülbül'ün ailesi ile birlikte Kadıköy Akmar Pasajı önünden buluşarak bir yürüyüş gerçekleştirdi.

 Yürüyüş boyunca kadınları ellerinde öldürülen kadınların fotoğraflarını taşıyarak, kadın katillerinden hesap soracaklarına dair sloganlar attılar. Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun'un da katıldığı yürüyüşte, Mehtap'ın ailesi kızlarının hesabını soran dövizler taşırken yürüyüş boyunca “Kadın Cinayetlerini Durduracağız”, “Asla Yalnız Yürümeyeceksin”, “Kadınlara Adalet, Katillere Ağır Ceza” sloganları atıldı. Yürüyüşün ardından söz alan anne Yeter Bülbül, katile ağır ceza verilmesini istediğini söyledi.

 
28 Ağustos 2011 tarihinde boşandığı Muhittin Özücoşkun tarafından öldürülen, Gülay Yaşar'ın babası Duran Yaşar da kızını yitirmiş bir baba olarak Bülbül ailesiyle dayanıştığını gösterdi.
 
Polis görevini yapmadı
Platform adına açıklamayı okuyan Ezgi Üçkardeşler, Volkan Civelek'in kendisine verilen uzaklaştırma cezas ıbiteler bitmez Onu öldürdüğünü söylerken şöyle seslendi: "Polisler uzaklaştırma cezasını uzatmak için gerekeni yapmadı. Polislerin aileye cevabı “Çok fazla Arka Sokaklar dizisi izliyorsunuz” oldu. Devlet, Bülbül ailesine bu cevabı reva görürken, şimdi bizler Bülbül Ailesi ile omuz omuzayız. Mehtap kardeşimize Platform olarak sahip çıkıyoruz ve Volkan Civelek’e ağır ceza verilmesini istiyoruz" dedi.
 
Yönetmelik hayat güvencesi
Kadınlara koruma, katillere ağır ceza verilmesi için mücadelelerini sürdüreceklerini ifade eden Üçkardeşler, Mehtap’a ve kadın cinayetine kurban giden bütün kadınlara sahip çıktıklarını vurguladı. 18 Ocak günü kazandıkları Koruma Yasası'nın yönetmeliğine değinen Üçkardeşler, yönetmeliğin hayat güvencesi olduğunu ifade etti. 22 Ocak günü Kocaeli’de boşanmak istediği kocası tarafından koruma altındayken öldürülen Mehtap'a sahip çıktıklarını ve Volkan Civelek’in ağır ceza verilmesini istediklerini sözlerine ekledi.
 
Hükümet göreve
Üçkardeşler, günde ortalama 5kadının öldürüldüğü bu coğrafyada yetkililere seslendi: "Kadınları korumayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Emniyet ve Savcılık kadın cinayetlerinden sorumludur. Kadın katillerinin her türlü tasarlama yaptığı bu dönemde Hükümeti de görevini yapmaya ve kadınların yaşam hakkını sağlamaya çağırıyoruz."
 
Yönetmeliği anlatacaklar
"Kadınların yaşam hakkını nasıl alacağını, nasıl korunacağını kadınlara biz anlatıyoruz" diyerek 16 Şubat’ta İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde yapılacak eğitim için tüm kadınlar çağrıldı.
 
Eyleme çok sayıda katılımın olduğu görüldü. Ellerine Kadın Cinayetlerini Durduracağız dövizlerini, öldürülen kadınların fotoğraflarını alan kadınlar, yürüyüş boyunca hep bir ağızdan slogan attılar.
Eylemin ardından Bülbül ailesi Platform temsilcilerini evlerinde ağırladı.