Hatice Palta davasında heyet değişti dava ertelendi
9.1.2014
Hatice Palta, Uşak'ta 16 Temmuz 2013 tarihinde bebeğini emzirirken, boşandığı Adem Kalkan tarafından av tüfeği ile vurularak öldürüldü. Davayı müdahil olarak takip eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu karar duruşması olması beklenen dava öncesinde Uşak Adliyesi önünde, Hatice Palta ve öldürülen tüm kadınlar için adalet talebini ve katilin ilk duruşmadan itibaren almaya çalıştığı ceza indirimleri uygulanmadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alması gerektiğini yineledi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına basın açıklamasını okuyan Seval Kutlu "2013 yılında 237 kadın kardeşimiz öldürüldü.  Geçtiğimiz yıl yine platformun verilerine göre 210 kadın kardeşimiz öldürülmüştü. AKP hükümeti kadın cinayetleri artarken nerede? Hatice kardeşimizi ve başka nice kadın kardeşimizi korumayan polislerin, bakanların rüşvet yediği kişileri korumasını nasıl açıklayacaksınız" diyerek hükümetin hesap vermesi gerektiğini söyledi.

Kadınların yaşam haklarını ellerinden alan katiller en ağır cezayı hakkediyor

Platform temsilcisi Fatma Kurt geçen haftalarda Uşak'ta evlilik teklifini reddettiği için öldürülen Ayşe Bulut'un, şiddet görüp ölüm tehdidi aldıktan sonra boşandığı için öldürülen Sevim Gündoğdu'nun ve  Hatice Palta'nın katillerinin, tüm kadın katilleri gibi kadınların yaşama haklarının ellerinden alınmasının en ağır cezayı gerektirdiğini söyledi. Kurt ayrıca Uşak Valisi Mehmet Ufuk Erden'i ve tüm sorumluları korumadıkları kadınlarla ilgili açıklama yapmaya ve kadınları koruma görevlerini yerine getirmeye çağırdı.

Platform avukatı haksız tahrik indiriminin ortadan kalkması gerektiğini belirtti

Heyet değişikliği nedeniyle kararın 22 Ocak'a ertelendiği davada, Platform avukatı Perihan Kayadelen, katilin cinayeti tasarlayarak işlediği halde akli dengesinin yerinde olup olmadığına dair rapor almaya çalışıp mahkemeyi oyalayarak adaleti geciktirmesi nedeniyle iyi halden indirim almaması gerektiğini vurguladı. Kayadelen ayrıca, sanığın ifadelerinde tek amacının Hatice Palta'yla barışmak olduğunu söylediğinden, Palta barışma teklifini kabul etseydi bugün muhtemelen yaşıyor olacağından, katilin reddedilmeyi kabullenemeyip bu cinayeti tasarlayarak işlediğini belirtti ve haksız tahrik indiriminin ortadan kalktığının tekrar altını çizdi.

    


  • YAZAR
  • Editor