Platform Zerrin Canol için adaletin sesini yükseltti
15.1.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün İzmir Karşıyaka Adliyesi'nde komşusu Orçun Demir tarafından bıçaklanarak katledilen Zerrin Canol için adalet istedi. Tüm sorumluların en ağır cezayı alması gerektiğini vurgulayan Platform, adliye önünde eylem yaptıktan sonra davayı takip etmek üzere ailelerle mahkemeye girdi.

Zerrin Canol, 31 Ağustos 2013 tarihinde, İzmir’in Bostanlı İlçesi’nde komşusu Orçun Demir tarafından bıçaklanarak katledildi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Orçun Demir’in ağır cezayla cezalandırılması için davanın görüldüğü İzmir Karşıyaka Adliyesi’nde toplandı.

Aileler birlikte mücadele ediyor

Saat 13:00’da adliyenin önünde toplanan kadınlar, Zerrin Canol için adalet istediler. Eyleme Zerrin Canol’un yanı sıra kadın cinayetine kurban giden başka bir kadın; Pınar Ünlüer’in babası Zeki Ünlüer de katıldı.

İş adamlarına koruma sağlayan AKP kadınlar söz konusu olunca nerede?

Platform adına basın metnini Banu Özdemir okudu. Kadınların hayatının ‘ucuz’ olduğuna vurgu yapılan basın açıklamasında Zerrin Canol’un öldürülmesinden AKP’nin kadın politikaları sorumlu tutuldu. Yolsuzluk operasyonu kapsamında ortaya çıkan zengin iş adamlarına rüşvet karşılığı koruma verilmesine dikkat çeken kadınlar hükümete, “Kadınların yaşamda kalması, korunması için rüşvet mi vermesi gerekiyor?” diye sordu.

14’ünde hayata veda eden Kader’in hesabı soruldu

14 yaşında hayata veda eden Kader E. için beş ilde eyleme çıkan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 12’sinde evlenen, 13’ünde anne olan ve 14’ünde ölü bulunan Kader için de adaletin sesini İzmir’de yükselttiler ve Kader’in hesabını sordular. Kader’in ölümüyle ilgili bizzat Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ı muhatap alan Platform, İzmir’den Bakan Ayşenur İslam’a şöyle seslendi: Kader öldükten sonra ekranların karşısına geçip, “müdahil olacağız” diyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na daha sesleniyoruz. Ey Ayşenur İslam, göreve geldiğin andan itibaren düğün düğün gezeceğine, kadın cinayetlerini durdurmak için uğraşsaydın, Kader ölmeyebilirdi.

Zerrin Canol’un katiline en ağır cezayı talep ettiler

Platform, ailelerle verdiği mücadeleyle tıpkı Pınar Ünlüer’in katiline ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdirdiği gibi Zerrin Canol’un katilinin de en ağır cezayı alması için mücadele edeceklerinin altını çizerek eylemi noktaladılar. Ardından da davayı takip etmek için mahkemeye girdiler.

Davanın gelişmelerini aktaracağız…