Bakanlık önünde Kader'in hesabını sordular
15.1.2014
Ankara'da Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önünde 'Kader'in Hesabını Soracağız' sözüyle, milletvekillerinin katılımıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. Milletvekilleri Melda Onur, Binnaz Toprak, Sedef Küçük, Sena Kaleli ve Faik Tünay basın açıklamasına katıldı.

 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün (15 Ocak Çarşamba) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önündeydi.

Artık yeni Kader'ler olmasın

Siirt'te 14 yaşında evinde ölü bulunan Kader Erten'in ve onun gibi onlarca kadının ölüm sebebinin bakanlığın kadınları korumak adına adım atmaması ve kadınların boşanmalarını engellemek adına yapılan konferanslar olduğunu dile getirdiler. Basın açıklamasında kocası tarafından öldürülen Gönül Dilekçi'nin annesi Sultan Dilekçi konuşma yaptı:' "Her gün beş kadın öldürülüyor, namus diyorlar başka bir şey diyorlar kadınları öldürüyorlar. Günah bu.  Başbakan, Cumhurbaşkanı artık bunları önleyecek adımlar atsınlar."

Bunca parayı neden kadınları korumak için harcamıyorsunuz

CHP Milletvekili Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonundan Binnaz Toprak konuşma yaptı. Konuşmasında  "Kader'i evlendiren anne, baba onunla evlenen koca birer sapıklar. O yaşta kadını evlendirmeyi nasıl göz yumuyorlar. Anneye, babaya, kocaya ceza verirler ama onları evlendiren imama ceza vermezler. Resmi nikâh olmadan imam nikâhı olmaması lazım. Nikâh kıyan imama da ceza verilmeli. Son günlerde yolsuzluk operasyonları yapılıyor eğer yargı bağımsız olur ve mahkemeler yargılandığında çalınan paralar ortaya çıkar. Bunca parayı neden kadınları korumak için harcanmıyor. Çar çur ediliyor. Kadın cinayetlerini büyük protestolarla durdurmaya gayret edelim." dedi.

Konuşmaların ardından basın açıklaması sona erdi.