Platformdan Şükran'a ziyaret: Ayşe Paşalı olmayacaksın
24.1.2014
Şükran Ünal, boşanma dilekçesi vermek için Adliye'ye gittikten sonra taksiye bindiği sırada eşi Samet Ünal tarafından 23 Ocak'ta boşanmak istediği için kurşunlanmıştı. Platform, kolundan ve karnından yaralanarak hastaneye kaldırılan Şükran Ünal'ı bugün hastanede ziyaret etti. Şükran Ünal, Ayşe Paşalı gibi olmak istemediğini söyledi. Bizler Şükran Ünal'ın Ayşe Paşalı olmasına izin vermeyeceğiz.

23 yaşındaki Şükran Ünal, eşiyle geçinemediği için mahkemeye giderek boşanma dilekçesi verdi. Ardından can güvenliği olmadığı gerekçesi ile Bayrampaşa Merkez Karakolu’na giderek kendisine koruma tahsis edilmesini istedi. Ancak polisler Şükran’ı ciddiye almayıp koruma olmaksızın karakoldan çıkmasına izin verdiler.

Ardından taksi ile evine gitmek isteyen Şükran Ünal takside eşinin kurşun yağmuruna hedef oldu. Korumayan polis yüzünden eşinin yaraladığı Şükran Ünal'ı hastanede ziyarete gittik.

Şükran Ünal kardeşimizin yanındayız

Kolundan ve karnından yaralanan Şükran Ünal hastaneye kaldırıldı. Bizler, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bugün Şükran Ünal’ı hasta yatağında ziyarete gittik. Şükran Ünal, kendisini ciddiye almayan Bayrampaşa Karakolu’nda görev yapan polislerden şikayetçi olduğunu belirterek, Hükümet’in kadınları koruma konusunda hiçbirşey yapmadığını söyledi.

AKP hükümeti kadınların aleyhinde yasalar yapıyor

Ziyarete gittiğimizde Şükran Ünal, ”Korumaların tüm giderleri kadın tarafından karşılanıyor benim maddi durumum iyi olsa zaten kendime özel koruma tutardım” diye konuştu. AKP Hükümeti’nin şimdiye kadar sadece kadınların alehinde açıklamalar ve yasalar yaptığını söylerken “Bizler öldürülürken onlar sadece seyretmekle yetiniyor” dedi.

Kadınlar ölüyor, AKP izliyor

Yıllarca kocasının şiddetine maruz kalan Şükran Ünal daha önce de kocası tarafından defalarca bıçaklandığını eve kapatılıp günlerce işkence gördüğünü belirtti. Şikayetçi olmasına rağmen eşinin ceza almadığını her defasında evine geri yollandığını söyledi. Boşanma kararı aldıktan sonra ailesinin yanında yaşamaya başlayan Ünal, çocuğunun eşi tarafından kaçırıldığını ve aylardır çocuğunu kendisine göstermediklerini söyledi. Çocuğunu geri alabilmek için hukuki süreç başlatacağını sözlerine ekledi.

Ayşe Paşalı gibi olmak istemiyorum, devlet görevini yapsın

Sonunun Ayşe Paşalı gibi olmasını istemediğini dile getirirken kadın cinayetlerinin artık son bulmasını ve devletin görevini yapmasını istedi.

Ayşe Paşalı olmayacaksın

Bizler de Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Şükran Ünal kardeşimize yanındayız diyoruz. Bizler Şükran kardeşimizin Ayşe Paşalı olmasına izin vermeyeceğiz. Birlikte çıkacağımız bu yolda kadın kardeşlerimizi korumayan devletin tüm birimlerinden tek tek hesap soracağız. Tek bir kadın kardeşimiz öldürülmeyene kadar mücadelemizi adliyelere, sokaklara meydanlara taşıyacağız. Tüm kadın kardeşlerimizi mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.