Karısını öldürdü, indirim aldı
8.2.2013
Dün sonuçlanan Birsen Kandemir cinayeti davasında katile haksız tahrik indirimi verilmesi üzerine Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bir açıklama yaptı.

22.03.2012 I Kocası tarafından 05.07.2011 tarihinde öldürülen Birsen Kandemir davasında katil Ali Kandemir'e haksız tahrik indirimi uygulandı.


Bunun üzerine bir açıklama yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, bu ceza indirimini kesinlikle kabul etmediklerini belirtti.


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun açıklamasını aşağıda yayınlıyoruz:


Birsen Kandemir'in Katiline Haksız Tahrik İndirimi Verildi
Hesabını Soracağız

Dün Ankara Adliyesi'nde iki kadın cinayetinin, Sevda Sonay ve Birsen Kandemir cinayeti davalarının duruşması vardı. Sevda Sonay'ın ilk, Birsen Kandemir'in ise son duruşması görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak takip ettiğimiz ve müdahil olma talebinde bulunduğumuz bu iki davadan Birsen Kandemir cinayeti davasında katilin cezasına haksız tahrik indirimi uygulandı.
 

Birsen Kandemir 5 Temmuz 2011 günü Ankara'da kocası Ali Kandemir tarafından katledildi. Daha önce de defalarca şiddete uğrayan Birsen Kandemir, kocasından şikayetçi olmuş ve Ali Kandemir'e 6 ay evden uzaklaştırma cezası verilmişti. Ancak bu cezanın tamamlanmasının hemen ardından yaşanan cinayet, kadınlara gerçek koruma sağlanmadığının bir örneği oldu. Ali Kandemir cinayeti tasarlayarak işlediği gibi, cinayetin ardından da ceza indirimi almayı tasarladı. Önce cinayetin silahın kazara ateşlenmesi sonucu yaşandığını, kastı olmadığını söyledi. Ardından da tüm kadın katilleri gibi Birsen Kandemir'i kendisini aldattığı için öldürdüğünü öne sürdü ve çok pişman olduğunu söyledi. Savcı, Ali Kandemir'in kasten adam öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile yargılanmasını talep etti. Ancak hakim katilin cezasına "haksız tahrik indirimi" uygulayarak cezayı 24 yıla düşürdü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak davadan zarar gördüğümüzü ifade ettiğimiz ve taraf olmak istediğimizi belirttiğimiz müdahillik talebimizi ise kabul etmedi.
 

Her geçen gün artan kadın cinayetlerinden, katiller kadar, katilleri koruyanlar da sorumludur. Kadınları cinayetlerle katletmeyi hiçbir indirimle haklı çıkaramazsınız. Her gün 5 kadının öldürüldüğü bu ülkede kadın cinayetlerinden devlet sorumludur. Devlet kadın katillerine çeşitli gerekçeler öne sürerek ceza indirimleri vermeyi sürdürdükçe, kadın katillerini cesaretlendiriyor.
 

Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, ailesi ile birlikte mücadele yürüttüğümüz Birsen Kandemir'in katiline verilen bu ceza indirimini asla kabul etmiyoruz. Bu ceza indirimi geri alınana ve katile hak ettiği ağır ceza verilene kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi buradan duyuruyoruz. Birsen Kandemir'in ailesinin hukuk mücadelesini hep birlikte yürüteceğiz ve karara itiraz edeceğiz.
 

Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak 8 Mart 2012 günü öldürülen kadınların aileleri ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile, Adalet Bakanlığı ile, meclisteki milletvekilleri ile görüşmeler yaptık. O görüşmelerde aileler, kadın cinayetlerinin muhatapları olanlara sordular: Kızlarımızı neden korumadınız?

Kızlarımızın davalarında adaleti neden sağlamıyorsunuz? O görüşmelerde ailelerin hesap soran gözlerinin içine baka baka davalarda adaleti sağlama sözü verdiniz. Peki, şimdi neden harekete geçmiyorsunuz? Daha kaç kadının katiline indirim değil ağır ceza verilmesini bekliyorsunuz?
 

Kadın katillerine ceza indirimleri verenler, katillerin ağır ceza alabilmeleri için hazırladığımız yasaları tozlu raflarda bekletenler; katillerden hesap sormak üzere yürüttüğümüz mücadelemizle peşinizde olacağız. Adaletin sesi olan mücadelemizi sizin eseriniz olan kadın cinayetlerini durdurmak üzere daha da güçlü yürüteceğiz. Birsen Kandemir'in katili ağır ceza alana, katillere indirim değil ağır ceza uygulanması için hazırladığımız yasayı uygulatana dek mücadelemizle kadın katillerinin ve onları koruyan devletin peşinde olacağız.