Kendileri söyleyip kendileri işittiler
26.1.2014
Uluslararası Kadın Ve Aile Derneği(UKADER)'nin düzenlediği, Kadın ve Demokrasi Derneği(KADEM)'nin desteklediği, Kent Yoksulluğu ve Aile Dostu Kalkınma Stratejileri Konferansı bugün İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Sözde kadın ve ailenin yoksullukla ilişkisi bağlamında ana akım kalkınma literatürünün dışında kalmasına çözüm aramak için düzenlenen konferansta konuşmacılar boş salona seslendi. Kadın ve ailenin konuşulduğu toplantıda protokol sırasını ise erkekler oluşturdu.

Konferansa UKADER, KADEM ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Nazım Ekren’in yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan katıldı. İki kadın derneğinin düzenlediği konferansta eksik olan tek şey ise ‘kadın’dı. Dernek üyeleri ve rektör, konuşmalarını Bakan yardımcısına yaptıkları güzellemeler ve yoksulluk gündemiyle ilgili de ‘merhamet şovları’ ile süslerken Bakan Yardımcısı Aşkın Asan ise uzun uzun bakanlığın aile politikalarını anlattı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun yıllardır mücadelesini verdiği kadın cinayetlerine hiç değinmeyen Asan, her zaman olduğu gibi ‘ailenin öneminden ve korunması gerektiğinden’ dem vurdu.

 

Millet yoksul sen hala havuz derdindesin Sümeyye

İlk sözlerden birini alan UKADER üyesi, konuşmasında Hz.Fatıma ile Peygamber arasında geçen bir kıssa anlattı. UKADER üyesi konuşmacının anlattığı; Peygamber’in Hz.Fatıma’ya “Millet yoksul sen hala bilezik takıyorsun” sözleri ile biten kıssa, akıllara geçtiğimiz günlerde bir börekçide açlıktan bayılan 51 yaşındaki bir kadın ile Başbakan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın villasına havuz istediği ses kayıtlarını getirdi. Buna bir benzer örnek olarak da bugün yapılan söz konusu konferans oldu. Ülkede işsizlik korkunç rakamlarla kendini gösterirken, özellikle kadınların istihdam hakkı ve emeği her alanda sömürülürken; yeşil sermayedarların bir arada olduğu konferansta, katılımcılar, sahte hassasiyet gösterileriyle fakir insanlara konforlu koltuklarından çözüm aradı.

 

Kadın konferansında erkekler protokolde

Kadınlar için tertip edilmiş bir organizasyonda protokol sırasının yarısından fazlasını erkekler oluştururken; konferansa gösterilen katılım ise ‘Kendimiz söyleyip kendimiz işittik’ minvalinde geçti. Konferans duyurulduğu saatten geç başlamasına rağmen salonun neredeyse tamamı boştu. AKP’nin güdümünde kadın politikası yürüten KADEM ve UKADER’in düzenlediği, inin cinin top oynadığı ve kadınların hiçbir meselesine değinilmeyen bu konferans, bağlı oldukları AKP’nin de kadınlara ve kadınların mücadelelerine ne kadar önem verdiğini gözler önüne serdi.

 

Tavsiye ederiz…

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak; AKP’nin kanatları altında ‘kadın’ politikası yürüten bu iki ‘sarı’ derneğe, Platform’un gerçekleştirdiği yüzlerce eylemi, toplantıyı ve öldürülen kadınların aileleriyle yürüttüğü omuz omuza mücadeleyi daha yakından takip etmelerini ve ilham almalarını tavsiye ederiz.