Ayşe'nin ölümünden sorumlu savcı suçlu değilmiş
28.1.2014
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), eski eşini defalarca ölümle tehdit ettikten sonra öldüren Mehmet İnce hakkında eşini tehdit ettiği aşamada tutuklama kararı vermeyen savcının olayda sorumluluğu bulunmadığına karar verdi.

‘Herkese koruma veremeyiz’

2 yıl önce yaşanan olayda 34 yaşındaki Ayşe İnce öldürülmeden bir hafta önce, Mehmet İnce tarafından bıçakla tehdit edilince polisi arayarak şikâyetçi oldu ve koruma talep etti. Ancak yetkililer, “Herkese koruma veremeyiz, polis hangi kapıda beklesin” diyerek ölüm tehdidi alan kadının koruma talebini geri çevirdi. Ayşe İnce, İstanbul Küçükçekmece’de kızının 23 Nisan tören kutlamaları sonrası okul çıkışında ayrı yaşadığı eşi Mehmet İnce tarafından sırtından bıçaklanarak öldürüldü. Eski eş Mehmet İnce ise savcılık tarafından 1 gün sonra serbest bırakıldı.

 

Takipsizlik kararı

Genç kadının öldürülmeden önce Küçükçekmece Kanarya Polis Merkezi’nde şikayetçi olduğunu ve yetkililerin Ayşe’ye “Herkese koruma veremeyiz, polis hangi kapıda beklesin” dediğini belirten ailesi, cinayette ihmali bulunan yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu. Aile, HSYK ile İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’na, kızlarının ölümünde ihmali bulunan yargı mensupları ile kamu görevlilerinin cezalandırılmasını talep etti. Ancak HSYK, İnce’yi serbest bırakan savcı hakkındaki şikâyete takipsizlik kararı verdi.

 

 

‘Yüksek risk grubundaydı’

 Cinayette ihmali bulunan polis memurları hakkında da dava açıldı. Küçükçekmece Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Ayşe İnce’nin, ‘yüksek risk grubunda bulunduğu’ belirtildi. İddianamede, “Ayşe İnce’nin eşi tarafından bıçakla tehdit edildiğine yönelik tahkikat işlemlerini yürüten şüpheli polis memurlarının nöbetçi cumhuriyet savcısına tedbir kararından bahsetmedikleri; İnce için ‘çağrı üzerine koruma tedbiri’ alınması gerektiği, bu işlemin yapılmadığı; Ayşe İnce’nin yüksek risk grubunda bulunduğu, bu bağlamda can güvenliğine ilişkin işlemlerin yapılmadığı anlaşılmıştır” ifadelerine yer verildi.

 

                                                                                                                                                                                Kaynak: Milliyet

 


  • YAZAR
  • Editor