2014 Ocak ayı kadın cinayeti gerçekleri
9.5.2014
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın ilk görev ayında kadın cinayetleri tüm çarpıcılığı ile gündemden düşmedi. Ocak ayında 27 kadın kardeşimiz öldürüldü. Bu kadınların 7'si 20 yaşının altındaydı. Yeni bakan Ayşenur İslam çocuk yaşta evliliklerin "masumane" olduğunu sarf ettikten sonra her ne kadar niyetinin bu konuyu meşrulaştırmak olmadığını iddia etse de genç yaşta öldürülen kadınların sayısı arttı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun basına yansıyan haberlerden derlediği kadın cinayeti gerçekleri ocak ayında da kadınlar neden meydanlarda sorusuna cevap veriyor. Ocak ayında 27 kadın öldürüldü. Öldürülen 27 kadının %44’ü kendi hayatına karar vermek istediği için eşleri, eski eşleri, abileri, eski erkek arkadaşları tarafından katledildi.

 

27 kadının ölümünü de masumane bulabiliyor musunuz?

Yeni Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı AKP hükümetinde süregelen kadın düşmanı geleneği bozmamaya devam ediyor. 14 yaşındaki Kader’in ölümü ardından çocuk yaşta evliliklerin kabul edilemez olduğunu söyleyen İslam ardından bu evlilikleri “masumane” bulduğunu belirtmişti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bu sözlere anında verdiğimiz yanıt toplumsallaşarak İslam’ın her alanda karşısına çıkınca da klasik AKP yönetimlerine başvuran İslam, inkâra, niyetinin yanlış anlaşıldığı ve bazı gruplarca sözlerinin çarpıtıldığını iddia etmişti. İslam’a bir kez daha soruyoruz: 27 kadının öldürülmesi de sizce masumane mi? Üstelik ocak ayında somut olarak genç yaştaki kadınların öldürülme oranları artış gösterdi. Ocak ayında 20 yaşının altında 7 kadın öldürüldü. Kader gibi hayatının baharında yedi kadın yaşamdan koparıldı. Bu artış tesadüfi değerlendirilebilir mi?

 

Siz üzerinize düşeni yapmadıkça ölümler artıyor

Ocak ayı içerisinde kadınlar iş yerlerinde, sabah iş yolarında, çocuklarının yanı başında, polis korumasına rağmen öldürülmeye devam etti.  Öldürülen 18 kadının ölümü şüpheli olarak kayıtlara geçti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak başta Gülay Yaşar ve Esin Güneş kardeşlerimizin davalarında olduğu gibi, 18 kadın kardeşimizin ölümlerinin üzeri kapatılmaya çalışıldı. Nasıl ki Esin’in katilini yakalattık, Gülay için ise halen adalet mücadelemiz devam ediyor, 18 kadın kardeşimizin de ölümleri üzerinde bir şüphe olmadığını çok iyi biliyoruz. Ve üzerine düşeni yapmayarak, kadınları hayatta tutmayan devleti bir kez daha göreve çağırıyoruz.

 

Madem haklıyız yapın

Eski Bakan Fatma Şahin görevi bıraktıktan sonra katıldığı ilk televizyon programında: “Daha önce üçüncü sayfa olarak görülen bir konu şimdi manşetlerde yer alıyorsa ve toplumun vicdanına oturuyorsa bunun çok yönelik çözülmesi gerekir. Şimdi artık devlerin kadını, devletin polisi, devletin hâkimi bunun bir sorun olarak görüyor. En ileri yasal altyapıyı oluşturduk. Ama bu süreç tek bir yasayı değiştirerek çözülecek bir süreç değil” dedi. Şahin meydanları dolduran kadınların tepkilerine daha fazla kulak tıkayamayacağını fark etmiş olacak ki Platform olarak ne diyorsak bir bir programda anlattı. Madem böyle düşünüyorsunuz neden 27 kadının ölümüne göz yumdunuz? Madem yeni Bakan Ayşenur İslam da kadınları hayatta tutmak istiyor neden halen gereği için bir açıklama bile yapmadı?

Kendi hayatlarımızı da yaşam hakkımızın gasp edilmediği bir dünyayı da kuracağız

Ocak ayında kadınların %44’ü kendi hayatlarına karar vermek istediği, %26’sı ayrılmak veya boşanmak istediği için öldürüldü. Erkek egemen şiddet kendi kararları doğrultusunda, ileriye, modern olana, gelişime adım atan kadınları katletti. Bu şiddet karşısında tüm toplumun vicdanını ve öfkesini meydanlara taşıyan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bir kez daha söylüyoruz: kadınların öldürülmediği bir dünya kurana kadar mücadeleye devam edeceğiz. AKP hükümetinin kadın politikalarını hiç de “masumane” bulmadığımız gibi, toplumsal vicdanı dizginlemek için bizim söylemlerimizle meydanlara çıktıkları her an da gereğini yapmaları için karşılarında olacağız.

 

Ocak ayı kadın cinayetleri gerçeklerini incelemek için tıklayınız.

 

Kadın kardeşlerimizin öldürülmediği bir dünya için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ı göreve çağırmak için imza vermek üzere tıklayınız.

 

 


  • YAZAR
  • Editor