2014 Mart ayı kadın cinayeti gerçekleri
9.5.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Mart ayında kaybettiğimiz tüm kadın kardeşlerimizin hesabını soracağımızı bir kez daha haykırarak, açıklıyoruz: Mart ayında 24 kadın kardeşimiz öldürüldü. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın kadınların hayatta kalması için adım atmamaya devam ettiği Mart ayında ölen kadınların %50'si kocaları tarafından öldürüldü. Mart ayında öldürülen kadınların %33'ü boşanmak istediği için, %4'ü ise başka bir kadının hayatını kurtarırken kendi hayatından oldu.

 Mart Ayı Kadın Cinayeti Gerçekleri

 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Mart ayında kaybettiğimiz tüm kadın kardeşlerimizin hesabını soracağımızı bir kez daha haykırarak, açıklıyoruz: Mart ayında 24 kadın kardeşimiz öldürüldü.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın kadınların hayatta kalması için adım atmamaya devam ettiği Mart ayında ölen kadınların %50’si kocaları tarafından öldürüldü.
Mart ayında öldürülen kadınların %33’ü boşanmak istediği için,  %4’ü ise başka bir kadının hayatını kurtarırken kendi hayatından oldu.
Kadınların Koruma Talebi Reddedilemez
Mart ayında öldürülen kadınların %12’si öldürülmeden önce koruma talep ettikleri halde hayatlarını kaybettiler. Mart ayında aynı gün içinde hem İstanbul’da hem Elazığ’da adliyede iki kadın kardeşimizi kaybettik. AKP, hırsızları serbest bıraktıkça, ülkede adaletsizlik arttıkça kadınlar da koruma altında olmalarına rağmen adliye kapıları önünde öldürülüyor. Bizler soruyoruz: Adliye binaları adalet için mi var? Adalet sadece hırsızları, yolsuzları ve katilleri mi koruyor?
 
Koruma Kanunu’nu Uygulatacağız
Kadınlar koruma haklarından faydalanmak için karakola gittiğinde alay edilerek evlerine geri gönderiliyor. Mart ayında, İstanbul Üniversitesi öğrencisi Özge Gündoğan koruma istediğinde Güngören Polis Merkezin’de “bu sana ders olsun” cevabını aldıktan sonra halk otobüsünde kurşunlanarak öldürüldü. Adalet aramak için adliyelere giden kadınlar yine kamu görevlilerinin görevlerini yerine getirmemesi nedeniyle öldürülüyor. Polislerin, savcıların, hakimlerin kadınların değil katillerin yanında tutum almasının en açık sonuçlarını yaşıyoruz. Kadınların yaşam hakkının kamusal alanlarda yok sayılması, göz göre göre öldürülmeleri bu kadın düşmanlığının bir sonucudur.
Korumu Kanunu’nu uygulatmak için bu hafta İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve Bursa’da alanlarda olacağız. Bütün kadınları, koruma kanununun etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak için eylemlerimize davet ediyoruz.