2014 Nisan ayı kadın cinayeti gerçekleri
9.5.2014
2014'ün ilk 100 gününde 61 kadın şiddet sonucu yaşamını yitirirdi. Nisan ayında da tam 25 kadın kardeşimiz öldürüldü. Ne yazık ki ataerkil toplumun kadını yok sayan düşüncelerini fiilen gerçekleştirdiğini ve devlet tarafından bu yapının desteklendiğini görüyoruz. Bunca ölümden sonra hala devletin seyirci kalması, kadınlara etkin olarak koruma vermemesi ve kadın cinayetlerine sessiz kalması kabul edilemez.

 AKP'nin Seçim Sonrası İlk İcraatı: Nisan Ayında 25 Kadın Cinayeti

2014'ün  ilk 100 gününde 61 kadın şiddet sonucu yaşamını yitirirdi. Nisan ayında da  tam 25 kadın kardeşimiz öldürüldü. Ne yazık ki ataerkil toplumun kadını yok sayan düşüncelerini fiilen gerçekleştirdiğini ve devlet tarafından bu yapının desteklendiğini görüyoruz. Bunca ölümden sonra hala devletin seyirci kalması, kadınlara etkin olarak koruma vermemesi ve kadın cinayetlerine sessiz kalması kabul edilemez.
 
Öldürülen Kadınların Çantalarından Koruma Kararı Çıkıyor
 
AKP seçimi kazandıktan sonra neredeyse her gün bir kadın kardeşimiz öldürülüyor. Devlet, kadınlar itaat etmediği için icraatlarına  bir yenisini daha ekliyor. Sokak ortasında öldürülen kadınlarımızın çantasından koruma kararı çıkıyor. Koruma yasasında uygulamadaki eksikliği görmek için daha kaç kadın kardeşimiz ölecek? Nisan ayında;
Asiye Ülkü Korkmaz tam ''on beş'' kere karakola başvurdu, kocası tarafından öldürüldü,
Sevgi Dinçer şiddet gördüğü için defalarca savcılığa başvurdu, kocası tarafından öldürüldü,
Sabiha İvenç koruma kararı aldığı gün kocası tarafından öldürüldü.
 
Nisan Ayı Kadın Cinayeti Gerçekleri
 
Koruma yasasının uygulanmaması nedeniyle daha pek çok kadın yaşamını yitirmişken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam yöntem değiştireceğine var olan yasayı uygulatsın. Artık 6284 sayılı kanun dillere pelesenk olmuşken, yetkililer bu yasanın ne adından ne eksiğinden haberdar.Öyle ki kadın cinayetlerinin verileri istendiğinde ''Kadın cinayetlerine ilişkin verilerin Adalet Bakanlığı'nda bulunmadığını''  söyleyebilecek kadar bu sorumsuzluklarının arkasında duruyorlar.
Bakanlara nisan ayında öldürülen kadın kardeşlerimizin rakamsal değerleri ve öldürülme sebeplerini biz verelim. İşte yüzdelik dilimlerle nisan ayı cinayetleri:
Nisan ayında kadınların %36'sı kendi hayatlarına karar vermek istediği,  %28'i ise eşinden ayrılmak istediği için öldürüldü. %72'si ateşli silahlarla öldürülürken, % 24'ü kesici aletlerle öldürüldü. Kadınların %56'sı eşleri tarafından öldürülürken, %12'si sevgilileri tarafından öldürüldü.
 
Kadınların Kaderi Ölüm Olmayacak
 
Kadın cinayetlerinin azalmadığı ve gün geçtikçe arttığı bu AKP Hükümeti döneminde, Başbakanı, Cumhurbaşkanını ve özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanını göreve çağırıyoruz. Sizler yolsuzluk, usulsüzlük olaylarınızın üzerini örtmeye çalışırken, kızlarınız-oğullarınız için bir gecede yasayı değiştirirken bu ülkede her gün bir kadın daha ölüyor. Bu ülkede kadın cinayetleri üzerine tek bir bakan konuşma yapmamıştır. Yapmaya çalıştıysa da olayları ya masumane ya da kader olarak değerlendirme gafletinde bulunmuştur. Kadınların ölümü ne kaderdir ne de ecel. Bunlar birer cinayettir.
Artık TCK' ya sunduğumuz kadın cinayetlerinin nitelikli halden sayılmasına dair ek madde önerimizi Meclis kabul etmek zorundadır. Kadınların yasal hakları ve yaşama hakkı, devlet tekelinden çıkmalıdır. Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak kadın kardeşlerimizi bu yolda asla yalnız bırakmayacağız. 

 

Nisan ayı verileri için tıklayınız