2014 Mayıs ayı kadın cinayetleri infografiği
12.11.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu hazırladığı infografik ile Mayıs ayı kadın cinayeti gerçeklerini kamuoyuyla paylaştı. Gerçekler AKP Hükümeti'nin kadınların taleplerine kulak kapatmaya devam edip, kendini protesto edenleri gaza boğmaya devam ettiği sürece kadın cinayetlerinin artığını ortaya koymaya yetiyor. Geçtiğimiz yıl mayıs ayında 16 kadın erkek şiddeti tarafından hayattan koparılırken, 2014 Mayıs ayında neredeyse %100'lük bir artışla kadın cinayeti sayısı 30'a çıktı.
 

 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu hazırladığı İnfografi ile Mayıs ayı kadın cinayeti gerçeklerini halkla paylaştı. Gerçekler AKP hükümetinin kadınalrın taleplerine kulak kapatmaya devam edip, kendini protesto edenleri gaz boğmaya devam ettiği sürece kadın cinayetlerinin artığını ortaya koymaya yetiyor. Geçtiğimiz yıl mayıs ayında 16 kadın erkek şiddeti tarafından hayattan koparılırken, 2014 Mayıs ayında neredeyse %100’lük bir artışla kadın cinayeti sayısı 30’a çıktı. 

 

Kadınlar için yasa çıkarmak için daha neyi bekliyorsunuz?

Kadınların %43’ü kocaları tarafından öldürüldü. Sadece %17’sinin kim tarafından öldürüldüğü bilinmiyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun meclise üç kez sunduğu yasa teklifinde, kadınların tanıdıkları, birlikte yaşadıkları, akrabaları veya eşleri olan erkeler tarafından öldürüldüğü ve hükümet eğer cinayetleri engellemek istiyorsa önce bu konuda adım atması gerektiğine dair değerlendirmeler içeriyor. Platform hiçbir şekilde indirim uygulanması gerektiğini belirttiği yasa teklifinde kadın cinayetlerinin “nitelikli halden” sayılması gerektiğinin de altını çizerek yaşam hakkının yasalarla güvence altına alınması gerektiğini belirtiyor. Ancak AKP hükümetinin cinsel suçlarla ilgili yasa paketinde ne kadının adı ne de caydırıcı cezanın emsali var. Aksine hükümet yeni indirim yollarını yasalaştırmanın peşinde. 

 

Kadın katillerine ağır ceza verilmeli

Platform İnfografi ile takip ettiği davaları da halkla paylaşıyor. Platformun öldürülen kadınların aileleri ile birlikte adalet mücadelesi verdiği sonlanan 24 davadan 8 tanesinde katile iyi hal indirimi verilmiş durumda. Kadın örgütlerinin avukatlarıyla, geniş kamuoyu desteğiyle takip ettiği her dört davadan birinde indirim verilmiş. AKP hükümetinin Platformun talep ettiği TCK değişikliğini hayata geçirmesi, koruma kanunun etkin bir şekilde uygulanması için seferber olması halinde infografi ile yansıtılan kadın cinayetlerinin önlenebileceği ortada.  

 


  • YAZAR
  • Editor