Temmuz ayı kadın cinayeti gerçekleri
12.11.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temmuz ayında 35 kadının öldürüldüğünü açıkladı

2014 yılı Temmuz ayında 35 kadın kardeşimiz erkekler tarafından öldürüldü. Başbakan Erdoğan’ın ‘’seçici olmayın’’ diyerek kadınları evlenip aile kurmaya çağırdığı, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın ise ‘’kadınlar iffetli olacak, herkesin içinde kahkaha atmayacak’’ dediği Temmuz ayında, öldürülen kadınların %50’si kendi hayatları hakkında karar vermek istedikleri için hayatlarını kaybettiler. Kadınların %23’ü ise boşanmak istedikleri için kocaları tarafından öldürüldüler.

 

Her 3 Evden 1’inde Ateşli Silah

 

Umut Vakfı geçtiğimiz ay Türkiye’de silahın kolay ulaşılabilir olduğunu, her 3 evden 1’inde ateşli silah olduğunu açıklamıştı. Temmuz ayında işlenen kadın cinayetlerinin %60’ı da ateşli silahla gerçekleştirildi. Kadınların %26’sı kesici alet ile %8,5 ise boğularak öldürüldüler.

 

Kadınlar Metropollerde Öldürülüyor

 

Türkiye’nin en çok nüfusa sahip ili olan İstanbul’da Temmuz ayında 7 kadın kardeşimiz öldürüldü. 19 Temmuz’da Başakşehir’de öldürülen Çilem Çilli’nin kocası hakkında evden uzaklaştırma kararı olmasına rağmen Çilem Çilli korunamayarak kocası tarafıdan evinde öldürülmüştür.

 

Temmuz ayı boyunca Adana’da öldürülen 4 kadından biri olan Dilek Balsak kardeşimiz ise kocasının tehditleri yüzünden koruma kararını iptal ettirmek zorunda kalmış ve birkaç gün sonra öldürülmüştür.

 

Türkiye’nin başkenti olan Ankara ve Antalya illerinde Temmuz ayı boyunca 3’er kadın , İzmir’de ise 2 kadın kardeşimiz öldürülmüştür. Türkiye’nin en büyük ve gelişmiş illerinden sorumlu olan valiler, kolluk kuvvetleri kadınları korumak için daha neyi bekliyor?

 

Kadın Hareketinin 5 Temel Talebi Acilen Uygulanmalıdır

 

Sorumlu olduğu topraklarda yaşayan ve öldürülen kadınların varlığını gündemine almayı reddeden cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanlar, kadınlar aile içinde öldürülürken "seçici olmadan evlenip aile kurma" çağrısı yerine, kadın kardeşlerimizin öldürülmelerine varan erkek şiddetini kınayan açıklamalar yapsalardı, 35 kadın kardeşimiz öldürülmeyebilirdi. Kadın cinayetlerini durdurmak;

 

1)  Cumhurbaşkanı, başbakan ve meclisteki bütün parti liderlerinin kadına yönelik şiddeti kınamasıyla

 

2)  6284 Sayılı Korunma Kanunun etkin uygulanmasıyla

 

3)  Ceza kanununda caydırıcı cezayla

 

4)  Kadın Bakanlığı kurulmasıyla

 

5)   Cinsiyet ve cinsel yönelim eşitliğini esas alan yeni anayasa ile kurtulabilir.

 

Kadın hareketi bu nedenle acil alarm verdi. Kadın kardeşlerimiz öldürülmesin diye 5 temel talebimiz uygulanmalıdır.

Temmuz ayı verilerine detaylı bir şekilde ulaşmak için tıklayınız.