2014 Ekim ayı kadın cinayeti gerçeklerini açıklıyoruz
12.11.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ekim ayı kadın cinayeti gerçeklerini açıkladı. Ekim ayında 29 kadın öldürüldü.

 2014 yılının Ekim ayında hazırlamış olduğumuz verilere göre 29 kadın kardeşimizi kaybettik. Kadınların %35 oranında ayrılmak istedikleri ya da boşanmak istedikleri için öldürüldüler. Ateşli silah %52 oranıyla en çok öldürme şekli olarak öne çıkıyor. Kadınların %38’i kocaları tarafından öldürüldü.

 

Türkiye: kadın erkek eşitliğinde sınıfta kalan ülke

Dünya Ekonomik Forumu WEF kadınların siyasete ve işgücüne katılımının son 10 yılda 'küresel cinsiyet ayrımındaki' makası daralttığını açıkladı. Bu rapora göre Türkiye 140 ülke içindeki 120. sıradaki yerini kaybetmiş durumda. Türkiye 125 sırayla sadece Cezayir, Etiyopya, Umman, Yemen gibi ülkeleri geride bırakmış durumda.

 

Kadınlar ve erkekler yaşam hakkında eşit değil

Ekim ayı verilerinde görüyoruz ki kadınlar en çok en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürülüyor. Geçen aylara göre Ekim ayında da kadınların en çok kocaları tarafından öldürüldü. Kadınlar kendi hayatlarına dair karar vermek için öldürülürken Ekim ayında öne çıkan durum boşanmak istemenin cinayet sebebi olduğunu görüyoruz.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam kadın cinayetlerini yok saydı

Ekim ayında Ayşenur İslam kadın cinayetleriyle ilgili iki açıklama yaptı. Bu açıklamaların ilkinde kadın cinayetlerini kınayan ve “insanlık suçu” olarak değerlendiren Ayşenur İslam WEF raporunun hemen ardından basına yaptığı açıklamada dediklerini unuttu. “İnsanlık suçu”nun gereği olan ağır cezayı tamamen bir kenara bırakan Ayşenur İslam yeniden “erkekleri rehabilite” etmeliyiz dedi.

Kadınların boşanmak istediği için öldürülen ülkemizde ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’nın çözüm önerisi boşanmayı zorlaştıran “güçlü aile” modeli yaratmak oldu.

 

Aileler mücadeleye devam ediyor

Ekim ayında İzmir, Uşak, Sivas ve Ankara’da aileler kadın katillerine caydırıcı ceza için adliye önlerindeydi. Öldürülen kadınların aileleriyle birlikte yapılan röportajlardan oluşan Burçe Bahadır’ın kitabı “Ölü Kadınlar Memleketi” yayınlandı.

 

Ekim ayı kadın cinayeti gerçeklerinin ayrıntılı verilerine ulaşmak için tıklayınız.


  • YAZAR
  • Editor