2015 Nisan ayı kadın cinayeti gerçeklerini açıklıyoruz
27.4.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak hazırladığımız kadın cinayeti verilerine göre, Nisan ayında 22 kadın kardeşimiz erkek eliyle hayatını kaybetti.

Nisan ayında en çok kadın cinayetinin İstanbul’da gerçekleştiğini görüyoruz. Kadın cinayetinin en çok yaşandığı İstanbul’u; Ankara, Adana ve Uşak illeri takip ediyor.


Kadınlar en çok ayrılmak istedikleri için öldürüldü

Öldürülen kadın kardeşlerimizin %27’si boşanmak veya ayrılmak istedikleri için yaşamlarını kaybettiler. Kadınların %22’si “kıskançlık” bahanesiyle öldürülürken %9’u kendi hayatlarına dair karar vermek istedikleri için öldürüldü. Nisan ayında öldürülen kadınların %5’i tecavüze direnme nedeniyle ve yine %5’i ekonomik sebepler nedeniyle öldürüldü. Bilinmeyen, aydınlatılmamış kadın cinayetlerinin oranı ise % 32.


Kadınlar en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürülmeye devam ediyor

Kadınların %23’ü kocası, % 9’u eski kocası ve %14’ü erkek arkadaşı, yani en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürüldü. %31’inin ise kimler tarafından öldürüldüğü belirsiz.
Nisan ayında öldürülen kadınlar en çok ateşli silah ve kesici aletler kullanılarak öldürüldü.


Kadınların güçlü mücadelesi kadın cinayetlerini geriletti

Nisan ayında, kadınların Türkiye’nin dört bir yanında kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet için meydanları doldurmasının etkisi görüldü ve kadın cinayetleri geriledi. Samsun’dan Niğde’ye Türkiye’nin birçok ilinde kadınlar, yaşam haklarına kavuşmak için “yasa” taleplerini dile getirdi ve “Kadın katillerine indirim değil, ağırlaştırılmış müebbet” diyerek yürüdüler.
Meclis, kadınların bu talebini görmezden gelmeyi bırakmalı ve Platform olarak sunduğumuz TCK ek madde teklifini genel kurula getirmelidir.


Güçlü mücadelemiz sonucunda, “Kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezasını yasalaştıracak ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız!

Nisan ayı ayrıntılı verilere ulaşabilmek için tıklayınız