2015 Haziran ayı kadın cinayeti gerçekleri
2.7.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak derlediğimiz verilere göre 2015 Haziran ayında 26 kadın kardeşimiz sadece kadın olduğu için öldürüldü.

Boşanmak veya ayrılmak istediği için öldürülen kadınların oranı olan %39 ile beraber, kadınların %31'i kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. Kadınların nasıl öldürüldüğünün ortaya çıkarılmadığı belirsiz kalan kadın cinayeti sayısı ise bu ay %30 oldu. 

Çok çeşitli illerde kadın cinayetlerini görülmeye devam ettiğini gözlemliyoruz. Bu ay en çok kadın cinayeti Karaman’da yaşanırken Bursa, Antalya, Çorum, Malatya, Muğla en çok kadın cinayeti yaşanan illerden. Karaman'da ise yaşanan olayda, kendisinden boşandığı için bir adam eski karısını ve onun kızkardeşlerini de öldürdü.

Kadınlar, en yakınları tarafından öldürülüyor

Kadın kardeşlerimizden %35’i kocaları veya eski kocaları tarafından, %19’u ise bir akrabaları tarafından öldürüldü. Ancak sadece tanıdığı biri tarafından öldürülen kadın kardeşlerimiz de oldu.  Bu ay Cansu Kaya’nın ölümü toplumda kadın cinayetlerine karşı yeniden bir infial yaratmışken, bu ay kadınların öldürülmesine karşı Türkiye’nin pek çok ilinden kadınların tepki verdiği bir ay oldu.

Özgecan yasası tek çözüm

Toplumun tepkisine tepki göstermesi gereken Meclis Özgecan yasasını daha fazla kadın kardeşimiz öldürülmeden yasalaştırmalıdır. Kadınların kendi hayatına dair kararlarıyla yaşayabileceği ortamı ve kadınların can güvenliğini sağlamak Meclis’in görevidir. Yaşamak için kadınların talebi: Özgecan yasası.

Detaylı excele ulaşmak için tıklayınız