Mart ayında 31 kadın öldürüldü
3.4.2016
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Mart ayı kadın cinayetleri raporunu açıkladı. Raporda, bir ayda işlenen 31 kadın cinayeti, “her gün bir kadın öldürüldü” değerlendirmesiyle göz önüne serildi.

 31 günde 31 kadın öldürüldü

2016 Mart ayıda 31 kadının öldürülmesi, “her gün bir kadın”ın öldürüldüğünü göstermektedir. Yılın ilk 3 ayında ise toplamda 94 kadın cinayeti işlenmiştir. 

 

Katiller tanıdık erkekler

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun takip ettiği verilere göre hazırladığı raporda Mart ayında 31 kadının cinayeti işlendiği ve cinayetlerin tespit edilen katillerinin sadece %3’ü kadının tanımadığı bir kişi. Bunun dışındaki katiller kadının kocası, erkek arkadaşı gibi tanıdık erkekler. 

 

Kadınlar artık boşandıktan sonra değil, boşanmayı telaffuz ettiği an öldürülüyor

Dikkat çeken bir nokta ise Mart ayında kadınların en çok kocaları tarafından öldürülmüş olması. Geçmiş aylarda “eski” koca tanımındaki katiller mart ayında yok. Kadınların öldürülme bahanelerinin başında ise “boşanmak istemeleri” yer alıyor. Bu iki veriyi birleştirerek; kadınların artık boşandıktan sonra değil boşanmayı telaffuz ettikleri anda öldürüldüklerini görüyoruz.

Ateşli silah kullanımı 

Kadın cinayetlerinin yarısından çoğu  “ateşli silah” ile işlendi. Öldürülen kadınların %55’i ateşli silahlar ile yaşamını yitirdi. Ülkedeki savaş ortamı ve medyaya yansıyan silah kullanımı görüntüleri geçtiğimiz aylarda da olduğu gibi üzere ateşli silah kullanımını normalleştirmeye devam etmektedir. 

Öldürülen kadınlarını birliktelik durumları
2016 Mart ayında öldürülen kadınların %35’i evli, %32’si bekar. Kadınların %25’i ise evli ve çocuk sahibi. Bu başlıkta dikkate çeken husus ise;  öldürülen kadınların %10’unun medeni durumunun tespit dahi edilememiş olmasıdır. Devlet tarafından tutulup  kamuoyuna sunulması gereken veriler yayınlanmadığı için, birliktelik durumunda da % 10 gibi tespit edilemeyen büyük bir oran mevcuttur. 
 
Koruma kararları
Koruma kararıyla ilgili, tespit edilen verilere göre kadınların %6.5’i koruma altındayken öldürüldü. Bu anlamda devletin veri paylaşmamasından kaynaklanan , tespiti yapılamayan % 93.5’lik büyük bir oran mevcuttur. 
 

 

Kadınlar hangi bahanelerle öldürüldü?

2016 Mart ayında öldürülen kadınlarının yarısının ölüm nedeni henüz tespit edilemedi. Tespit edilen bölümde en yüksek oran kadının ilişkiyi / evliliğini sonlandırma isteği geliyor. Bunu, başka bir kadını şiddetten korumaya çalışma ve homofobi- transfobi bahaneleri izlemekte.  Geçtiğimiz dönemlerde görüldüğü üzere, 2016 yılı Mart ayında da kadınlar en çok “kendi hayatlarıyla ilgili bir karar aldıkları” bahanesiyle öldürüldüler. Kadınların boşanamadığı için ve henüz boşanmayı telaffuz ettikleri anda öldürüldükleri bir ortamda, halen “Boşanmayı Araştırma Komisyonları”nın çalışıyor olması hükümetin konuya bakış açısını yansıtması bakımından önemlidir.

 

 

MART AYI KADIN CİNAYETİ HABERLERİ

İSTANBUL

BUSE

İstanbul’da yaşı belirtilmeyen Buse, Volkan A. (?) tarafından darp edilerek ve bıçak türü kesici aletle öldürüldü. Mesleği belirlenmeyen katilin, transfobi nedeniyle kadın cinayetini işlediği tahmin ediliyor. Buse’nin koruma altında olup olmadığı veya öldürülme tehlikesine dair adli başvuruda bulunup bulunmadığı tespit edilemedi.

 

YASEMİN ALTUN

Esenyurt’ta 28 yaşındaki Yasemin Altun, ayrılmak istediği kocası Ömer Altun (33) tarafından bıçak türü kesici aletle öldürüldü. Mesleği belirtilmeyen katilin, kadının evliliğini sonlandırmak istemesi bahanesiyle kadın cinayetini işlediği tespit edildi. Yasemin Altun’un 1 çocuğu vardı, mesleği ve koruma altında olup olmadığı ise tespit edilemedi.

DEMET KARAKAŞ

Ümraniye’de 27 yaşındaki Demet Karakaş, ayrılmak istediği kocası Nurali Karakaş (31) tarafından bıçak türü kesici aletle öldürüldü. Mesleği belirtilmeyen katilin, kadının evliliğii sonlandırma girişimi bahanesiyle kadın cinayetini işlediği belirlendi. Demet Karakaş’ın 1 çocuğu vardı, mesleği ve koruma altında olup olmadığı ise tespit edilemedi.

 

LATİFE ÇETİNKAYA

Küçükçekmece’de 76 yaşındaki Latife Çetinkaya, torununun eski erkek arkadaşı Hasan Ö. (24) tarafından kudaklanan evindeki yangında öldürüldü. Mesleği belirtilmeyen katilin, kadının torununun kendisinden ayrılması bahanesiyle kadın cinayetini işlediği ve bir süredir tehditlerde bulunduğu tespit edildi.

 

AYNUR KAMBUR

Şişlide kendi evinde 49 yaşındaki Aynur Kambur kimliği belirsiz bir saldırgan tarafından tabanca türündeki ateşli silahla vurularak öldürüldü. Katilin hangi bahaneyle kadın cinayetini işlediği bilinmiyor. Mezdeke grubunda dansçı olan Aynur Kambur’un çocuğunun olup olmadığı ve koruma altında olup olmadığı tespit edilemedi.                                                                                          

ELENA CARNELİA

İstanbul’da 41 yaşındaki Elena Carnelia tanıdığı biri olan İbrahim Timur(21) tarafından darp edilerek öldürüldü. Mesleği bilinmeyen katilin hangi bahane ile kadın cinayetini işlediği bilinmiyor. Elena Carnelia’nın çocuğunun olup olmadığı, mesleği ve koruma altında olup olmadığı tespit edilemedi.

 

KOCAELİ

FATMA KARAKOYUN ve EMİNE BAŞTAN 

Kocaeli’de yaşı belirtilmeyen Fatma Karakoyun, boşanma davası açtığı kocası Ziya Karakoyun (50) tarafından pompalı tüfek türündeki ateşli silahla öldürüldü. Manav olan katilin, kadının boşanma davası açarak evliliğini sonlandırma girişimi bahanesiyle kadın cinayetini işlediği belirlendi. Fatma Karakoyun’un 4 çocuğu vardı ve koruma altındaydı, mesleği ise tespit edilemedi.

66 yaşındaki Emine Baştan, kızı Fatma Karakoyun’a yönelik şiddete engel olmaya çalıştığı bahanesiyle damadı Ziya Karakoyun tarafından pompalı tüfek türündeki ateşli silahla öldürüldü. Emine Baştan’ın evli ve en az iki çocuğu olduğu tespit edilirken, mesleği belirlenemedi. Katilin, Emine Baştan’ı öldürdüğü haneden uzaklaştırması vardı.

BEYSUN ÖZKAMIŞLI DÜZ

Kocaeli’de 52 yaşındaki Beysun Özkamışlı Düz, kocası Mehmet Düz (56) tarafından tabanca türü ateşli silahla öldürüldü. Emekli öğretmen olan katilin, kadının tartışma sırasında kendi hayatına dair aldığı bir kararını veya fikrini açıkladığı bahanesiyle kadın cinayetini işlediği tahmin ediliyor. Beysun Özkamışlı Düz’ün mesleği, çocuk sayısı ve koruma altında olup olmadığı tespit edilemedi.

 

İZMİR

MÜZEYYEN NEŞELİ

İzmir’de yaşı tespit edilemeyen Müzeyyen Neşeli, ayrılmak istediği kocası Erbil Neşeli(?) tarafından tabanca türü ateşli silah ile vurularak  öldürüldü. Emekli polis memuru olan katilin, kadının evliliğini sonlandırmak istemesi bahanesiyle kadın cinayetini işlediği tespit edildi. Müzeyyen Neşeli’nin 2   çocuğu vardı, mesleği ve koruma altında olup olmadığı tespit edilemedi.

 

NERMİN AKÇAY

İzmir’de 47 yaşındaki Nermin Akçay, erkek arkadaşı A.İ (62) tarafından bıçak türü kesici alet ile öldürüldü. Mesleği tespit edilemeyen katilin kadının kendi hayatına dair karar vemek istemesi bahanesiyle kadın cinayetini işlediği tahmin ediliyor. Nermin Akçay’ın çocuğunun olup olmadığı, mesleği ve karuma altında olup olmadığı tespit edilemedi.

SUEDA ÜÇOĞLU

Karabağlar ilçesinde 17 yaşındaki Sueda Üçoğlu ayrılmak istediği erkek arkadaşı Uğur Ç. (20) tarafından pompalı tüfek türündeki ateşli silah ile vurularak öldürüldü. İşsiz olan katilin kadının ilişkiyi sonlandırmak istemesi bahanesiyle kadın cinayetini işlediği tespit edildi. Sueda Üçoğlu’nun çocuğu olmadığı bilinirken mesleği ve koruma altında olup olmadığı tespit edilemedi.

 

ZONGULDAK  

SAFFİYE GEYİK ve HİLMİYE DEMİRTÜRK

Zonguldak’ta 39 yaşındaki Safiye Geyik, eski sevgilisi olan Hasan Köroğlu(34) tarafından tabanca türü ateşli silahla vurularak öldürüldü. Mesleği belirlenemeyen katilin, kadının ilişkiyi sonlandırmak istemesiyle kadın cinayetini işlediği tespit edildi. Safiye Geyik’in çocuğunun olup olmadığı, meleği ve koruma altında olup olmadığı bilinmiyor.

                                                                                                                                                                                                         Zonguldak’ta 57 yaşındaki Hilmiye Demirtürk,tanımadığı biri olan Hasan Köroğlu (34) tarafından tabanca türü ateşli silahla öldürüldü. Mesleği belirtilmeyen katilin, kadın bir başka kadına yönelik şiddeti önlemeye çalışırken, cinayeti işlediği tespit edildi. Hilmiye Demirtürk’ün 1 veya daha fazla çocuğu olduğu bilinirken mesleği ve koruma altında olup olmadığı bilinmiyor.

 

TRABZON                                                                                                                

GÖNÜL ÇAKI ve TANSU ÇAKI

Trabzon’da 51 yaşındaki Gönül Çakı, kocası Veli Çakı(51) tarafından  tabanca türü ateşli bir silahla vurularak öldürüldü. Mesleği bilinmeyen katilin hangi bahane ile kadın cinayetini işlediği bilinmiyor. Gönül Çakı’nın  2 çocuk sahibi olduğu bilinirken mesleği ve koruma altında olup olmadığı bilinmiyor.

Trabzon’da 18 yaşındaki Tansu Çakı , babası Veli Çakı(51) tarafından tabanca türü ateşli bir silahla vurularak öldürüldü. Katilin hangi bahaneyle kadın cinayeti işlediği bilinmiyor.Tansu Çakı’nın çocuğu olmadığı bilinirken mesleği ve koruma altında olup olmadığı bilinmiyor.

 

HAKKARİ

ŞÜKRAN DURMAZ

Hakkaride ‘de 14 yaşındaki Şükran Durmaz, akrabası olan Hasan Kızıltaş(?) tarafından tabanca türü olan ateşli silahla vurularak öldürüldü. Mesleği  bilinmeyen katilin hangi bahaneyle kadın cinayetini işlediği bilinmiyor. Şükran Durmaz’ın koruma altında olup olmadığı bilinmiyor.

HEDİYE DURMAZ

Hakkaride’de 16 yaşındaki Hediye Durmaz, akrabası olan Hasan Kızıltaş(?) tarafından tabanca türü olan ateşli silahla vurularak öldürüldü. Mesleği bilinmeyen katilin hangi bahaneyle kadın cinayetini işlediği bilinmiyor. Hediye Durmaz’ın çocuk sahibi olmadığı bilinirken mesleği ve koruma altında olup olmadığı bilinmiyor.

 

URFA

FATMA KARICIĞA

Şanlıurfa’da 31 yaşındaki Fatma Karıcığa kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından darp edilerek öldürüldü .Mesleği tespit edilemeyen katilin hangi bahaneyle kadın cinayetini işlediği bilinemiyor.  Evli ve 8 aylık hamile olan Fatma Karacığa ‘nın çocuğunun olup olmadığı mesleği ve koruma altında olup olmadığı tespit edilemedi.

SİBEL ÇADIRCI

Şanlıurfa’da 37 yaşındaki Sibel Çadırcı erkek arkadaşı  M.Z.O(?)  tarafından boğularak öldürüldü.Servis şoförü olan katilin hangi bahaneyle kadın cinayetini işlediği bilinmiyor. Sibel Çadırcı’nın 3 çoçuğu  olduğu bilinirken mesleği ve koruma altında olup olmadığı tespit edilemedi.

 

ELAZIĞ

AFET ÇAĞLAYAN

Elazığ’da 76 yaşındaki  Afet  Çağlayan, Ersin B.(26) tarafından bir bıçak türü  kesici bir aletle öldürüldü. Mesleği bilinmeyen katilin hangi bahane ile kadın cinayeti işlediği bilinmiyor. Afet Çağlaya ‘nın çocuğunun olup olmadığı mesleği ve koruma altında olup olmadığı bilinmiyor.

 

ERZURUM

NESLİHAN KIZILKAYA

Erzurum’da 31 yaşındaki Neslihan Kızılkaya, kocası Halil İbrahim Kızılkaya (42) tarafından bıçak türü olan kesici bir aletle öldürüldü. Mesleği bilinmeyen katilin, kadının ilişkiyi bitirmek istemesi bahanesiyle kadın cinayetini işlediği tahmin ediliyor.  Neslihan Kızılkaya ‘nın 2 çoçuğu olduğu bilinirken mesleği ve koruma altında olup olmadığı bilinmiyor.

 

AYDIN

AYNUR GÖKHAN

Aydın'da 52 yaşındaki Aynur Gökhan kocası Selahatin Gökhan (62) tarafından tabanca türündeki ateşli silah ile öldürüldü. Emekli albay olan katilin kadının kendi hayatına dair karar vermek istemesi bahanesiyle kadın cinayetini işlediği tahmin ediliyor. Aynur Gökhan'ın çocuğunun olup olmadığı, mesleği ve koruma altında olup olmadığı tespit edilemedi.


SİBEL ÇADIRCI

Şanlıurfa'da 37 yaşındaki Sibel Çadırcı erkek arkadaşı M.Z.O tarafından boğularak öldürüldü. Mesleği belirtilmeyen katilin hangi bahane ile kadın cinayetini işlediği bilinmiyor. Sibel Çadırcı'nın 3 çocuğu olduğu bilinirken mesleği ve koruma altında olup olmadığı tespit edilemedi.

 

UŞAK

SEBAHAT ÖZDEMİR

Uşak'ta 21 yaşındaki Sebahat Özdemir kocası Ramazan Özdemir tarafından boğularak öldürüldü. Mesleği belirtilmeyen katilin hangi bahane ile kadın cinayetini işlediği tespit edilemedi. Sabehat Özdemir'in çocuğunun olup olmadığı, mesleği ve koruma altında olup olmadığı tespit edilemedi.

 

KONYA

ELVEDA BATTAL

Konya’da 33 yaşındaki Elveda Battal erkek arkadaşı H.İ tarafından bıçak türü kesici alet ile öldürüldü. Mesleği belirtilmeyen katilin hangi bahane ile kadın cinayetini işlediği tespit edilemedi. Elveda Battal’ın 3 çocuğu olduğu bilinirken mesleği ve koruma altında olup olmadığı tespit edilemedi.

 

ERZURUM

NESLİHAN KIZILKAYA

Erzurum'da 31 yaşındaki Neslihan Kızılkaya kocası Halil İbrahim Kızılkaya tarafından bıçak türü kesici alet ile öldürüldü. Mesleği belirtilmeyen katilin, kadının evliliği sonlandırmak istemesi bahanesiyle kadın cinayetini işlediği tahmin ediliyor. Neslihan Kızılkaya’nın 2 çocuğunun olduğu bilinirken mesleği ve koruma altında olup olmadığı tespit edilemedi.

 

ANKARA

N.T.B

Ankara'da yaşı tespit edilemeyen N.T.B ayrılmak istediği erkek arkadaşı A.Y tarafından tabanca türü ateşli silah ile vurularak öldürüldü. Mesleği belirtilmeyen katilin kadının ilişkiyi sonlandırmak istemesi bahanesiyle kadın cinayetini işlediği tahmin ediliyor. N.T.B'nin çocuğunun olup olmadığı, mesleği ve koruma altında olup olmadığı bilinmiyor.

 

ADANA

HİLAL ÖZCAN

Adana’da 20 aydır kayıp olan Hilal Özcan’ın abisi Alparslan Özcan(?) tarafından tabanca türü ateşli silah ile vurularak öldürüldüğü ortaya çıktı. Mesleği belirtilmeyen katilin kadının kendi hayatına dair karar vermek istemesi bahanesiyle kadın cinayetini işlediği tahmin ediliyor. Ailesinin de cinayetten haberdar olduğu bilinen Hilal Özcan’ın mesleği ve koruma altında olup olmadığı bilinmiyor.

 

ANTEP

Gaziantep’te yaşı ve ismi tespit edilemeyen bir kadın tanıdığı biri tarafından tabanca türü ateşli silahla vurularak öldürüldü. Katil ile ilgili hiçbir bilgi edinilemezken katilin hangi bahane ile kadın cinayetini işlediği bilinmiyor. Kadının ismi,yaşı,mesleği,çocuğu olup olmadığı ve koruma altında olup olmadığı bilinmiyor.

 

 
1.4.2016

Konya'da çocuklarının babası tarafından öldürülen Elveda Battal kardeşimizin ailesine çağrımızdır