Mayıs ayında 22 kadın öldürüldü
3.6.2016
Mayıs ayında 22 kadın kardeşimizi kaybettik. Kadın cinayeti en çok İstanbul, Muğla, Iğdır, Ankara illerinde yaşandı. En çok cinayetlerin işlendiği il olan İstanbul’da 5, 2. sıradaki Muğla, Iğdır ve Ankara illerinde ise ikişer kadın öldürüldü.

Yine bu ay cinsel şiddet ve çocuk istismarının %90’ı iş yeri, park, okul, cami, şehirlerarası halk otobüsü gibi kamusal alanlarda gerçekleşirken, taciz ve tecavüz edenler imam, polis, öğretmen... 

AKP iktidara geldiğinden bu yana cinsel şiddet ve çocuk istismarını aklatan söylemlerde bulundu, Ensar davasında olduğu gibi üstünü örtmeye çalıştı, Mayıs ayında bu zihniyetini uygulamaya dökmek üzere harekete geçti. Boşanmaları Araştırma Komisyonu cinsel şiddete uğrayan kadınları ve istismara uğrayan çocukları tecvüzcüleriyle evlendirmeyi öngören rapor sundu. Bu ay Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Bursa Sevgi Evleri’nde çocuk istismarının yaşanması bu yüzden tesadüf değildir. Tecavüzcüleri aklatan bu kuruma bağlı Sevgi Evleri’nde 3 ile 7 yaş arasındaki çocukların istismarı basına “algı” olarak yansıtılarak, davası gizli tutularak üzeri örtülmeye çalışıldı. Karaman Ensar Vakfı’nı kapatmak yerine çocuk istismarına karşı önlem almak yerine “bir kereden bir şey olmaz” zihniyetiyle hareket edilmesi yine bu ay Bitlis Ensar Vakfı’nda da çocuk istismarının yaşanmasına sebep oldu. Bu uygulamalar bu ayki verilerle de gördüğümüz gibi cinsel şiddet ve çocuk istismarını önlemek yerine resmen zemin hazırlıyor.  

Kadınları bir birey olmaktan çıkartıp kendi kaderlerini tayin etme haklarını yok saymayı kendine görev biçmiş AKP iktidarı ile karşı karşıyayız. Yeterki aile bozulmasın, kadınlar boşanmasın, ayrılmasın; biz kadın cinayetlerini de, cinsel şiddeti de gizleriz, gerekirse tecavüzcüleri aklatırız, onlarla evlendiririz şuursuzluğuyla hareket ediyor. AKP tarafından her ne kadar gizlenmeye çalışılsa da, toplumun tepkisi ve örgütlü mücadelesi; kadın cinayetlerinin, cinsel şiddetin, çocuk istismarının üzerinin örtülmesini engelleyeceğini bizlere gösteriyor. Edremit’te, Ankara’da öldürülen kardeşlerimizin cenazelerini kadınların omuzlaması, Metro turizmde yaşanan cinsel şiddete sessiz kalınmaması bunun en iyi örneğidir. 

Kadınların %50’si ateşli silahla öldürüldü

2016'nın ilk ayından bu yana ateşli silahın kullanımı artış gösterirken, Mayıs ayında da katillerin %50’si ateşli silah kullandı. AKP’nin savaş politikaları, modern hayattan uzak IŞİD vahşetini benimseyen bakış açısının sonuçlarını bu oranlar ortaya koyuyor. 

Kadınlar en yakınları tarafından öldürülüyor

Mayıs ayında öldürülen kadınların %36’sını oluşturan bekar kadınların %32’si, ilişkisini sonlandırmak istediği için eski kocası, eski erkek arkadaşı ve erkek arkadaşı tarafından öldürüldü. Yine Edremit’te Esra Gövem eski kocası tarafından koruma altındayken öldürüldü. Kadınlar yine en yakını tarafından kendi yaşamlarına dair karar almak istediklerinde öldürülüyor. Dikkat çeken bir başka konu öldürülen kadınların %32’sinin kim tarafından öldürüldüğünün tespit edilememiş, basına yansımamış olması.

Mayıs ayı veri tablosuna bakıldığında tespit edilemeyenlerin en yüksek oranlarla en başta yer alması kadın cinayeti gerçeğinin üzerinin örtülmeye çalışıldığının bir göstergesidir. Basına yansımayan bu veriler kadın cinayetleri, cinsel şiddet ve çocuk istismarına bir yenisini ekliyor. Kadınların mücadelesi buna elbette ki izin vermeyecektir ama sorumlularda bu gerçeğin gizlenemeyeceğinin farkına varmalı, cinayetleri, şiddeti, istismarı önlemeye yönelik harekete geçmelidir.

Mayıs ayı kadın cinayeti excel veri dökümüne ulaşmak için tıklayınız

Mayıs ayı cinsel şiddet excel veri dökümüne ulaşmak için tıklayınız