Haziran ayında 15 kadın öldürüldü
2.7.2016
Yıllara oranla kadın cinayetleri son iki yılda ciddi artış gösterirken, 2010-2015 yılları arasında 1345, bu yılın ilk 6 ayında 153 ve Haziran ayında 15 kadın kardeşimizi kaybettik.

 2016 yılının ilk 6 ayında 153 kadın kardeşimizi kaybettik

 Haziran ayında 15 kadın öldürüldü

Yıllara oranla kadın cinayetleri son iki yılda ciddi artış gösterirken, 2010-2015 yılları arasında 1345, bu yılın ilk 6 ayında 153 ve Haziran ayında 15 kadın kardeşimizi kaybettik. Ülkemizde IŞİD zihniyetini benimseyen kadın düşmanı politikalar, cinsel şiddete, çocuk istismarına, ölümlere yol açan açıklamalar yapılmaya devam ettikçe kadın cinayetlerine bir yenisinin daha eklenmesine sebep oluyor.  

Cinsel şiddet Mayıs ayına göre 2 kat arttı

AKP’nin kadınları hiçe sayan Ortaçağ’da kalma açıklamalarını sürdürmesi ve bu yönde politikaları cinsel şiddetin Mayıs ayına göre 2 katı artmasına sebep oldu. Kadınlar polis, öğretmeni, babası, akrabası, iş arkadaşı, muavin tarafından; okulda, iş yerinde, parkta, hastanede, evinde, otobüste bulundukları her alanda cinsel şiddete maruz kalıyor. ENSAR’ı aklatmak yetmezmiş gibi Manisa’da yaz okulunu açabilmek için türlü yollara başvurmaları çocukların istismarına bir yenisini ekliyor, çocukların ölümüne yol açıyor. Bu ay Yalova’da 12 yaşındaki Gizem tacize direndiği için öldürüldü.

Cinsel şiddet artış gösterirken, toplumun buna tepkisi de büyüyor. Cinsel şiddetin yok sayılması ispatlanamaz kılınması toplumda çareleri tüketmiyor. İş arkadaşı tarafından sürekli tacize uğrayan kadın çalıştığı yere kamera koyduruyor tacizi bu şekilde ispatlıyor, aileler öğretmenler öğrencilerine sahip çıkıyor, otobüste bir kez daha cinsel şiddetin yaşanmasını halk engelliyor, kadınlar tacize tecavüze direniyor, soruşturma başlatılıyor, sosyal ağda duyuruluyor. Bu ayki verilerle bir kez daha gördük ki AKP cinsel şiddetin, çocuk istismarının, kadın cinayetlerinin üzerini örtmeye çalışırken halk tacizcileri, tecavüzcüleri açığa çıkarıyor, görünür kılınmasını sağlıyor, toplum kadınları ve çocukları yalnız bırakmıyor, sahip çıkıyor.

Erdoğan anne olmayan kadınlara saldırırken bu ay 19 çocuk annesiz kaldı

Bu ay öldürülen kadınların %50’si hem evli hem de çocuklu. Haziran ayının başında Cumhurbaşkanı Erdoğan kadını içe sayıp “anneliği reddeden, evini çekip çevirmeyen kadın eksiktir; yarımdır” açıklamasında bulunurken, kadınların kendi hayatları hakkında karar vermek istedikleri için öldürüldüğü bu ayki verilerle bir kez daha karşımıza çıktı. Kadınların %50’si ilişkisini sonlandırmak, kendi hayatına dair karar vermek istediği için öldürüldü. Kadınların %60’ı kocası, erkek arkadaşı tarafından öldürüldü. Anne olmayan kadınlara yarım diyen Erdoğan, bu ay annesiz kalan 19 çocuk için ne diyor?
Kadın cinayetlerinde ateşli silah kullanım oranı artıyor

Ülkemizde IŞİD vahşetinin benimsenmesi, IŞİD ayarında şiddetin normalleştirilmeye çalışılması her geçen ay silah kullanım oranlarının artmasına sebep oluyor. Haziran ayında kadınların %55’i silahla öldürüldü. Savaş çığırtkanlığı ile ülkemizde bombaların patlaması normalleştirilmeye çalışılırken, kadınlar bu savaş ortamında bombalarla öldürülürken, bu politikalar kadın cinayetlerinin de artmasına sebep oluyor, kadın cinayetlerindeki vahşetin dozu gittikçe artıyor.

 

Devlet kadınları koruyor mu?

Kadın cinayetinin en çok yaşandığı iller olan İstanbul, Adana, Muğla, Kocaeli, Manisa illerinde bu ay 2şer kadın öldürüldü. Öldürülen kadın kardeşlerimizin %100’ünün devlet tarafından korunup korunmadığı tespit edilemiyor. Bunun anlamı açıkça kadınlar korunmuyor demektir. Devlet burada tersini iddia ediyorlarsa bu konuda açıklama yapmalıdır.

 

Savaş ortamı kadın cinayetlerinin artmasına sebep oluyor

2016 yılının ilk yarısında 153 kadın kardeşimiz öldürüldü. AKP iktidarı boyunca kadın cinayetleri artarak devam etmiş, 2010-2015 yılları arasında 1345 kadın kardeşimizi kaybettik. 6284 sayılı koruma kanunun çıkartılması gibi kadınların mücadelesi ile kadın cinayeti oranları 2011 yılında düşse de AKP’nin kadın düşmanı politikaları, savaş ortamı 2015 yılından itibaren ciddi oranlarda artmasına sebebiyet veriyor. Yine bu yıl geçmiş yıllara oranla kadınlar için ölüm, taciz, tecavüz demek olan IŞİD zihniyetinin benimsenmesi kadın cinayetlerinde vahşeti artırıyor. Silah kullanım oranı bu yılın ilk 6 ayında, geçen yıla oranla %10’luk artış gösterdi.

 

Bu ülkede kadınların olduğu her yerde, her türlü hak ihlaline karşı mücadele ediyoruz


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Haziran ayında 13 kadın cinayeti, 3 cinsel şiddet, 3 cinsel istismar,  2 öldürmeye teşebbüs, 1 şüpheli ölüm, 1 darp davalarını takip ettik. 
Bu davalardan  3’ü sonuçlandı:
Cansu Kaya davasında sanıklar hakkında beraat kararı verilirken, Mutlu Kaya'nın sanığına 15 yıl hapis cezası, Rabia Aydın’ın katiline ağırlaştırılmış müebbet verildi.
Davaların en çok görüldüğü bölge Ege bölgesi ve il İzmir iken ikinci sırada sırasıyla Marmara bölgesi ve İstanbul geliyor.