Ağustos 2016 verileri
2.9.2016
Temmuz ayına oranla kadın cinayeti 2 kat arttı; bu ay 32 kadın kardeşimiz öldürüldü, 1 kişi intihara sürüklendi. Kadın cinayetlerindeki ve nefret cinayetlerindeki vahşet arttı, birçok kadın işkencelere maruz kaldı. Cinsel şiddet ve çocuk istismarı da beraberinde artış göstererek bu ay 26 kadına cinsel şiddet uygulanırken, 23 çocuk istismara uğradı. Kadın cinayetinin en çok yaşandığı iller olan Konya’da 4 kadın; Antalya ve Manisa’da 3 kadın; Diyarbakır Düzce ve Samsun’da 2 kadın öldürüldü.

OHAL sürecinde şiddeti körükleyen açıklamalar “hadım yasası” “idam” gibi intikama dayalı uygulamaların getirilmeye çalışılması kadın cinayetlerindeki vahşetin önünü açtığı gibi nefret suçlarına zemin hazırladı. Mersinde trans kadın İpek Kaya kaçırıldı, bıçaklandı, 1.5 saat işkence gördü. İstanbul'da trans kadın Hande Kader yakılarak öldürüldü. Cinsel yönelimi nedeniyle baskılara dayanamayan Nalan Bayar intihar etti.

Savaş ortamı Suriyeli mültecilerin cinsel şiddet ve istismarının önünü açtı. Gaziantep’te çadırda yaşayan Suriyeli ailenin 9 aylık bebeğine tecavüz edildi. Yine Ceylanpınar’da sığınan Suriyeli Hamide K. barındığı Çadır Kentte görev yapan güvenlikçi tarafından cinsel şiddete maruz kaldı.

AYM’nin 15 yaş kuralını iptal etmesi çocuk istismarına bir yenisini ekledi, çocuklar oyun oynadıkları sokakta, evde, kaldıkları yurtlarda, kamu alanlarında istismara uğradı. Kahramanmaraş’ta Hamidiye yurdunda kalan 4 çocuk, Denizlide ekmek almaya giden bir çocuk istismara uğradı.

Ensar vakfı ile beraber cinsel şiddet ve çocuk istismarını önlemek yerine üstünü kapatacak uygulamaların yapılması, devlete bağlı kurumlarda cinsel şiddetin önünü açtı. Siirt’te Sevgi Evleri’nde 18 yaşında koruma altında bir kız çocuğuna tecavüz edildi. Yine sokakta, otobüste, hastanelerde, iş yerlerinde kadınlar cinsel şiddete maruz kaldı. Bu ay cinsel şiddete uğrayanların 5’i engelliydi. Yozgat’ta zihinsel engelli bir kadın kardeşimize yaşadığı köyde birden fazla kişinin sistematik bir şekilde tecavüz edildiği öğrenildi.

Kadınlar hangi bahanelerle öldürüldü?

Kadınların %18’i boşanmak ve ilişkisini sonlandırmak istediği için, %24’ü kendi hayatına dair karar almak istediği için %6’sı ekonomik nedenlerle öldürüldü. Yüzde 45 tespit edilemeyen nedenlerle öldürülen kadınların 8’i şüpheli ölüm. OHAL ile beraber şiddeti körükleyen açıklamalar kadın cinayetlerine de yansımış, cinayetlerin artmasıyla beraber kadınların en ufak bir söz hakkı bile hayatının ellerinden alınmasına neden oldu.
Diyarbakır'da uyuşturucu satıcılarına karşı çıktığı için Hüsna Aslan silahla vurularak öldürüldü.
Eskişehir'de 17 yaşındaki Kader Kaya, cinsel saldırıya direndiği için öldürüldü.
Batman'da 17 yaşındaki Amine Demirtaş, telefon şifresini söylemediği için abisi tarafından dövülerek öldürüldü.
Kendi hayatına dair karar vermek isteyen 21 yaşındaki Kader Şengün intihara sürüklendi.

Kadınlar işkence edilerek öldürülüyor

Kadınların %42’si ateşli silahla, %30’u kesici aletle öldürülüyor. Kadın cinayetlerindeki vahşet artıyor, kadınlar işkencelerle öldürülüyor. Manisa'da Meltem, Konya’da Menekşe boğazı kesilerek öldürüldü.  Amine, Kader işkencelerle öldürüldü. Antalya’da 22 yaşındaki Gülizar boğazı kesilmiş, başı taşla ezilmiş şekilde bulundu. Bursa’da Kadriye ayrıldığı kocası tarafından bombayla öldürülmeye çalışıldı.

AKP kadın bedenine müdahale etmekle meşgulken, çocuklar annesiz kalmaya devam ediyor

Anne olmayan kadını yarım gören AKP, bu ayda “doğum kontrolü tarihe karıştı” diyerek çocuk doğurma baskılarını sürdürürken; evli kadınlar öldürülmeye, çocuklar annesiz kalmaya devam ediyor. Öldürülen kadınların %37’si evli ve çocukluydu. Yine kadınların %39’u kocası tarafından öldürülürken, Bu ay da 35 çocuk annesiz kaldı.

Kadınlar korunmuyor

Kadınların sadece doğurganlığıyla ilgilenilmesi, kadın cinayetlerindeki artışa, beraberinde türlü işkencelerle öldürülmesine neden oluyor. 6284 sayılı koruma kanunu olmasına rağmen, bu kanun uygulanmıyor, kadınlar korunmadığı için öldürülmeye devam ediyor

Kadın cinayetlerinde yaş aralığı giderek düşüyor

Öldürülen kadınların %48’i 36 yaşın altındayken, %24’ü 13-24 yaş aralığında genç kadınlardan oluşuyor. Öldürülen kadınların yaşı giderek düşüyor. Samsun’da 15 yaşındaki Zekiye Keskin’in kurşunlanmış cesedi bulundu.

Ağustos ayı takip ettiğimiz davalarımız


OHAL, savaş ve adli tatilin etkili olduğu ağustos ayında birlikte mücadele ettiğimiz kadın kardeşlerimizin davaları da görülmeye devam etti. 4 cinayet, 1’i çocuğun cinsel istismarı ve 1 cinsel şiddet davasının görüldüğü bu ayda kazanımlarımız da oldu.


İstanbul Defterdarlığı'nda mobbinge uğrayan ve görev yeri değiştirilen Sevil kardeşimiz davayı kazandı, işine geri dönecek.


Geçtiğimiz ay takip ettiğimiz 6 davadan 2’si İzmir’de görülürken, diğer davalar İstanbul, Eskişehir, Kırıkkale ve Manisa’da gerçekleşti.

 

 
14.9.2016

Tüm kadınlar olarak sorunumuz ortaksa mücadelemiz de ortak olmalı