Ekim 2016 Verileri
7.11.2016
OHAL koşulları, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP Hükümeti'nin kadın düşmanı söylemleri devam ederken kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet atarak devam ediyor. Ekim ayında 35 kadın öldürüldü (bu ay öldürülenler arasında 4 yaşında cinsel istismar sonucu öldürülen Irmak ve 15 yaşında doğum yaptığı için öldürülen Derya gibi kız çocuklarını da Femisid* kapsamı içerisinde ele alarak kadın çocuk ayrımı yapmadan sayımızı belirledik), 21 kadına cinsel şiddet uygulandı, 29 çocuk istismara uğradı, 3 nefret suçu işlendi.

OHAL koşulları, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP Hükümeti’nin kadın düşmanı söylemleri devam ederken kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet atarak devam ediyor. Bu ay 35 kadın kardeşimiz öldürüldü, kendi hayatına dair karar vermek isteyen 3 kadın tüfekle ağır yaralandı. Kadın düşmanı politikalar ile erken yaşta evliliklerin önü açılmak istenirken bu ay imam nikahıyla evlendirilen 2 kadın kardeşimiz hayatını kaybetti, 1 çocuk istismar sonucu öldürüldü. Bu ay kadın cinayetinin en çok yaşandığı iller: Muğla 4; İstanbul 3; Aydın , Manisa, Balıkesir, Şanlıurfa, Ordu’da 2 kadın öldürüldü.

Kadınlar yıllarca evlerinde kocaları tarafından şiddet görmeye devam ediyor. Adana’da, Aksaray’da yıllarca kocasından şiddet gören kadınlar, hastanelik oldular. Aksaray’da 55 yıldır kocasından şiddet gören Tenzile K. polise şikayetçi olup koruma aldı.

Afyon’da kendi hayatına dair karar vermek isteyen Ayşe eski sevgilisi tarafından, Muğla’da Sabiha Şahin kızını eski kocasından korumak isterken, Aydın’da bir öğretmen, kapısının önünde pusu kuran bir adam tarafından tüfekle ağır yaralandı. Durumları ciddiyetini koruyor.

Trans kadınlar korunmuyor, şiddete maruz kalmaya devam ediyor. Pembe Hayat’tan aldığımız habere göre Beyoğlu’nda dişçiden çıkan trans kadın B.T.’ye polis saldırdı. Başak’ın cansız bedeni Küçükçekmece Gölü’nde bulundu. Başak’ın bedeninde herhangi bir darp izi olmadığı belirtilirken tamamen çıplak olarak bulunduğu söylendi. Ölümün şüpheli olabileceği belirtildi. M. adlı trans kadın, Gaziantep’te üç erkeğin transfobik sözlü tacizine maruz kaldı, tacize direnen M. darp edildi. Trans kadın M. saldırganlardan şikayetçi olmak isteyince polis memurları M.’yi şikayetçi olmaması konusunda iknaya çalıştı. 

Çocuk istismarı 2 katına çıktı

AKP Hükümeti çocuk yaşta evliliklerin önünü açmaya çalışırken ve bu yönde çalışmalarını hızlandırırken bu ay çocuk istismarı 2 katına çıkarak 29 çocuk istismara uğradı. TBMM Adalet Komisyonu’nun onayladığı 12 yaş tasarısı, çocuk istismarının, çocuk yaşta evliliklerin önünü açıyor, cinsel şiddete uğrayan bu çocuklar öldürülüyor. Bu ay çocuklar öğretmenleri, çalıştıkları yerdeki patronları, akrabaları, imam tarafından istismara uğrarken; cinsel saldırı sonucu 4 yaşındaki Irmak’ın ölümüne şahit olduk. 14 yaşında imam nikahıyla evlendirilip, 15 yaşında doğum yapan Derya erken yaşta doğum nedeniyle hayatını kaybetti.

Kadınlar bulundukları her alanda, evlerinde, sokakta, çalıştıkları yerlerde cinsel şiddete maruz kalıyor. Kadınları korumaya yönelik hiçbir şekilde adım atmayan devletin aksine kadınlar kendini savunmaya çalışıyor ya da halk tarafından korunuyor.  İzmir’de taciz edilmeye çalışılan iki kadın esnaf tarafından korundu. Zonguldak’ta Nesibe Hatun yurdunda 2 günde 2 kadın kaçırıldı, yurtta kalan öğrencilerin tepkisi sayesinde yurt önünde geniş güvenlik önlemi alındı. Adana’da 20 gündür kayıp olan Sevgi Açar için ailesi seferber oluyor, yetkililerden bir sonuç alamadıklarını ifade ediyorlar.

Kadınlar devlet tarafından korunmuyor

 

Kadınların %51’i kendi hayatına dair karar almak istediği için, ilişkisini sonlandırmak ve boşanmak istediği için öldürülüyor. Bu ay öldürülen kadınların %9’u ise kızlarını kocasından korumak istediği için öldürülen kadınlar. Öldürülen kadınlardan 3’ünün koruması var ya da şikayetçi oldukları halde öldürüldü. Devlet kadınları korumadığı için kadınlar kendini savunmaya çalışıyor, anneler kızlarını korumaya çalışırken öldürülüyor. Muğla’daki Hasret Akdoğan koruma altındayken eski kocası tarafından öldürülüyor, kızını korumaya çalışan anne Sabia Baydan ağır yaralanıyor.   

 

 

Kadın cinayetlerinde yaş aralığı düşüyor, kadınlar işkencelerle öldürülüyor

 

Bu ay öldürülen kadınların %20’si 25 yaşın altında. 4 yaşındaki Irmak cinsel saldırı sonucu öldürülüyor. 18’inden küçük dini nikahla evlendirilen 15 yaşındaki Derya erken doğum nedeniyle ölüyor, 17 yaşındaki Zeynep kendi hayatına dair karar vermek isterken öldürülüyor. 12 yaş tasarısı onaylayarak çocuk istismarı ve çocuk yaşta evliliklerin önünü açmayı planlayanlar bu ay öldürülen Irmak, Derya ve Zeynep için ne diyor? Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP Hükümeti kadınların “adam gibi” ölmesiyle ilgilenirken, kadınlar türlü türlü işkencelerle darp edilerek, yakılarak, boğularak, silahla, kesici aletlerle öldürülmeye devam ediyor.

 

 

42 çocuk annesiz kaldı

 

Kadınların sadece doğurganlığıyla ilgilenen, anne olmayan kadınları yarım gören AKP hükümeti ve Erdoğan her ay artan kadın cinayetlerini ve bunun sonucunda annesiz kalan çocuk sayısının da her ay arttığını görmeli. Öldürülen kadınların %46’sı evliyken, %51’inin çocuğu vardı.

 

 

* Femisid; embriyodan cenine, bebekten çocuğa, erişkinden yaşlıya kadar tüm kadın cinsiyetteki bireylerin sadece cinsiyetlerinden dolayı ya da toplumsal cinsiyet kimliği algısına aykırı eylemleri bahane edilerek, bir erkek tarafından öldürülmesi ya da intihara zorlanmasıdır. Femisidler salt kadın cinsiyetteki insanların öldürüldüğü cinayetler olarak algılanmamalıdır. Nefretle işlenen bu cinayetlerde, saldırıya uğrayan şey kadın kimliğidir
18.11.2016

Dr. Eylem Ümit Atılgan'ın Çocuk İstismarcılarının Affına Dair Önergeyle İlgili Yazısı

Dr. Eylem Ümit Atılgan DEVAMINI OKU