Ocak 2017 Verileri
3.2.2017
Geçen yıla oranla en fazla kadın cinayeti Ocak ayında yaşandı, bu ay tam 37 kadın öldürüldü. Kadın düşmanı söylem ve politikalar, OHAL dönemi kadın cinayetlerinin artmasına, aynı oranda kadın cinayetlerindeki vahşetin artmasına sebep oluyor diyorduk, bu ay 37 kadının öldürülmesiyle buna bir kez daha şahit olduk.

Bizler kadınlar boşanmak istediği için öldürülüyor derken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bazı aile danışma merkezlerine başvuran ailelerin boşanabilmelerini sorun olarak gördü.  “sokak aralarında” diye nitelendirdikleri bu merkezler için hemen işlem başlattı. 7bin 500 kadar evli çiftin kendilerine başvurmasından, bunlardan %38’ini boşanmaktan vazgeçirdiklerinden “gururla” bahsetti. Kadınların boşanmak istediği için öldürüldüğünü görseydiniz, boşanabilen %62’lik kısımdan gururla bahsetseydiniz, bu ay kadın cinayetlerini bir kez daha arttığına şahit olmazdık, 37’li rakamları görmezdik.

Kadın cinayetinin en çok yaşandığı iller: İzmir’de 6; İstanbul, Balıkesir, Trabzon ve Şanlıurfa’da 3; Antalya, Giresun ve Kocaeli’de 2 kadın öldürüldü.

  

34 çocuk istismara uğradı, bir bebek istismar sonucu hayatını kaybetti

Çocuklar bulundukları alanda, okullarında, oyun oynadıkları caddelerde istismara uğruyor. Uşak’ta ve Antalya’da çocuklar okullarında taciz edildi. Bu ay Van’da daha 4 kilogram ağırlığındaki yeni doğan bebek istismara uğradı. Hastaneye getirilmesiyle, uğradığı istismar sonucu yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Samsun’da bir çocuk kaçırılarak tecavüze edildi. Adıyaman’da 6 yaşında anasınıfına giden bir çocuğa tecavüz edildi. Yeni doğan bebeklere kadar uzanan bu istismarı AKP Hükümeti görmüyor mu? AKP Hükümeti çocuğun yüksek yararını gözetmeli, Çocuk Koruma Kanunu ve Lanzarote sözleşmesi esas alarak hareket etmelidir.

 

14 Kadın cinsel şiddete maruz kaldı

Ocak ayında 14 kadına cinsel şiddet uygulandı. Kadınlar bulundukları her alanda cinsel şiddete maruz kalıyor. İzmir’de bir kadın çalıştığı iş yerinde taciz edildi. Ankara’da bir kadın halk otobüsünde şoför tarafından tecavüz edildi. Kadınların yanında yer alan politikaların geliştirilmemesi, uygulanmaması tacizcilerin önünü açıyor. Aydın’da daha önce tacizden beraat etmiş bir kişi, bu ay başka bir kadını taciz ederken, Tekirdağ’da da bir kişi farklı zamanlarda iki kişiyi taciz etti. 

 

Kadınlar korunmuyor, boşanmak istediği için öldürülüyor

Ocak ayında öldürülen kadınların %100’ünün korumasının olup olmadığı tespit edilemiyor. Bu ay öldürülen kadınların %8’i başka bir kadını korumak isterken öldürüldü. Bu veriler kadınların açıkça korunmadığının bir göstergesidir. AKP Hükümeti kadınları korumak için daha neyi bekliyor? Bunun için  2011 yılında çıkarttırdığımız 6284 sayılı koruma kanununu etkin uygulamak bile yeterli. Yine boşanmayı sorun olarak gören AKP Hükümeti boşanmayı engellemek için harekete geçerken, bu ay Balıkesir’de bir kadın kardeşimiz boşanma davası sürerken öldürüldü. Öldürülen kadınların %31’i boşanmak istediği için, ilişkisini sonlandırmak istediği için, kendi hayatına dair karar vermek istediği için öldürüldü.

 

 

32 çocuk annesiz kaldı, 2 kadın hamileyken öldürüldü

AKP Hükümeti anne olmayan kadını yarım görürken, çocuk doğurma baskısını sürdürürken,  kadınlar çocuklarıyla beraber ya da çocuklarının gözleri önünde öldürülmeye devam ediyor. Ocak ayında 32 çocuk annesiz kaldı. İstanbul ve İzmir’de iki kadın hamileyken öldürüldü. Öldürülen kadınların %40’ı evliydi. Ocak ayında kadınların %29’u kocaları tarafından öldürüldü. Bu oranda bizlere bir kez daha gösteriyor ki AKP Hükümeti’nin aksine sorun boşanmak değil, boşanmaları engellemek. 

 

Kadınlar işkencelerle öldürülüyor

OHAL döneminde kadın cinayetlerinin artıyor, cinayetteki vahşette artıyor. Kadınlar boğularak, darp edilerek, silahla türlü işkencelerle öldürülüyor. Ocak ayında öldürülen kadınların %70’i silah ve kesici aletle öldürüldü.  Bu ay öldürülen kadınların %24’ü 35 yaşın altındaydı.