Şubat 2017 Verileri
2.3.2017
Kadınlar yaşam hakkının ellerinden alınmasını değil, yaşam haklarını istiyor, bunun için mücadele veriyor. İşte tam da bu yüzden kadın cinayetlerinin arttığı, cinsel şiddetin, kadınların yaşam tarzına saldırıların, çocuk istismarının daha önce görülmemiş boyut kazandığı bu zor yıllara karşı; kadınlara baskıyı arttırarak, artan erkek şiddetini aklamaya çalışarak, kazanımlarımıza el koymaya, bizi sessizliğe mahkûm etmeye çalışanlara karşı "Kadınlar Hayırla Yaşayacak" diyoruz.

2017 Şubat ayında

30 kadın erkekler tarafından öldürüldü

19 kadına cinsel şiddet uygulandı

14 çocuk istismara uğradı


Her gün bir kadın öldürülüyor

 

Kadın cinayetlerinde son yılların en yüksek rakamları görüyoruz. 2015 yılında toplam 303 kadın öldürülmüşken, 2016 yılında bu sayı artmış 328 kadın kardeşimizin hayatı ellerinden alınmıştı.

2017 yılına iyi girmedik; Ocak ayında 37, Şubat ayında 30 kadın kardeşimizi kaybettik. Şubat ayını geçtiğimiz yıllara oranladığımızda, 2015 Şubat ayında 18 kadın, 2016 Şubat ayında 28, bu yıl ayın gün sayısından daha çok kadın öldürüldüğünü görüyor,  yılın her ayında önceki yıl aynı aya göre artış tespit ediyoruz. Beraberinde;

- Kadın cinayetlerinin arttığı ve işleniş biçiminin vahşileştiği,

- Cinsel şiddetin arttığı ve yaygınlaştığı,

- Kadınların yaşam tarzına saldırıların sık gündeme geldiği,

- Çocuk istismarının daha önce görülmemiş boyut kazandığı bir dönemden geçiyoruz.

Şubat ayında 19 kadına cinsel şiddet uygulandı

Kadınlar evde, kamu alanlarında, okullarında, iş yerlerinde cinsel şiddete maruz kalıyor. Bursa’da 34 yaşındaki S.H. evine giderken cinsel saldırıya uğradı.  Cinsel şiddete uğrayan 19 kadından biri engelliydi. Çorum’un İskilip ilçesinde, 22 yaşındaki engelli bir genç kadına para karşılığında zorla fuhuş yaptırdıkları 4 kişi çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı.  

14 çocuk istismara uğradı

Aydın’daki bir lisede 3 öğrencisini elle taciz eden tarih öğretmeni öğrencilerin şikâyeti üzerine açığa alındı. Yine İznik’te bir lise öğrencisine 4 kişi tarafından tecavüz edildi. Balıkesir’de 13 yaşındaki bir çocuğa zorla uyuşturucu verilerek 11 kişi tarafından tecavüz edildi.

Adana’da bedensel ve zihinsel engelli 11 yaşındaki kız çocuğu, ziyaret için gittikleri akrabalarının istismarına maruz bırakıldı. Adıyaman’da öğretmeni tarafından bir çocuk istismara uğradı. Failin babası olan AKP Belediye Başkanı Yusuf Özdemir bu duruma “kumpas” derken, tecavüz faili öğretmen suçunu kabul etti ve tutuklandı. İstismara uğrayan 14 çocuktan biri engelliydi.

*Çocuk istismarı ile ilgili veriler basına yansıyan kadarıdır, gerçek rakamlar Çocuk İzlem Merkezlerine başvuran çocuklar düşünüldüğünde çok daha yüksektir. Ancak bu merkezlere yansımayan olgular vardır, belirtmek gerekir ki ülkemizde çocuk istismarının gerçek boyutu henüz ölçülebilmiş değildir.

Kadınlar en yakınları tarafından boşanmak istediği için öldürülüyor

Bu ay 17 kadın en yakınları (baba, erkek arkadaş, koca) tarafından öldürülürken, bu kadınlardan %34’ü kocası tarafından öldürüldü.  Kadınlar mutlu değilse boşanmak, ilişkisini sonlandırmak, boşanmak istediği için öldürülmeye devam ediyor. Öldürülen kadınların %37’si boşanmak, ilişkisini sonlandırmak, kendi hayatına dair karar vermek isterken öldürüldü. Şubat ayında iki kadın boşanma davası sürerken öldürüldü. Bursa’da boşanma davası açan Fatma bıçakla, İstanbul’da Sinem silahla kocaları tarafından öldürüldüler. 

Kadın cinayetleriyle beraber vahşet de artarken devlet kadınları koruyor mu?

Şubat ayında kadınların 27’sinin koruma altında olup olmadığı belirtilmezken; 3’ü yani %10’u devlet koruması altındayken öldürüldü. Antalya’da 29 yaşındaki Cemile Şentürk, polise sığınıp şiddet gördüğü kocasından şikayetçi olmasının ardından öldürüldü. Polis şiddetten kaçıp kendisine sığınan bir kadını nasıl önlem almadan bırakabiliyor? Devlet kadınların boşanma hakkını ellerinden almakla uğraşmak yerine, kadınları korumak için gerekli önlemleri alsaydı bugün Cemile gibi birçok kadın kardeşimiz yaşıyor olacaktı. Savaş ortamı, güvencesizlik, kadın cinayetinde vahşetin de artmasına sebep oluyor. Kadınlar türlü yöntemlerle, işkencelerle öldürülüyor.  Şubat ayında kadınların %47’si ateşli silahla öldürüldü. %29’u kesici aletle, darp edilerek, zehirlenerek öldürüldü. 

15 çocuk annesiz kaldı, 2 kadın hamileyken öldürüldü

Kadınlar çocuklarının gözleri önünde öldürülüyor, kadın cinayetlerinde yaş aralığı gittikçe düşüyor, çocuklar, doğmamış bebekler öldürülüyor.  Şubat ayında öldürülen kadınların %40’ı evliyken; %30’unun çocuğu vardı. 15 çocuk annesiz kaldı, 2 kadın hamileyken öldürüldü. Öldürülenlerin %9’u 18 yaşın altında. Daha 16 yaşında annesi ve kardeşine bakmak için çalışan Cansu ayrılmak istediği erkek arkadaşı tarafından öldürüldü. Karısını öldüren babalar, çocukların da yaşam haklarını ellerinden alıyor: bu ay 13 yaşında Leyla ve 10 yaşında Ayşe babaları tarafından öldürüldü.

Kadın cinayetinin en çok yaşandığı iller: İstanbul’da 6, İzmir ve Antalya’da 4, Bursa ve Manisa’da 2 kadın öldürüldü.

 

**Kadınlar, erkek şiddetine karşı adalet arayışından vazgeçmiyor; şiddet olgularının birçoğu mahkemelere yansıyor. Takip ettiğimiz davaların değerlendirildiği ayrı bir rapor da platformumuz tarafından yayınlanacaktır.