Mart 2017 Verileri
3.4.2017
Ülkemizde kadın cinayetleri artarak devam ederken, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü"nde yaşam hakları için kadınların meydanları doldurduğu bir ayı geride bıraktık. (Bursa'dan 8 Mart'a ulaşma yolunda geçirdikleri trafik kazasıyla hayatını kaybeden 7 kadın işçi kardeşimizi unutmuyoruz.) 2017 yılında kadın cinayetlerinde en yüksek rakamları görüyoruz. 2015 Mart ayında 28, 2016 Mart ayında 31 kadın öldürülmüşken, bu yıl Mart ayında tam 35 kadın kardeşimiz hayatını kaybetti. 6 kadın yaşam mücadelesi veriyor.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı “sıfır” icraat raporunu yayınlarken, kadınlar kendi hayatlarına dair karar vermek isterken öldürülüyor, beraberinde kadın cinayetlerindeki vahşet artıyor ve failleri belli olmayan faili meçhul cinayetlerle karşılaşıyoruz. Mart ayında kadın cinayetinin en çok yaşandığı iller: İstanbul’da 8, Bursa ve Gaziantep’te 4, Malatya ve Hatay’da 2 kadın öldürüldü.

 

6 kadın yaşam mücadelesi veriyor

Kadınlar kendi hayatlarına dair karar vermek isterken intihara sürükleniyor, ölümle burun buruna geliyor. Mart ayında en yakınları tarafından şiddet gören 4 kadın şu an yaşam mücadelesi veriyor. Karabük'te, 5 gün önce evlendiği kocasıyla tartışan 20 yaşındaki Melahat G.'nin, 4'üncü kattaki evlerinin penceresinden atladığı iddia edildi, hayati tehlikesi sürüyor. Bolu’da  23 yaşındaki Gizem Sezen, sevgilisi tarafından darp edilerek eve kilitlendi. 4 aylık hamile olan Gizem Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi acil servisinde tedavi altına alındı. Gaziantep'te 56 yaşındaki Ayten K.’yı , kocası bıçaklayarak komalık etti. Kocası Cengiz K. gözaltına alınırken, eşi Ayten K. ise yoğun bakımda yaşam savaşı veriyor. Amasya Emniyet Müdürlüğünde bekçilik yapan Engin Gül (52), önce 3 çocuğunun annesi Seval Gül'ü vurdu, sonra aynı tabancayla kendini vurdu. Kaldırıldıkları hastanede Engin Gül hayatını kaybederken, eşi Seval Gül ameliyata alındı. Tekirdağ'da bir restorantta garson olarak çalışan 43 yaşındaki Aysun A., bir önceki gün tanıştığı Mustafa U tarafından kendi evinde 15 yerinden bıçaklandı. Aysun A., ilk müdahalenin ardından yoğun bakım ünitesine alındı.

Mersin’de 15 yıllık evli olduğu kocası tarafından, boşandıktan sonra bağırsak ve sırtından bıçaklanan 4 çocuk annesi Nalan Aygün yalnız yaşadığı evinde yaşam savaşı veriyor. Hareket etmekte zorlanıyor ve yatağından bile kalkmakta güçlük çekiyor. 51 yaşında olan Nalan Aygün’ün, şu an hayatı kötü gidiyor ve kendi ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak durumda. 209 kiloya kadar ulaşan Nalan, hayatını geri kazanmak için yardım istedi. 

İstismara uğrayan çocuklar intihara sürükleniyor

Basından aldığımız bilgilere göre Mart ayında en az 63 çocuk istismara uğradı. Çocuklar okudukları okullarında, oyun oynadıkları sokaklarda, yaşadıkları evlerinde istismara uğruyorlar. Bu çocukların içerisinde yıllarca istismar edilenler, çaresizlik içinde intihara kalkışanlar var. Mardin’de bir ilköğretim okulunda 50 öğrencinin, okul çalışanı tarafından değişik zamanlarda istismara uğradığını söylemesi üzerine istismarcı tutuklandı. Kırşehir’de ortaokul öğrencileri, öğretmenleri Y.G.’nin kendilerine cinsel istismarda bulunduğu iddiası ile ihbarda bulundu. İhbarın alınmasının ardından Y.G. 'cinsel istismar' şüphesi ile açığa alındı. Eskişehir’de sosyal paylaşım siteleri aracılığı ile çocuk cinsel istismarı içerikli görüntüler paylaştığı iddiası ile bir şüpheli, Erzurum’da aynı nedenle iki şüpheli yakalandı.

Geçtiğimiz ay gündeme gelen Ankara Haymana Nuri Bektaş Anadolu Lisesi’nde öğrencileri istismar eden müdür S.K.’nın 3 yıl boyunca en az 100 öğrenciyi istismar ettiği ortaya çıktı. Bazı öğrencilerin bu durumdan şikayetçi olup daha önce BİMER’e başvurduğu, bir çocuğun intiharın eşiğine geldiği açığa çıktı.

14 kadına cinsel şiddet uygulandı

Mart ayında cinsel şiddet uygulanan 14 kadından biri Afgan göçmeni. Kadınların yaşam tarzlarına saldırıların arttığı, güvenliğinin olmayışı, cinsel şiddetin yaygınlaştığı bu dönemde yine kadınlar bulundukları her alanda tacize, tecavüze uğruyorlar. Bu ay 3 kadın en yakınları olan kocası, sevgilisi, kayınpederi tarafından cinsel şiddete maruz kaldılar. 

Öldürülen kadınların %54’ü kendi hayatlarına dair karar vermek istiyor

Mart ayında öldürülen 19 kadın boşanmak istediği için, kendi hayatına dair karar almak istediği için öldürüldü. Kadınlar en yakınları tarafından öldürülüyor. Bu ay kadınların %63’ü yani 24 kadın kocası, erkek arkadaşı, babası, abisi, oğlu tarafından öldürüldü. Gaziantep’te Emine Genç boşandıktan 2 ay sonra, Antalya’da Aynur Özallı geçen yıl boşandığı kocası tarafından öldürüldü. Mart ayındaki kadın cinayeti verilerin %26’lık bir kısmını “şüpheli ölümler” oluşturuyor, şüpheli ölümler gittikçe artıyor. Faili belli olmayan bu cinayetlerin olması, faillerinin bulunamıyor olması ya da fail diye başka insanların yakalanıyor olması, kadın cinayetlerinde karşılaştığımız tehlikenin de bir göstergesi. Ülkemizin kadınlar için yaşanabilir bir hale gelmesi için faili meçhul olayların üzerindeki sis perdeleri kalkmalıdır.

 

Koruma altında 2 kadın öldürüldü

6284 sayılı koruma kanunun etkin uygulanmaması, güvencesizlik koruma kararı olan kadınların öldürülmesine sebep oluyor. İstanbul’da Türkan Tangut yeni boşandığı kocası tarafından tehdit edildiği için koruma kararı varken öldürüldü. Bursa’da Ruşen Güngör mahkemenin evden uzaklaştırma cezası verdiği kocası tarafından öldürüldü. Kadın cinayetleri artarken, bu cinayetlerin işleniş biçimi de gittikçe artıyor, kadınlar türlü yöntemlerle işkence edilerek öldürülüyorlar. Mart ayında öldürülen kadınların 15’i ateşli silahla, 12’si kesici aletle, 2’si asılarak öldürüldü.

 

Kadınlar çocuklarının gözleri önünde, çocuklarıyla öldürülüyorlar

Mart ayında öldürülen kadınların %23’ü evliydi ve %37’sinin çocuğu vardı. 29 çocuk annesiz kalırken, kadınlarla beraber çocuklar da öldürülmeye evam ediyor. Kadın cinayetlerinde yaş aralığı gittikçe düşüyor, 0-12 yaş aralığında çocukların öldürüldüğüne şahit oluyoruz. Hatay’da Gökhan Y., eski eşi Esra Yalçın ve 5 yaşındaki kızı Beren'i, boğazlarını bıçakla keserek öldürdü.