Nisan 2017 Veriler
4.5.2017
Her gün 1 kadın öldürülüyor, şüpheli ölümler artıyor; ancak mart ayına oranla bu ay kadın cinayeti sayısının düştüğünü görüyoruz. Bunun da referandum sürecinde kadınların hak ve özgürlükleri için mücadelesi dolayısıyla gerçekleştiğini söyleyebiliriz. 2017 yılında failleri belli olmayan kadın cinayetleriyle karşı karşıya kalıyoruz. Nisan ayında öldürülen 30 kadının %30'unu şüpheli ölümler oluşturuyor. Cinsel saldırıya uğradıkları için hayatını kaybeden Gülay Bursalı ve Kübra Hıracı'nın katilleri hala bulunamadı. Nisan ayında kadın cinayetinin en çok yaşandığı iller: Adana ve İstanbul'da 3, Bursa'da 2 kadın öldürüldü.

 

33 çocuk istismara uğradı, son 10 yılda çocuk istismarı davası %700 arttı

Nisan ayında basından aldığımız haberlere göre 33 çocuk istismara uğradı. Bu çocuklardan 9’u yıllarca tecavüze maruz kalmış ve sonradan duyuruluyor. Denizli’de pidecide çalışan 15 yaşındaki bir çocuk şirket çalışanları tarafından, yine Denizli’de 13 yaşında bir çocuk öğretmeni tarafından 1 yıl boyunca tecavüz edildi.

Bu ay 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile beraber çocukların eğitimlerine, çocuk yaşta evliliklere ve çocuk istismarına yönelik birçok kurumdan veriler yayınlandı. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) verilerine göre; Türkiye, dünyada çocuklar için şartların en kötü olduğu ülkelerden biri durumunda. 2015-2016 döneminde okula devam edemeyen 143 bin kız çocuğu var. Toplamda 6-18 yaş arası 2 milyon 715 bin çocuk eğitim imkanına erişemiyor. Kızların yüzde 26'sı 18 yaşından önce “evlendiriliyor” ve yüzde 10'u 18 yaşından önce çocuk doğuruyor. Son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu evlendirildi ve çocuk istismarı davaları yüzde 700 arttı.

TÜİK verilerine göre Türkiye’deki adliyelerdeki dört tecavüz davasından biri çocuklarla ilgili. Şiddeti Önleme ve Rehabilitasyon Derneği’nin (İMDAT) hazırladığı ‘2016 Çocuk İstismarına Yönelik Rapor’a göre, Türkiye’de tecavüzcülerin tahminen yüzde 5’i ortaya çıkarken yüzde 95’i gizli kalıyor. Çocuk istismarı nedeniyle Adli Tıp Kurumu’na başvuranların sayısı da artıyor. Çocuk istismarına yönelik açılan toplam dava sayısı da rapora göre 40 bin 266. 

Cinsel şiddet geçtiğimiz aya oranla iki kat arttı

Yine basından aldığımız haberlere göre nisan ayında 28 kadına cinsel şiddet uygulandı. Kadınlar bulundukları her alanda cinsel şiddete maruz kalıyor, çözümsüzlüğün içine hapsedilen bu kadınlar intihara sürükleniyor. Aydın'ın Söke ilçesinde, 3 kişinin tecavüzüne uğrayan 23 Yaşındaki N.T. intihar etti. Ülkemizde cinsel şiddete maruz kalan 28 kadından 1’i mülteci. Suriye'deki iç savaştan kaçarak ailesiyle Adana'ya yerleşen 18 yaşındaki B.M. kendisini 45 gün alıkoyarak cinsel istismarda bulunduğunu iddia ettiği 4 kişiden şikayetçi oldu.

Öldürülen kadınların %30’u şüpheli ölüm

Kadınlar en yakınları tarafından kendi hayatına dair karar vermek isterken öldürülüyorlar. Nisan ayında öldürülen kadınların %63’ünü en yakını olan kocası, babası, oğlu, akrabası öldürdü.  %23’ü kendi hayatlarına dair karar vermek isterken , %3’ü ekonomik nedenlerden kaynaklı öldürüldü. Öldürülen 30 kadından 9’u şüpheli ölüm. %30’unu oluşturan bu şüpheli ölümlerin failleri belli değil.  Bu yıl şüpheli ölümlerin artış göstermesi, faillerin belli olmaması kadın cinayetlerindeki vahşetin arttığını gözler önüne seriyor.

 

 

Kadın cinayetlerinde yaş aralığı düşüyor, çocuklar öldürülüyor

Kadın cinayetlerinde yaş aralığı gittikçe düşüyor. Nisan ayında öldürülen kadınların 13’ü 35 yaşın altında. Bu sayı bu ay öldürülen kadınların neredeyse yarısını oluşturuyor. Bu ay 17 çocuk annesiz kalırken, Gaziantep’te 3 yaşında Mina annesinin eski kocası tarafından öldürüldü. Yine bu ay öldürülen kadınların %40’ı evliyken, %27’sinin çocuğu vardı.

 

 

 

Kadınlar koruma altındayken öldürülüyor

Kadınlar türlü işkencelerle öldürülüyor. Nisan ayında öldürülen kadınların %69’u ateşli silahla, kesici aletle, asılarak, boğularak öldürüldü. Şanlıurfa'da, uykusunda eşi tarafından başına satırla vurularak komalık edilen 60 yaşındaki Necmiye Gürses, hastanede yoğun bakımdaki yaşam mücadelesini yitirdi. Antalya’da 2 çocuk annesi Nuran Soydinç, boşanma davası devam ederken eski kocası tarafından boğazı kesilerek öldürüldü.