Haziran 2017 Veriler
4.7.2017
Haziran ayında erkekler tarafından; 35 kadın öldürüldü 47 kadına cinsel şiddet uygulandı 17 çocuk istismara uğradı.

Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet devam ediyor. Haziran ayında daha önce karşılaştığımız vakaların tekrar tekrar şahit oluyoruz. Ayşegül Terzi’de olduğu gibi kadınların yaşam tarzına yönelik saldırılar artıyor, çocuklar Irmak gibi istismara uğradıktan sonra öldürülüyor. Kadın cinayetleri vahşetiyle beraber artıyor, koruma altındaki kadınlar öldürülüyor, kadın cinayetlerindeki vahşetin bir başka boyutu olan faili meçhul cinayetler artıyor. Bu yıl kadın cinayetlerinde en yüksek rakamları görüyoruz: Haziran ayında 35 kadın öldürüldü. (bu ay öldürülenler arasında 5 yaşında cinsel istismar sonucu öldürülen E.U. gibi kız çocuklarını da Femisid* kapsamı içerisinde ele alarak kadın çocuk ayrımı yapmadan sayımızı belirledik)

Haziran ayında kadın cinayetinin en çok yaşandığı iller: İstanbul’da 5, İzmir’de 4, Bursa’da 3 kadın öldürüldü. 

17 çocuk istismara uğradı

Basından edindiğimiz bilgilere göre, haziran ayında 17 çocuk istismara uğradı. Meclis çocuk istismarını araştırmayı reddederken, çocuk istismarıyla bilinen Ensar Vakfı yaz okullarını açmaya devam ederken; çocukların yaşam alanları, yaşam hakları gasp ediliyor, sistematik tecavüze uğruyor, çocuk yaşta hamile kalabiliyorlar. Geçtiğimiz yıl cinsel istismar edilip öldürülen 4 yaşındaki Irmak’tan sonra hiçbir önlem alınmaması bu vakaların benzerleriyle karşılaşmamıza sebep oluyor. Yalova Çınarcık'ta çocuk parkından kaçırılan 5 yaşındaki E.U. isimli kız çocuğu M.Ş.A. tarafından istismar edildikten sonra öldürüldü. Muğla’da 13 yaşındaki bir çocuk 2 yıl boyunca abisi tarafından cinsel istismara uğradı. Karın ağrısı şikayetiyle hastaneye götürülen çocuğun hamile olduğunun öğrenilmesiyle istismara uğradığı ortaya çıktı. Çocuklar halk tarafından korunmaya çalışılıyor. Diyarbakır merkez Bağlar ilçesinde taciz edilen 6 yaşındaki kız çocuğu için halk sokağa döküldü. Okulun önünde toplanan yüzlerce kişiye polis saldırdı.

47 kadına cinsel şiddet uygulandı

Ayşegül Terzi Davasında tutuksuz yargılama kararı, Ebru Tireli saldırganının serbest bırakılması, Kadınların yaşam tarzına yönelik saldırıların da artmasına sebep oluyor.  İstanbul’da Melisa Sağlam ‘Ramazan'da böyle giyinmeye utanmıyor musun'  diyerek Ercan Kızılateş tarafından minibüste saldırıya uğradı. Yine İstanbul Eminönü’nde bir adam “üstüne başına dikkat et, milleti azdırıyorsun” diyerek Canan Kaymakçı isimli kadına sözlü saldırıda bulundu. Canan’a orada bulunan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul yürütme kurulu üyesi Dilber Sünnetçioğlu ve halk sahip çıktı. Kadınların yaşam tarzına yönelik saldırılar ülke genelinde büyük tepki topladı. Kadınların yaşam tarzlarına yönelik saldırıların, cinsel şiddetin arttığı böyle bir dönemde, bu vakaları daha da artıracak “pembe taksi” uygulaması gibi Bursa’da da “bayanlara öncelikli vagon” uygulaması başlatıldı. Tacizcileri, tecavüzcüleri, saldırganları meşrulaştıracak bu uygulamalar devam ettikçe kadına yönelik şiddetin de aynı oranda artacağını belirten kadınlar bu uygulamaya büyük tepki gösterdi. Yine basına yansıyan haberlere göre Haziran ayında 47 kadına cinsel şiddet uygulandı. Antalya Metin Çiviler Anadolu Lisesinde görev yapan 11 öğretmen, okul müdürü R.E. tarafından sözlü cinsel taciz, hakaret ve mobbinge maruz kaldıklarını belirterek şikayetçi oldu, CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara tarafından soru önergesiyle TBMM’ye taşındı.

Kadına yönelik şiddete halkın tepkisi çığ gibi büyürken, Devletten bir açıklama gelmiyor

Kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddetin, çocuk istismarının arttığı bu dönemde; Haziran ayı buna tepkilerin de arttığı bir ay oldu. Melis, Canan gibi kadınların yaşam tarzına yönelik saldırılara; Bursa’da kadına yönelik şiddeti artıracak “bayanlara öncelikli vagon” uygulamasına ülke genelinde toplum ve kadınlar büyük tepki gösterdi. Kadınlar Adliyelerde, mahkeme salonlarında, eylemlerle aradığı adaleti, Türkiye’nin ortasından yürütülen bir adalet yürüyüşüyle de dile getirdi. Kadınlara yönelik bu baskı ve saldırılara karşı, Devlet yetkililerinden, Bakanlıklardan herhangi bir açıklama, somut adım gelmedi.

LGBTİ’lere yönelik nefret söylemleri bitmiyor

Türkiye’de lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseksler (LGBTİ+) ve destekçileri tarafından düzenlenen Onur Yürüyüşü ve Trans Onur Yürüyüşü haftası nefret söylemleri, tehditler, engellemeler ve saldırılarla geçti. İstanbul’da yürümeye çalışan insanlara polis saldırdı, onlarca kişi gözaltına alındı. Mersin’in yerel gazetesi olan Milat gazetesi Onur haftası yaklaşırken “LGBT’li sapıklardan Ramazan günü büyük skandal! Her karışı kanla sulanan bu toprakların kutsal bayrağını kendilerini temsil eden paçavrayla aynı yere astılar” şeklinde haber yaptı. Tüm bunlara rağmen LGBTİ’ler çeşitli bölgelerde eylemlerini gerçekleştirdiler.

Kadın cinayetlerinde vahşet artıyor, kadınlar koruma altındayken öldürülüyor

Kadınlar boşanmak istediği için, kendi hayatına dair karar vermek istediği için, başka bir kadını korumak isterken, koruma altındayken öldürülüyorlar. Denizli’de Şengül Sezgince boşanmak istediği için öldürülürken, Şengül’ü korumaya çalışan baldızı Fadime Boz’da öldürüldü.  Haziran ayında 2 kadın uzaklaştırma kararı varken öldürüldü. Elazığ’da Karanfil D. evden uzaklaştırma cezası olan oğlu tarafından darp ederek öldürdü. Bilecik’te Melike Kartal eşi tarafından evden uzaklaştırma kararına rağmen evde 29 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. 

Bu ay öldürülen kadınların %33’ünün faili belli değil. Basında bu kadın cinayetleri için intihar süsü verilebiliyor. Bizim şüpheli ölüm kapsamında ele aldığımız bu cinayetlerin üzeri örtülmeden, açığa çıkartılması gerekiyor. Geçtiğimiz ay olan Mayıs ayında Kayseri’de basında intihar ettiği söylenen Yüksel Yavuz’un sevgilisi tarafından öldürüldüğü açığa çıktı. Bu durum kadın cinayetlerindeki vahşetin ciddiyetini gözler önüne seriyor. 

 

Kadın cinayetlerinde silah kullanım oranı artıyor

Kadınlar en yakınları tarafından işkencelerle öldürülmeye devam ediyor. Kadınların %60’ı en yakınları tarafından öldürülürken, kadın cinayetlerinde silah kullanım oranı da artıyor, kadınlar işkence edilerek öldürülüyor. Haziran ayında kadınların %45’i ateşli silahla öldürüldü. 2 kadın oğulları tarafından darp edilerek öldürüldü. İstanbul’da Servet Yılmaz oğlu tarafından defalarca kafasına mermer vurarak öldürüldü.

 

Kadın cinayetlerinde yaş aralığı düşüyor, çocuklar öldürülüyor

Haziran ayında öldürülen kadınların %43’ü 25 yaşın altında. Kadınlar hamileyken, çocuklarının gözleri önünde öldürülüyor; çocuklar öldürülmeye devam ediyor. Bu ay öldürülen kadınların %23’ünün çocuğu vardı, %6’sı hamileydi. 16 çocuk annesiz kaldı. Bilecik’te kocası tarafından bıçaklanan Melike Kartal, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken, karnındaki erkek bebek ise sezaryenle kurtarıldı. Yalova’da 5 yaşındaki E. U. İstismar edilip öldürüldü.