Ağustos 2017 Veriler
5.9.2017
Ağustos ayında erkekler tarafından; 27 kadın öldürüldü, 26 çocuk istismara uğradı, 35 kadına cinsel şiddet uygulandı, 4 kadının yaşam tarzına saldırıldı.

Kadın cinayetlerinde kadınların mücadelesiyle geçtiğimiz aylara oranla azalma görüyoruz. Ancak kadın cinayetlerinde vahşetin önemli bir boyutu olan faili belli olmayan cinayetlerin ciddi oranda artmasından bahsedebiliriz.  Ağustos ayında 27 kadın erkekler tarafından öldürüldü, öldürülen bu kadınların yarısından fazlasını yani 17’sini şüpheli ölümler oluşturuyor. Kadınların kıyafeti bahane edilerek saldırıya uğraması, iş yerlerinde mobbing, cinsel şiddet, çocuk istismarı artarken; halk önlem aldı, tacizci veya tecavüzcüyü kendi yöntemleriyle açığa çıkarttı, yetkililere teslim etti. Bu ay bir kez daha çocuk yaşta dini nikahla evlendirilen kadınların yıllarca gördüğü işkencelere, evliliğini sonlandıramayan kadınların intihar etmesine, boşanmak istediğinde öldürülmesine şahit olduk.  Kadın cinayetinin en çok yaşandığı iller: Antalya’da 4; İzmir’de 3; Konya Mersin ve Denizli’de 2 kadın öldürüldü. 

Kadınlar işkencelere maruz kalıyor, yaşam mücadelesi veriyor, intihara sürükleniyor

Ankara’da dini nikahla evli olduğu eşinden 17 yıl boyunca şiddet gören Gülfidan Sepil,  evlendiği günden beri sürekli şiddet gördüğünü, eşinin başına silah dayayarak istemediği şeyleri söylemesini ve yapmasını istediğini belirtti. Gördüğü işkence sebebiyle el ve ayaklarındaki 11 parmağın doktorlar tarafından kesildiğini belirten Sepil, hastanede tedavi görürken gelen polislere kocasından gördüğü işkenceyi anlattığını ancak kocasının bu sırada kaçmayı başardığını söyledi. Yine Ankara'da, eşi tarafından üzerine benzin dökülerek, yakılan Iraklı 3 çocuk annesi İ.M., Numune Hastanesi'nde tedaviye alındı.

Isparta’da Vesile Demiralay, sürekli şiddet uyguladığı gerekçesiyle bir süre önce eşi Mustafa Akkurt'tan boşandı. Ailesinin yanına yerleşen Vesile Demiralay, eski eşi tarafından sık sık tehdit edildiği için, üvey ağabeyi Hüseyin ve oğlu Ali Görenekli ile adliyeye giderek cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmak istedi. Adliye’de eski eşi Mustafa Akkurt tabancasıyla ateş etti. Vesile, kardeşi Hüseyin’in kendisini siper etmesiyle kurtuldu.

Kayseri'de eşi kavgalı olduğu söylenen 56 yaşındaki Pakize Kıraç,12 katlı binanın en üst katındaki evinin penceresinde atlayarak intihar etti. Denizli'nin Pamukkale İlçesi'nde, 4 ay önce evlenen ve 2 aylık hamile olduğu belirtilen 18 yaşındaki Yağmur Boran, banyoda kendini kabloyla asarak yaşamına son verdi.

4 kadın kıyafeti bahane edilerek saldırıya uğradı, polis saldırganları korudu

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Türkiye'de kimse hakkında giydiği şorttan dolayı adli soruşturma yapılmıyor" şeklinde açıklamalarda bulunurken bu ay 4 kadın kıyafeti bahane edilerek saldırıya uğradı. Şort giyene değil ona saldırana soruşturma açılır.

İstanbul Eminönü'nde Ç.S isimli genç kadın, bindiği taksi dolmuş şoförü tarafından “Arap kafile binecek” denilerek araçtan indirilmek istendi. Araçtan inmek istemeyen Ç.S taksi şoförü tarafından kıyafeti bahane edilerek, şort giydiği için hem sözlü tacize uğradı hem de darp edildi. Bunun üzerine polisi arayan Ç.S. polisin olay yerine 56 dakika sonra geldiğini ve polis gelene kadar şoförün kaçtığını belirtti. Şikayetçi olmak için karakola gittiğinde karakolda nöbetçi olarak bulunan komiser ifade almak istemedi.

9 Ağustos’ta Esenyurt'taki evinden çıkarak ablasının evine giden P. Ö. yolda tacize uğradı. P.Ö’.nün tacize tepki göstermesi üzerine saldırgan bu sefer de “Kıyafetine bak!” diyerek kadını dövmeye başladı. Saldırgan Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

İzmir'de kendilerini taciz eden motosikletli iki saldırganı şikayet ettikleri polisin fiziki saldırısına uğrayan Derya Kılıç (19) ve Seray Gürer (22) ile ilgili soruşturma başlatıldı. Motosikletli saldırgan O.G'den sonra kendisine şikayette bulunan Derya Kılıç'ı darp eden polis memuru Orhan Yarcel de tutuklandı. Orhan Yarcel, avukatının itirazı üzerine iki gün sonra tahliye edildi. 

İstanbul'da bir minibüste şort giydiği için üniversite öğrencisi Asena Melisa Sağlam'a saldıran Ercan Kızıltaş yargıç karşısına çıktı, savunmasında tahrik edildiğini öne sürerken "Oruçluydum, cinsel bir amaçla saldırmadım" dedi. Mahkeme, sanığın tutukluluğuna devam kararı verdi.

26 çocuk istismara uğradı

Basından edindiğimiz bilgilere göre 6 çocuk tecavüze uğradı, 20 çocuk taciz edildi, İstismara uğrayan çocuklardan 1’i engelliydi.  1 çocuk zorla evlendirilmek üzere kaçırıldı. Kocaeli’nin Körfez ilçesinde 12 yaşındaki kız çocukları kaçırılan aile, çocuklarının evlendirilmek için bir aile tarafından alıkonulduğunu söyledi.

Çocuklar istismara uğruyor, yaşamları ellerinden alınıyor. Sarıyer’de  bir araba kazasında,  yaralı olarak çıkarılan 11 yaşındaki H.B. kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Adli Tıp Kurumu’na götürülerek yapılan otopside, ölümün beden travmasına bağlı gerçekleştiği belirlenen H.B’nin kazadan önce cinsel istismara uğradığına yönelik bulgulara ulaşıldı. Savcılık, H.B’nin kesin ölüm nedeni ile ilgili Adli Tıp Kurumu’ndan ayrıntılı rapor istedi. 

İstismara uğrayan çocuklar aileleri, yakınları, komşuları, halk tarafından korunmaya çalışılıyor. Ankara’da bir çocuk istismara uğrayacakken komşuları tarafından yakalanıp polisin eline teslim ediliyor, sanık polisin elinden kaçıyor. Samsun’da bir Kuran kursunda hocalık yapan H.A. isimli şahıs 5 kız çocuğunun kendilerini taciz ettiğini anlatmasıyla tutuklandı.

Çocuklar en yakınları tarafından sistematik istismara uğruyorlar. Samsun'un çarşamba ilçesinde öz kızı 17 yaşındaki R.K'ya 7 sene boyunca tecavüz ettiği öne sürülen 47 yaşındaki İsmail K. çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kadınlar işyerlerinde mobbinge uğruyor, cinsel şiddet artıyor

Basından edindiğimiz bilgilere göre 35 kadına cinsel şiddet uygulandı. Ağustos ayında cinsel şiddete maruz kalanlardan 2 tanesi Suriye uyrukluydu. Konya’da Mehmet Tunç adlı kişi tarafından 1 Suriyeli kadın tacize uğradı, ardından sanık kadının ağabeylerine ateş açarak birinin ölümüne sebep oldu. Kilis'te, ailesinin zorla evlendirmek istediği öne sürülen 16 yaşındaki D.H., oturdukları binanın 3'üncü katından kendisini aşağı attı.

Kadınlar iş yerlerinde mobbinge uğruyor. İzmir'deki Digel Tekstil'de Genel Müdür S.A. hakkında kadın işçilere cinsel tacizde bulunduğu iddiası ile suç duyurusunda bulunuldu. Kadın işçiler Genel Müdür S.A.'nın hem sözlü hem de fiziksel tacizde bulunduğunu söyledi. Kadınlar, genel müdürün gözüne kestirdiği kadın işçileri işyeri dışında kahve içmeye çağırdığını, bu çağrıya icabet edenleri de daha sonra evine götürmeye çalıştığını belirtti. Diyarbakır’da engelli bakım merkezinde  müdür tarafından, genç, çalışan kadınlar ve kalan hastalar taciz edildi. Ayrıca kalan hastaların darp edilip, zorla çeşitli işlerde çalıştırıldığı Görüntü ve fotoğraflarla kanıtlanarak Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı’na şikayette bulunuldu.

Cinsel şiddet uygulanan kadınların 6’sı engelliydi. Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde 32 yaşındaki zihinsel engelli T.S. adlı kadının, beş kişi tarafından tecavüze uğradığı iddia edildi. Sağlık sorunları sebebiyle hastaneye götürülen T.S’nin ikiz çocuklara yedi aylık hamile olduğu anlaşıldı.

Faili belli olmayan cinayetler artıyor

Kadınlar dere kenarlarında, sokaklarda, evlerinde işkencelerle öldürülmüş şekilde bulunuyor. Öldürülen bu kadınların failleri belli değil. Ağustos ayında kadın cinayetlerinin yarısından fazlasını yani, %63’ünü şüpheli ölümler oluşturuyor. Bu durum kadın cinayetlerindeki vahşetin bir başka boyutta korkunçluğunu gözler önüne seriyor. Trabzon'da hayvan barınaklarına yakın bir yerden bıçakla öldürülmüş ve başı taşla ezilmiş kadın cesedi bulundu. Mersin'de Suriyeli 44 yaşındaki Ayşe Cuma ile evlatlık kızı 19 yaşındaki Uvfa Naasan evlerinde boğazları kesilerek öldürülmüş olarak bulundu. Anne kızın vücutlarında 70 bıçak yarası saptandı.

Kadınların %22’si boşanmak istediği için, kendi hayatlarına dair karar vermek istedikleri için öldürüldü. Kendi hayatlarına dair karar vermek isteyen bu kadınlar en yakınları tarafından işkence edilerek öldürülmeye devam ediyor.  Öldürülen kadınların %26’sı ateşli silahla %30’u kesici aletle öldürüldü. Kocaeli’de 55 yaşındaki Nazım Öziş 2 ay önce evinden ayrılarak kızının yanına yerleşen eşi 51 yaşındaki Gülsime Öziş'i eve dönmediği için tabancayla öldürdü. Kadınların %37’si en yakınları(koca, erkek arkadaş, akraba) tarafından öldürüldü. Öldürülen kadınların %59’unun ise kim tarafından öldürüldükleri belli değil. Balıkesir'in Bandırma İlçesi'nde 3 çocuk annesi Güldane Canbaz evinde tabanca ile vurularak öldü. Cinayet şüphelisi olarak gözaltına alınan eşi Olcay Canbaz, "Benim eşim ile hiç bir sorunum yoktu. Ölümüne, evde tabanca ile oynayan 3 yaşındaki kızım neden oldu" dedi. Devlet kadın cinayetlerindeki artan bu vahşete karşı harekete geçmeli, öldürülen kadınların faillerini bulmalı, açığa çıkarmalıdır.

 

Kadınlar devlet tarafından korunmuyor

6284 sayılı koruma kanunu etkin uygulanmadığı için, kadınlar koruma altındayken öldürülmeye devam ediyor. Antalya'da, Şerafettin Yörük, eşi 37 yaşındaki Zeynep Yörük'ü evinde bıçaklayarak öldürdü. Şerafettin Yörük'ün eşine şiddet uyguladığı gerekçesiyle 3 ay uzaklaştırma cezası aldığı belirtildi. Şiddet gören kadınlar polise şikayette bulunuyor, polis kadın öldükten sonra işlem başlatıyor. Konya’da öldürülen Hacer Göral'ın, öldürülmeden 15 gün önce Polis Merkezi'ne giderek, kendi oğlu ve sevgilisi Mustafa Çakan tarafından dövüldüğü için şikayette bulunduğu öğrenildi. Boşanma davası süren bir kadın öldürüldü. Konya'da boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından tabancayla vurulan Sevda Y. öldü, kızı ağır yaralandı.

 

37 çocuk annesiz kaldı

Ağustos ayında öldürülen kadınların 12’si evliydi,  14 kadının çocuğu vardı. Anneler çocuklarının gözleri önünde öldürülmeye devam ediyor. 37 çocuk annesiz kaldı. Bu ay öldürülen kadınların 7’si, yani %26’sı 35 yaşın altındaydı.