Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ekim 2018 Raporu
6.11.2018
Ekim ayında erkekler tarafından 34 kadın öldürüldü; çocuk istismarı ve cinsel şiddet devam etmektedir.

Her ay basına yansıyan kadına yönelik şiddet haberlerinde davalar, yeni yaşanan olaylar ve kadın hareketine dair ayrıntılar yer almaktadır. Kadın cinayeti haberleri şikayete bağlı olmaksızın direkt kamuya yansırken; cinsel şiddet ve çocuk istismarı haberlerinin ortaya çıkması, gerek bu suçların şikayete bağlı olması gerek soruşturma ve dava süreçlerinin devam ediyor olmasından dolayı net sayının belirlenmesi zorlaşmaktadır. İstanbul Sözleşmesi kapsamında devletin ilgili mercilerinin tespit etmesi ve buna göre şiddetle mücadele yöntemlerini belirlemesi gerekirken; söz konusu makamlar bunları yapmıyor. Bizler, basına yansıyan ve doğrudan bize gelen başvurular halini derleyerek bir sayıya ulaşıp, bu çerçevede raporumuzu hazırlıyoruz. Ancak çocuk istismarı ve cinsel şiddet verileri açıkladığımız ve basına yansıyan haberlerden çok daha fazla. Buna göre; 2018 yılının ekim ayında 34 kadın öldürüldü, çocuk istismarı ve cinsel şiddet devam etti. 
Bir önceki aya göre geçtiğimiz ekim ayında kadın cinayeti azaldı. Bu ay işlenen kadın cinayetlerinin 13’ü şüpheli ölüm olarak kaydedilirken, 7 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi ve 9’u kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü.
Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe;  adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddetin canilik boyutu sürmeye devam ediyor.
Uşak’ta cinsel şiddette uğradıktan sonra öldürülen Dilek Marabi, şüpheli Suat Sönmez tarafından koliye konularak ormanlık alana bırakıldı.
Şiddetin boyutunun tüm ağırlığıyla devam ediyor olmasından ise somut adım atmayan yetkililer sorumludur. Kadınlar, haklarını sonuna kadar kullanarak direnmeye devam ettiler bu ay da.
Oyuncu Elit İşcan, dizi setinde cinsel saldırısına uğradığı oyuncu Efecan Şenolsun’u şikayet etti;İşcan’a kadınlar sosyal medya üzerinden deste verdi.
Sadece kadınlar da değil; liseli gençler de şiddete sessiz kalmıyor.. Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi’nde öğretmeni tarafından istismara uğrayan arkadaşları için tüm okulda öğrenciler eylem gerçekleştirdi.
1 günde 3 kadın cinayeti işlendiği ekim ayında kadınlar şiddete karşı örgütlenmeye devam etti. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne giderken il il üniversite üniversite Kadın Meclisleri toplantılar gerçekleştirdi; kadın hareketini, şiddeti ve çözüm yollarını konuştu.
Yetkililerin kadın düşmanı açıklamalarına karşı kadınlar sessiz kalmadı. TBMM Başkanı Binali Yıldırım; katıldığı bir etkinlikte erkeklerin “Hanımlara para veriyorsunuz, evlenemiyoruz” sözlerine karşılık; “Sosyal devletin ölçüsünü yerinde tutmakta fayda var” dedi. Bu açıklamasıyla kadınların medeni hakkı olan nafaka hakkının kaldırılması yönündeki tartışmalar sürerken; Yıldırım’a kadınlar tepki gösterdi. Kadınlar, iş gücü olarak gösterilmez iken; yıllarca ev içinde verdikleri emeğin karşılığı olan nafakadan da çalışma haklarından da vazgeçmiyor.
Yetkililerin kadın düşmanı açıklamalarının yanı sıra; medyada kullanılan dilin ve haberciliğin de önemi büyük. Kadın ve çocuktan taraf haberciliğin yerleşmesi ve bunun dışındaki haberlerlerin denetlenip aldırılması gerekiren; Yeni Akit Gazetesi “Kadının yeri evidir” şeklinde manşetlerle yayım yapmaya devam etti. Kadınlar ise her alanda yer alacaklarını açıklayarak tepki gösterdiler.

Dünyada da kadınlar durmuyor

İzlanda’da kadınlar gelirde cinsiyet eşitsizliğine karşı iş bıraktı. Gerek dünyada gerek Türkiye’de kadınlar ekonomik haklarından vazgeçmiyor.

Kadınlar yaşam mücadelesi veriyor

Bilecik’te 28 yaşındaki Bediha Söylemez, dini nikahlı olduğu 52 yaşındaki Mehmet Ç. tarafından kendi hayatına dair karar almak istediği için kesici aletle ağır yaralandı. Bediha yaşam mücadelesi veriyor.
Diyarbakır’da 25 yaşındaki Deniz K., 15 yaşındayken zorla evlendirildiği M.S.O tarafından boşanmak istediği için ateşli silahla yaralandı. Deniz yaşam mücadelesi veriyor.
Şişli’de 34 yaşındaki Serap D., ilişkisini sonlandırma istediği için Kenan Öz tarafından ateşli silahla yaralandı.

Kadın cinayetleri sürüyor

Bu ay erkekler tarafından öldürülen 34 kadının 14’ü şüpheli ölüm, 6’sının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 9’u hayatına dair karar almak isterken öldürüldü, 2’sinin ise boşanmak isterken öldürüldüğü biliniyor.
Mersin’de 25 yaşındaki F.Y.’nin cansız bedeni Göksu Irmağı’nda bulundu.
Bu ay içerisinde en çok kadın cinayetinin işlendiği iller şu şekilde; İstanbul 8, Adana 2, Tekirdağ 2.
(Bu ay öldürülenler arasında 14 yaşındaki Sevgi gibi çocukları da Femisid* kapsamı içerisinde ele alarak kadın-çocuk ayrımı yapmaksızın sayımızı belirledik.)

Çocuk istismarı devam ediyor

Bu ay da çocuk istismarı haberleri gelmeye devam etti. Çocuk koruma odaklı istatistik toplama ve analiz bilgi paylaşım sistemi oluşturulmadığı; bu istatistiklere göre somut adımlar atılmadığı ve çocuklar için adalet sağlanmadığı müddetçe haberler gelmeye devam edecek. Bu adımlar uygulanmadığı için çocuk istismarının üzeri örtülüyor ve çocukların uğradığı şiddetin boyutu büyük oluyor.
Mersin’in Tarsus ilçesinde 9 kız öğrenciyi taciz eden öğretmen M.A. şikayet üzerine tutuklandı.
Adıyaman’da Din Kültürü öğretmeni Çetin O.’ya 6 öğrenciye istismar uyguladığı için dava açıldı.
Antalya’da 14 yaşındaki Ayşe K.’nin üvey babası tarafından istismara uğradığı ortaya çıktı.
Trabzon Maçka'da 13 yaşındaki çocuk ise ölü taklidi yaparak istismar edilmekten kurtuldu.

Kadınlar cinsel şiddete uğramaya devam ediyor

Elde ettiğimiz bilgilere göre ekim ayında 14 kadın cinsel saldırıya uğradı, ancak gerçek rakamlar çok daha fazla.
Kadınların 5’i evde; 7’si sokak, hastane, okul, otobüs gibi kamusal alanda; 1’i sosyal medyada cinsel şiddete maruz kaldı.
Bursa’da 21 yaşındaki B.A., 60 yaşındaki dayısı tarafından kendi evinde cinsel şiddete maruz kaldı.
Manisa’da 18 yaşındaki S.G, bindiği otobüste otobüs şoförü tarafından cinsel şiddete uğradı.

Ekim ayında 34 kadın öldürüldü

2018 ekim ayında da kadınların büyük bir çoğunluğunun kim tarafından ya da neden öldürüldüğü tespit edilemedi.
Bu ayki kadın cinayetlerinin 14’ü şüpheli ölüm, 6’sının nedeni tespit edilemedi; 9 kadın hayatına dair karar almak istediği için öldürüldü, 1’i ekonomik sebepler bahane edilerek, 1’i barışma isteğini kabul etmediği için, 1’i ayrılmak istediği, 2’si boşanmak istediği için öldürüldü.
Öldürülen kadınların 10’u evli olduğu erkek tarafından, 2’si birlikte olduğu erkek, 3’ü akraba ya da tanıdığı kişiler tarafından, 2’si ayrıldığı erkek,1’i üvey oğlu, 1’i erkek kardeşi tarafından öldürüldü.
Kadınların 15’i 36-65 yaş, 8’i  26-35 yaş, 5’i 19-25 yaş, 1’i 12-14 yaş ve 31’i 66 yaş ve üzeri yaş aralığındaydı. 4’ünün yaşı tespit edilemedi.
Antalya’da 36 yaşındaki Ziynet Terzi 8 yaşındaki oğlunun gözünün önünde, ayrılmak istediği için E.Ç. tarafından ateşli silahla sokak ortasında öldürüldü.
Bursa’da Özlem Meşeli, boşandığı Hasan Gündoğdu tarafından sokak ortasında kesici aletle öldürüldü.
İstanbul’da 23 yaşındaki Berfin Atmaca, balkondan düşerek hayatını kaybetti.6284 kadınların can simididir

Eylül ayında öldürülen kadınların 30’unun koruma kararının olup olmadığı bilinmezken;1’inin koruma kararının olduğu, 2’sinin uzaklaştırma kararının, 1’inin boşanma davasının olduğu biliniyor.
Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma gibi birçok yaptırımı düzenleyen; kadınlara maddi yardımdan kimlik değiştirmeye birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren  6284 etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor.
Bu ay 6284 etkin uygulansaydı, çocuklar annesiz kalmayacaktı. Öldürülen kadınların 13’ünün çocuğu vardı.
Bu ay içerisinde öldürülen kadınların 13’ü evli, 7’s, bekar ve 1’i dini nikahlıydı.
Kadın cinayetlerine dair somut adımlar atılmadıkça, bunun yansımalarını sadece kadın cinayeti sayılarında değil; ayrıca cinayetlerin işlenişindeki caniliğin artmasında da ortaya çıkması söz konusu.
Bu ay içerisinde 10 kadın kesici aletle, 7’si ateşli silahla, 6’sı yüksekten düşerek, 3’ü boğularak ve 1’i araçla ezilerek öldürüldü.
İstanbul’da 36 yaşında ve 2 çocuğu olan Fatma Güraslan, 2 hafta önce evlendiği Beytullah Güraslan tarafından kendi hayatına dair kararlar alma istediği için kesici aletle öldürüldü.
Manisa’da 38 yaşındaki Ayşen Özcan, boşandığı Özay S. tarafından iş yerinde pompalı tüfekle öldürüldü.
Diyarbakır’da Nihal Ç., evli olduğu Orhan Ç. tarafından koli bandıyla boğularak öldürüldü.