Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Eylül 2019 Raporu
2.10.2019
Eylül Ayında Erkekler Tarafından 53 Kadın Öldürüldü, Cinsel Şiddet ve Çocuk İstismarı devam ediyor

2019 Eylül Raporu*

Eylül Ayında 53 Kadın Cinayeti

 

Bu ay işlenen kadın cinayetlerinin 11’i şüpheli ölüm olarak kaydedilirken, 31 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 2’si ekonomik bahaneyle, 9’u boşanmak istemesi, barışma isteğini reddetmesi, arkadaşlık isteğini reddetmesi gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe;  adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor.

 

İllere göre Eylül ayının kadın cinayetleri verileri ise şöyle:

 

 

Her biri birer yaşam olan 53  kadın kardeşimizin isimlerini sizinle paylaşmak isteriz:

 

 

Kadınlar kimler tarafından öldürüldü?

 

Eylül ayında öldürülen 53 kadının 17’sinin kim tarafından öldürüldüğü tespit edilemedi, 15’i evli oldukları erkek, 6’sı tanıdık/akraba, 5’i birlikte olduğu erkek, 3’ü oğlu, 2’si ağabeyi, 2’si eskiden evli olduğu erkek, 1’i evli olduğu erkek ve ailesi, 1’i evli olduğu erkek ve kardeşi, 1’i de tanımadığı biri tarafından öldürülmüştür.

 

Kadınlar en çok kesici aletlerle öldürüldü

 

18’i kesici aletle, 12’si ateşli silahlarla, 2’si boğularak, 1’i boğularak ve kesici aletle, 1’i düşerek, 1’i kimyasal madde ile,  1’i de yanarak öldürüldü. Ve ne yazık ki 17’sinin nasıl öldürüldüğü tespit edilememiştir.

 

Kadınlar çoğunlukla evlerinde öldürüldü

 

Kadınların 30’u evinde, 6’sı sokakta, 2’si parkta, 1’i ahırda, 1’i bahçede, 1’i eğlence mekanında, 1’i iş yerinde, 1’i manavda, 1’i de otelde öldürülmüştür. Öldürülen kadınların 2’si barajda, 2’si ormanda, cansız bedenleri bulundu. 5 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir.

 

Kadınların çalışma durumu hala tespit edilemiyor

 

Kadınların çalışma durumlarını tespit etmek ise çok zor. Önemli olan bu verinin de basın mensupları tarafından dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. Ulaşılabilen veriye göre kadınların 7’si bir işyerinde çalışıyor, 1’si çalışmıyor ve 45 kadının çalışma durumu bilinememektedir.

 

Birbirinden farklı bölgelerde ve illerde kadınlar öldürülüyor ve kadınlar öldürülmediği şehirler istiyor.

 

6284 ve sonuçları

 

Eylül ayında öldürülen kadınların 40’ının  koruma kararının olup olmadığı bilinmezken; 11 kadının herhangi bir uzaklaştırma veya koruma kararı bulunmamaktadır.

 

Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma, yakın koruma gibi birçok tedbiri düzenleyen; kadınları maddi olarak güçlendirmekten kimlik değiştirmeye birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren  6284 etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor. 

 

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, kadın cinayetleri için “gerekirse anayasayı değiştiririz” diyor. Her ay açıkladığımız kadın cinayetleri rakamları ile birlikte İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanunun ilgili bütün kurumlar tarafından etkin bir şekilde uygulanması gerektiğinin altını çiziyoruz.

 

Mersin’de yaşayan N.A.’nın “eşim beni öldürmeye geliyor” ihbarı üzerine bir yolcu otobüsünde gözaltına alınan eskiden evli olduğu erkek M.A.’nın üzerinden tabanca, bıçak, plastik kelepçe, ip ve koli bandı çıktı. M.A., mahkeme tarafından 'Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkındaki Kanun'a muhalefet' ve 'adam öldürmeye teşebbüs' suçlarından tutuklandı.

 

Aksaray’da yaşayan 2 çocuk annesi Kezban Ç. evini terk etti. Evli olduğu erkeğin annesi Zehre Ç.’nin Kezban Ç.’yi öldürmeye gittiği ihbarı üzerine yakalanan Koray Ç.’nin üzerinden av tüfeği, 29 fişek ve 1 bıçak çıktı. Koray Ç. gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Sonraki gün savcılığın itirazı ile tekrar gözaltına alındı ve tekrar serbest bırakıldı.

 

6284 etkin kullanılmadığı için Antalya'da yaşayan 2 çocuk annesi 32 yaşındaki Gülseren Yılmaz, hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı ve boşanmak istediği Hilmi Yılmaz tarafından 14 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Bu ay 6284 etkin uygulansaydı, kadınlar yaşıyor, çocuklar da annesiz kalmayacaktı. Öldürülen kadınların 16‘sının çocuğu vardı.

 

Eylül Ayında Kadınlar ile ilgili Neler oldu?

Tüm Gelişmeler:

 

Diğer ülkelerdeki gelişmeler:

 

Güney Afrika'da kadınlar, ülke tarihinde rekor seviyeye çıkan kadına yönelik şiddeti protesto etmek için "vücudum senin suç mahalin değildir" sloganı ve “olağanüstü hal ilan edilmesi” istemiyle parlamentoya yürüdü.

 

İran'da erkek kılığında stadyuma girdiği için hapis cezasıyla yargılanan #SeherHudayari kendini yakarak intihar etti. Sonrasında İran'da kadınlara da tribünde maç izleme izni çıktı.

 

İran’da 13 yaşındaki bir kız çocuğunun düğün görüntüleri sosyal medyada büyük tepki aldı. Tepkiler sonrasında evlilik iptal edildi.

 

Endonezya’da medeni kanunda yapılan değişikliğe göre kadınlar için yasal evlilik yaşı 16’dan 19’a yükseltildi.

 

Kadın düşmanı söylemler ve uygulamalar devam ediyor:

 

2019-2020 eğitim öğretim yılı başlarken Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilk işi İstanbul Sözleşmesi’ni ihlal ederek toplumsal cinsiyet eşitliğini müfredattan çıkarmak oldu.

 

Şarkıcı Kıraç, toplumsal cinsiyet eşitliğini hiçe sayarak kadın düşmanı bir açıklamada bulundu: “Şehirli kadın çocuk bakmayı geçtim, evde kahvaltı bile hazırlamıyor. Bu algı yanlış. Bu yanlış algıyı parçalamak lazım.” 

 

Gaziantep'te Fiberix isimli bir yerel internet sağlayıcı firmasının cinsiyetçi kelimeler ve kadın düşmanı bir dil kullanarak hazırladığı reklam panoları büyük tepki gördü.

 

Kadın düşmanı açıklamalarıyla sık sık gündeme düşen Nurettin Yıldız “Kadınların 90 km'den fazla araç kullanmaları dinen yasak” dedi.

 

Cumhuriyet Gazetesi muhabiri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na 2000 yılından bu yana kaç kadın ve çocuğun hayatını kaybettiğini sordu.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu soruyu, İçişleri Bakanlığı’na gönderdi. İçişleri Bakanlığı da Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yönlendirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü talebi reddetti.

 

Kadınlar kadın cinayetlerine karşı mücadeleye devam ediyor:

 

Ankara’da yaşayan 38 yaşındaki Sibel Köksal, evli olduğu İbrahim Köksal tarafından evinde boğularak öldürdü ve ardından defalarca bıçaklandı.

 

Niğde’de dört çocuk annesi 41 yaşındaki Sibel Çetinel, boşanma aşamasında olduğu Murat Çetinel tarafından ateşli silah ile evinde vurularak öldürüldü. 

 

Afyon'da hükümlü bulunduğu cezaevinden firar eden Ali Mıngır, Konya'da evli olduğu Birsen Mıngır'ın yaşadığı eve Molotof kokteyli atarak yangın çıkardı. Ali Mıngır, yangın nedeniyle dışarı çıkan Birsen Mıngır'ı pompalı tüfekle öldürüp, kaçtı.

 

Bir süredir ayrı yaşadığı 2 çocuk annesi 27 yaşındaki Sultan Uluışık, evli olduğu Sedat Uluışık tarafından şiddete uğradı. Annesinin yanına sığınan kadın, Sedat Uluışık tarafından barışma isteğini reddettiği bahanesiyle bıçaklanarak öldürüldü.

İzmir’de yaşayan Özlem S., boşanma aşamasında olduğu emekli polis Erdoğan S. Tarafından ateşli silahla sokak ortasında öldürüldü.

Karaman’da yaşayan ve bir buçuk senedir kendisinden haber alınamayan 31 yaşındaki Fatma Uyanık’ın, Vahap Varlı ve babası tarafından öldürülüp gömüldüğü ortaya çıktı.

Bursa’da yaşayan 48 yaşındaki Tülin Beygirci, oğlu Berke K. Tarafından 50 yerinden bıçaklanarak öldürüldü.

Ankara'da yaşayan 29 yaşındaki Meral G., evli olduğu erkek Nazmi G. Tarafından metruk bir eve götürülerek, 3 yaşındaki kızının gözleri önünde bıçaklanarak öldürdü.

Antalya'da yaşayan 45 yaşındaki Asiye Güzel, 2 yıl önce boşandığı 53 yaşındaki Bünyamin Bardakçı tarafından Haziran ayında kezzaplı saldırıya uğramıştı. 2 aydır yaşam mücadelesi verdiği hastanede öldü.

Antalya’da ormanlık alanda kimliği henüz tespit edilemeyen bir kadına ait olduğu anlaşılan beden parçaları bulundu.

İstanbul’da yaşayan 23 yaşındaki Nadira Kadirova, AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde şüpheli bir şekilde ateşli silahla ölmüş halde bulundu.

 

Kadınlar cinsel şiddete uğramaya devam ediyor:

 

Adana'da yaşayan 80 yaşındaki Fatma Altunöz, evinde komşusu 54 yaşındaki İ.M.'nin cinsel saldırısına uğradı. İ.M. adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı, sosyal medyada büyüyen tepkiler üzerine tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

Adana’da 12 kadın kendilerini sürekli taciz eden 80 yaşındaki erkeği işbirliği yaparak polise teslim etti.

 

Çorum'da 52 yaşındaki İ.S., %80 engelli 13 yaşındaki bir çocuk ile %70 engelli 24 yaşındaki bir kadına cinsel istismarda bulundu.

 

Bilecik'te yaşayan 21 yaşındaki H.Ç., muska yazma bahanesiyle 63 yaşındaki Mustafa Ö.'nün cinsel saldırısına maruz kaldı.

 

Tekirdağ'da sabah çocuklarını okula gönderen N.A., sonrasında komşusu M.A.'nın cinsel saldırısına uğradı. M.A. çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

 

Çocuk istismarları devam ediyor:

Şanlıurfa Barosu'nun hazırladığı rapora göre, 2019'un ilk yarısında 378 çocuk istismara maruz kaldı. Rapora göre yaş aralığı 12-16 olan çocuklardan 21’i hamile kaldı, istismara uğrayan 378 çocuğun 287’si kız, 91’i erkek olduğu öğrenildi. 

İzmir'de 11 yaşındaki D.O.'nun 4 yaşından beri, şu anda 24 yaşında olan kuzeni cinsel istismarına uğradığı ortaya çıktı.

 

İstanbul yaşayan 17 yaşındaki A.Ö. zorla evlendirilmek istendi, arkadaşının polise yaptığı ihbar sayesinde son anda düğünden kurtarıldı. 

 

İstanbul’da faaliyet gösteren yatılı bir Kuran kursunda en az 20 öğrencinin kurs öğretmenleri tarafından cinsel istismara uğradığı ortaya çıktı.

 

Nevşehir'de 12 yaşındaki bir çocuk, M.P. tarafından cinsel istismara uğradı. M.P. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

Kocaeli'de 16 yaşındaki R.G.'ye, arkadaşı E.C. tarafından zorla alkol ve uyuşturucu verildiği ve R.G.’nin istismar edildiği tespit edildi. E.C. dahil 11 kişi gözaltına alındı.

 

Eylül ayı davaları: 

Ceren Damar'ı öldüren Hasan İsmail Hikmet'in aynı zamanda eskiden birlikte olduğu kız arkadaşına karşı işlediği özel hayatın gizliliği, taciz ve tehdit suçlarından 2015'ten beri yargılandığı ortaya çıktı. Fail bu ay başlanan ilk duruşmada kadın cinayeti davalarında çok duyduğumuz "ilişkimiz vardı" ve "pişmanım, sinirle bıçakladım" diyerek haksız tahrik indiriminden faydalanmaya çalıştı. Tutukluluk kararı devam ediyor, dava 29 Kasım'a ertelendi.

Diyarbakır’da sokak ortasında boşanma aşamasında olduğu Mesut Issı tarafından çocuklarının gözü önünde ateşli silahla öldürülen Müzeyyen Boylu’nun ilk duruşması gerçekleştirildi, fail ağırlaştırılmış müebbetle yargılanıyor. Müzeyyen Boylu'nun davası 4 Kasım'a ertelendi. 

 

İzmir’de polis olarak görev yapan A.D. tarafından öldürülen Hande Buse Şeker’in davasında duruşma kapalı oturum yapıldı, davada başka polisler faile tanıklık yaptı.

Antalya’da Nailia Nutfullina, birlikte olduğu erkek Altay Aksoy tarafından dövülerek öldürülmüştü. Karar duruşmasında mahkeme Altay Aksoy’a önce ömür boyu hapis cezası verdi, sonra “iyi hal” indirimi ile 25 yıla indirdi.

Eskişehir’de Öznur Sazlar, boşanma aşamasında olduğu ve uzaklaştırma kararı bulunan H.S. tarafından 15 yerinden bıçaklanmıştı. H.S. görülen ilk duruşmada tahliye edildi.

 

İstanbul’da 19 sene önce öldürülen ve katili bulunamayan Çağla Tuğaltay’ın dosyasının zaman aşımı süresine 1 yıl kala cinayet dosyası yeniden inceleniyor.

 

İstanbul Pendik'te Melisa Sağlam'a kıyafet bahanesiyle saldıran Ercan Kızılateş 22 ay hapis cezası aldı.

 

Evli olduğu erkek tarafından cinsel saldırıya uğrayan Merve Tula'nın davasında adli tıp raporu olmasına rağmen hakim beraat kararı verdi. 

 

Konya'da N.Ş. isimli kadın aynı sitedeki komşusu H.P. tarafından cinsel saldırıya uğradı. Yerel mahkemenin cinsel saldırı suçundan verdiği 4 yıl 2 ay ceza, "iyi hal indirimi" ile 1 yıl 8 ay'a indirildi.

 

14 yaşındaki S.Ş.Ç.’yi istismar eden Muhsin Kurnaz’a 30 yıl hapis cezası verildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ise çocuk mağdurun rızasının olduğunu savunarak, sanığın istismardan beraatına karar verilmesini istedi.


 

*Raporumuz:Her ay basına yansıyan kadına yönelik şiddet haberlerinde davalar, yeni yaşanan olaylar ve kadın hareketine dair ayrıntılar yer almaktadır. Kadın cinayeti haberleri şikayete bağlı olmaksızın direkt kamuya yansırken; cinsel şiddet ve çocuk istismarı haberlerinin ortaya çıkması, gerek bu suçların üstünün örtülmesi gerek soruşturma ve dava süreçlerinin devam ediyor olmasından dolayı net sayının belirlenmesi zorlaşmaktadır. Dolayısı ile çocuk istismarı ve cinsel şiddet verileri açıkladığımız ve basına yansıyan haberlerden çok daha fazla olduğunu belirtmek isteriz. İstanbul Sözleşmesi kapsamında devletin ilgili mercilerinin tespit etmesi ve buna göre şiddetle mücadele yöntemlerini belirlemesi gerekirken; söz konusu makamlar bunları düzenli yapmamaktadır. Bizler, basına yansıyan ve doğrudan bize gelen başvurular halini derleyerek bir sayıya ulaşıp, bu çerçevede raporumuzu hazırlıyoruz. Kadın Cinayeti raporumuzu Femicide kavramına göre ele alıyor, bir araya getiriyor ve değerlendiriyoruz. Yani Femicide kavramına göre; “embriyodan cenine, bebekten çocuğa, erişkinden yaşlıya kadar tüm kadın cinsiyetteki bireylerin sadece cinsiyetlerinden dolayı ya da toplumsal cinsiyet kimliği algısına aykırı eylemleri bahane edilerek, bir erkek tarafından öldürülmesi ya da intihara zorlanmasıdır. Femisidler salt kadın cinsiyetteki insanların öldürüldüğü cinayetler olarak algılanmamalıdır. Nefretle işlenen bu cinayetlerde, saldırıya uğrayan şey kadın kimliğidir.”