Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Mayıs 2022 Raporu
3.6.2022
2022 Mayıs Ayında Erkekler Tarafından 35 Kadın Öldürüldü, 16 Kadın Şüpheli Şekilde Ölü Bulundu.

2022 Mayıs  Raporu*

Mayıs Ayında 35 Kadın Cinayeti, 16 Şüpheli Kadın Ölümü

Türkiye’de kadın cinayetlerini durdurma mücadelesi 12 yıldır devam ediyor. Platform olarak, ihtiyacı tespit ettiğimiz 2010 yılından itibaren kadın cinayeti verilerini kamuoyuna açıklıyoruz. İçişleri Bakanlığı ise kaç kadının, neden, nasıl, kim tarafından öldürüldüğünü açıklamak yerine, kadın cinayeti verilerinin yanlış hazırlandığını söyleyerek gerçekleri çarpıtıyor. Kadın cinayeti ve şüpheli kadın ölümleri gerçekliğini açıklamakla birlikte, kadın cinayetlerini durdurmak için somut çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi de devletin görevidir. Bu görevin yerine getirilmesi için de ilgili tüm bakanlıkların, tüm mekanizmaların harekete geçirilmesi için mücadeleye devam edeceğiz. 

 

15  kadının hayatına dair karar almak istemesi bahanesiyle öldürüldü

Bu ay 35 kadın cinayeti işlenmiş, 16 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. Öldürülen 35 kadından 18’inin hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi, 15’i boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile, 2 kadın ise ekonomik bahanelerle öldürüldü. 18 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor.

 

Her biri birer yaşam olan kadın kardeşlerimizin isimlerini sizinle paylaşmak isteriz:

KADIN CİNAYETLERİ

Ayşe Alkan

Dilek Ceylan

Asiye Nur Atalay

Zeynep Koyun

Hülya Elkoca

Sema Kılıç

Hatice Çaltı

Remziye Apaydın

Sakine Kültür

Y. P.

Sinem Sökmen

Yeliz Kalkan

Safiye Mutlu

Serap Bor

Zehra Çiçek

Nurel Türkmen

Cansu Aydoğdu

Şule Akdeniz Tartuk

Derya Kayra

Rojda Şayla

Nevriye Şeker

Beril Varol

Handan Uyaroğlu

Şeyma Biran

Türkan Demir

Güler Karslı

Ezgi Taşıran

Keziban Başak Demir

Pınar Kızıl

Recea M.

Gol Bibi Sultani

Merveh Sultani

Meryem Sultani

Filiz Biçer

Tetrana Navrotskyy 

 

 

 

 

 

ŞÜPHELİ KADIN ÖLÜMLERİ

Kezban Karaba

Ayla Kartal

A. E.

Ayşe Ayçiçek

-

Lütfiye Ş.

Ayşe Karkur

Fombank Manuela Diana

Cemre Bilmez

Sultan Irmak

Saadet Polat

Hümeyra Y.

Miray Azra Fidan

Emine D.

Ayşe Kavak

Rabia Yaman

 

 

 

 

 

İllere göre Mayıs ayının kadın cinayetleri verileri ise şöyle:

KADIN CİNAYETLERİ

İstanbul

6

İzmir

5

Aksaray

4

Düzce

2

Ankara

1

Aydın

1

Afyonkarahisar

1

Batman

1

Bursa

1

Kocaeli

1

Çorum

1

Diyarbakır

1

Denizli

1

Elazığ

1

Eskişehir

1

Iğdır

1

Çanakkale

1

Mersin

1

Şanlıurfa

1

Şırnak

1

Van

1

Antalya 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŞÜPHELİ KADIN ÖLÜMLERİ

İstanbul

4

Adana

2

Ankara

1

Aydın

2

İzmir

1

Elazığ

1

Karabük

1

Kayseri

1

Ordu

1

Samsun

1

Yalova

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kadınlar kimler tarafından öldürüldü?

Mayıs ayında öldürülen 35 kadının 15’i evli olduğu erkek, 2’si akrabası, 7’si eskiden birlikte olduğu erkek, 2’si birlikte olduğu erkek, 1’i eskiden evli olduğu erkek, 1’i oğlu, 3’ü babası, 1’i tanıdığı ve 1’i muayeneye gelen hastası tarafından öldürülmüştür. 2’sinin faille yakınlığı tespit edilememiştir. Bu ay kadınların %45’i evli olduğu erkek tarafından öldürüldü

 

Kadınlar en çok evlerinde öldürüldü

Kadınların 22’si evinde, 5’i sokak ortasında, 3’ü iş yerinde, 1’i parkta, 1’i bir sitenin bahçesinde ve 1’i ise ıssız bi yol kenarında öldürülmüştür. 2 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir.  Bu ay öldürülen kadınların yüzde 61’i evlerinde öldürüldü. 

 

Kadınlar en çok ateşli silahlar ile öldürüldü

Bu ay öldürülen kadınların 18’i ateşli silahlarla, 9’u kesici aletlerle, 2’si boğularak, 1’i başına kürekle vurularak, 1’i yakılarak ve 2’si yüksekten iterek öldürüldü. 2 kadının ise nasıl öldürüldüğü tespit edilemedi.

 

Kadınların çalışma durumu hala tespit edilemiyor

Kadınların çalışma durumlarını tespit etmek ise çok zor. Önemli olan bu verinin de basın mensupları tarafından dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. TÜİK’in açıkladığı verilere göre, ev işleriyle meşgul olduğu için işgücü dahil sayılmayan kadınların sayısı 10 milyon 35 bin. TÜİK’e göre işgücüne dahil sayılmayan kadınların sayısı yılın ilk çeyreğinde (Ocak-Şubat-Mart) 21 milyon 390 bin. TÜİK’in verileri bu şekilde açıklaması, kadın işsizliğinin gerçek boyutunun üzerini örtmeye çalışmaktır. Çalışma hayatına alınmayan ya da istihdamdan uzaklaştırılan kadınlar toplumda oluşan toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık, şiddet ve kadın cinayetleri tehlikelerine karşı daha korunmasız hale gelmektedir. Bu ay ulaşılabilen veriye göre öldürülen kadınların 6’sının bir işyerinde çalıştığı, 3’ünün çalışmadığı bilinmektedir. 26 kadının çalışma durumu ise bilinememektedir.

 

1 Haziran’da Çağlayan Adliyesindeydik

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğimize açılan hukuksuz davanın ilk duruşması için 1 Haziran’da Çağlayan Adliyesindeydik. Duruşmaya  Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce kadın ve LGBTİQ+, 36 barodan 280 avukat katıldı. Öldürülen kadınların yakınları ve şiddet gören kadınlar da duruşmaya katılarak derneğimizin hayatlarına nasıl dokunduğunu anlattılar.  

İstanbul Barosu, TÜBAKKOM, Gaziantep Barosu, Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi ve LGBTİQ+ Merkezi, Eskişehir Barosu, İzmir Barosu, Diyarbakır Barosu, Tekirdağ Barosu, Kırklareli Barosu, Adıyaman Barosu, Kocaeli Barosu, Önce Kadınlar ve Çocuklar Derneği müdahillik talebinde bulundu. Baroların yanısıra öldürülen kadınların yakınları ve şiddet gören kadınlar da müdahillik talebinde bulundular. Tüm müdahillik talepleri reddedildi. Duruşma 5 Ekim’e ertelendi.

Davanın dayanağı olan söz konusu dilekçelerde derneğimizin “kadın haklarını savunmak kisvesi altında aile mefhumunu yok sayarak aile yapısını parçaladığı” iddia ediliyor. Bu ayki verilerimize göre bu ay öldürülen kadınların %63’i evlerinde, %43’i evli olduğu erkekler tarafından öldürüldü. Verilere baktığımızda da “aile yapısı”na zarar verenin biz olmadığımız görülmektedir. 2010 yılından bugüne kadın cinayetlerini, şiddeti, cinsel saldırıyı durdurmak için mücadele eden derneğimizle uğraşanlar, kadın cinayetlerini önlemek için çaba harcasalardı bugün kaç kadın daha hayatta olabilirdi.  İçişleri Bakanlığı daha kaç kadının öldürüldüğünü bile bilmezken biz o kadınların ismini haykırıyor, ailelerinin yanında oluyor, davalarını takip ediyorduk. Kadınlar da bize istedikleri zaman ulaşabileceklerini, destek göreceklerini biliyorlar. İstanbul Sözleşmesi’ni kaldıranlar, 6284’ü uygulamayanlar, kadın katillerini koruyup şüpheli ölümleri yok sayanlar şimdi Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ni kapatmaya çalışarak kadınların yaşama hakkı olmak üzere birçok insan hakkına göz diktiklerini göstermektedirler. Biz hiçbir hakkımızdan hiçbir özgürlüğümüzden, derneğimizden ve mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz.  Bütün kadınları ve LGBTİQ+’ları 5 Ekim’de Çağlayan Adliyesine bekliyoruz.

 

Verilerimize göre bu yıl erkekler tarafından öldürülen 132 kadının 66’sı ateşli silah kullanılarak öldürüldü. Bu demek oluyor ki, faillerin işledikleri cinayetlerin %50’sinde ateşli silahlara erişimi vardı. 

Bireysel silahlanmanın yasal düzenlemeler ve yönetmeliklerle kolaylaştırılması kadınların yaşama hakkının elinden alınmasının önünü açıyor. Yasal yoldan silah edinmek için tam teşekküllü bir psikolojik rapora ihtiyaç olmamakla birlikte görev için silah verilen kişilerden sağlık raporu dahi istenmiyor. Av tüfeği almak için kişinin adli sicil kaydının temiz olmasına bile gerek duyulmuyor.  2021 yılında yapılan yönetmelik değişikliği ile eskiden “Hiçbir şekilde ruhsat verilemez” olarak belirtilen, kadına yönelik şiddet uyguladığı gerekçesiyle hakkında tedbir kararı bulunan erkekler; bu karar kalktığında silah ruhsatı alabiliyorlar. 

Sadece bireysel silahlanmayla değil devlet eliyle verilen silahla da kadınlar öldürülüyor. Uzman Çavuş Gökhan Kuzdan, evli olduğu Müberra Kuzdan'ı iki çocuğunun önünde devletin görevi sebebiyle verdiği silahla öldürmüştü. Kadınları koruması ve yaşatması gereken kanun yapıcılar, faillerin silahlanmasını destekliyor. 

 

Kadınları da Müziği de Susturamazsınız!

Ülkede yaşanan hukuksuzlukların arkası kesilmediği bugünlerde, toplum hayatın pek çok yönünden haksızlığa uğramaya devam ediyor. Konulan yasaklar ile iktidar, halkı baskılamaya ve insanların yaşam tarzı hakkında söz sahibi olmaya her zamankinden daha çok çabalıyor. Sadece Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne açılan kapatma davası gibi hukuki engellemeler değil, aynı zamanda “ahlaksızlık” ile suçlanan Melek Mosso’nun, Aynur Doğan’ın, Ece Seçkin’in ve diğer kadın sanatçıların konserleri iptal edilerek toplumsal hayatımıza da engeller getiriliyor. 

Hukuksuzluğun ve ahlakçılığın geldiği noktayı Melis Sezen’in kıyafetinin suç olduğunun iddia edilmesiyle ve Eskişehir’deki halka açık bir parkta yoga yapan bir grup kadının engellenmesiyle de görebiliyoruz. Bu örnekler gibi kadınların toplumsal hayattan dışlanma çabalarına izin vermeyecek ve özgürce yaşama mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. 

 

Gezi Parkı direnişinin yıldönümünde Cumhurbaşkanı, bu mücadeleye katılanlara sürtük ve çürük dedi. Gezi direnişi milyonların ve tüm halkın haklı direnişidir.  Bir çok siyasi parti ve kurum bu söylem hakkında suç duyurusunda bulundu. Dahası Cumhurbaşkanlığı sitesindeki açıklamada da sürtük ifadesi kullanılmaya devam edildi. Bu cinsiyetçi aşağılama çabası mücadelemizi asla durduramayacak ve Gezi ruhunu yıpratmayacaktır.

 

LGBTİQ+ Meclisi

Eskişehir'de LGBTİQ+ların hedef alınarak "öldürülmesi, recmedilmesi hatta yakılması" sözlerini içeren broşürler dağıtıldı. LGBTİQ+ Meclisi'nin de içinde bulunduğu birçok örgüt basın açıklaması düzenleyerek "Faşist, fobik iktidarınıza karşı dimdik ayaktayız, buradayız, gitmiyoruz!" dedi. 

Eskişehir Kapalı Cezaevi'nde kalan bir LGBTİQ+ mahpus, başka mahpuslar tarafından cinsel istismara uğradığını ve memurlar tarafından fiziki ve sözel şiddete maruz kaldığını söyleyen bir mektup yazarak yardım istedi. Trans cinayetlerinin faillerini bulmaya tenezzül etmeyenler, LGBTİQ+'ları en ağır koşullarda yargılıyor. Eşit ve özgür yaşayacağımız bir dünyayı mücadelemizle kazanacağız!

Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenen 9. Boğaziçi Onur Yürüyüşü'ne katılan yaklaşık 70 öğrenci gözaltına alındı. Bu saldırılar eşit ve özgür yaşam mücadelemize engel olmayacak!

 

6284 ve Sonuçları

Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma, yakın koruma gibi birçok tedbiri düzenleyen; kadınları maddi olarak güçlendirmekten kimlik bilgilerinin değiştirilmesine kadar birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren 6284 sayılı kanun etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor. Kadınları korumak ve şiddeti önlemek için getirilen 6284 sayılı kanun yasalaşması İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının ardından mümkün olabilmiştir. 

 

Eskişehir'de boşanma aşamasındaki Müberra K.’nın ailesinin evine gelen Mehmet Ali K., Çıkan tartışmada boşanma aşamasında olduğu Müberra K'yi, Müberra’nın babasını, annesini, kardeşini ve yengesini yaraladı. Yaralılardan baba Necmeddin Dindaş olay yerinde hayatını kaybetti. 

 

Azra Gülendam Haytaoğlu davasında mahkeme, katil Mustafa Murat Ayhan’a hiçbir indirim uygulamadan, kasten öldürmeden ağırlaştırılmış müebbet ve cinsel saldırıdan 16 yıl hapis cezası verdi.

 

İzmir’de Sergen Ö. birlikte olduğu Bengü B.’yi bıçakladı. Olay sırasında evde bulunan ve kendisini engellemeye çalışan Gizem Nur T.'yi de bacağından bıçakladı. Bengü B.’nin durumunun ağır olduğu öğrenildi. 

 

Tanımadığı bir erkeğin ateşlediği silahtan çıkan merminin isabet etmesiyle öldürülen Edanur Demir davasında mahkeme, sanığa indirim uygulamadan kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. 

 

Adana’da Fide Uyarlar, Gökhan K'nin defalarca tacizine uğradı. Uyarlar’ın evine zorla giren Gökhan K., kadını günlerce alıkoydu, kolunu kırdı. Şikayete giden Fide, kendisinden uzak durması ve rahatsızlık vermemesi şartıyla Gökhan K. ile uzlaştırıldı. Karakolda uzlaştırıldıktan sonra fail Fide Uyarlar’ın evine yeniden zorla girdi, şiddet uyguladı, cinsel saldırı girişiminde bulundu. Fide’nin tekrar şikayetçi olmasıyla fail gözaltına alındı. 

 

Cinsel saldırıya uğradığını belirtip şikayetçi olduktan sonra "hakkımı yerde bırakmayın" diyerek yaşamına son veren Edanur Kaplan davasında "Somut delil bulunamadığı" gerekçesiyle her iki sanık hakkında beraat kararı verildi.

 

İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6824’ün tam ve etkin uygulanmasının kadınlar için ne kadar hayati olduğunu tüm bu örnekler göstermektedir. Kadınların etkin korunması için tedbir kararları uygulanmalı, süreç takip edilmeli, devletin tüm birimleri kadınların haklarını korumalı ve görevini yerine getirmeyen kamu görevlileri cezasız kalmamalıdır. 

 

Şüpheli kadın ölümleri derhal aydınlatılmalıdır

Bir süredir raporlarımızda da açıkladığımız gibi intihar veya doğal ölüm gibi sunulan şüpheli kadın ölümleri ve şüpheli bir şekilde ölü bulunan kadın sayısında pandemi süreciyle birlikte çok ciddi bir artış yaşanmaktadır. Şüpheli kadın ölümleri, maalesef kadın cinayetlerinden daha da zorlu olabilmektedir. Kadınların öldürülüp öldürülmediği, gerçekten kaza ile mi öldükleri, kadınların toplumsal cinsiyet temelli öldürülüp öldürülmediği (kadın cinayeti olup olmadığı), intihar edip etmedikleri veya intihara sürüklenip sürüklenmediklerinin açığa çıkarılması gerekmektedir.

 

Mayıs ayında öğrendiğimiz 16 kadının şüpheli ölümleri bir an önce açığa çıkarılmalıdır. Yapılacak şey bellidir; İstanbul Sözleşmesi fesih kararı geri çekilmeli, 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tüm kurum ve kuruluşlarla beraber etkin ve bütünlüklü uygulanmalıdır. Şüpheli kadın ölümlerinin soruşturmaları dikkatli bir şekilde incelenmeli ve hızlıca sonuçlandırılmalıdır.

 

Ankara’da yaşayan 28 yaşındaki Sultan Irmak tabanca ile başından vurulmuş olarak evinde ölü bulundu. Sultan'ın öldüğü gün evde bulunduğu belirlenen 3 kişi gözaltına alındı. 

 

İstanbul’da bir sitedeki dairenin camından şüpheli şekilde aşağı düşen Rabia Yaman, hayatını kaybetti. Sitenin kiralık dairesinde bulunan ve olaydan hemen sonra panik halinde kaçmaya çalışan 3 kişi gözaltına alınırken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 

İstanbul’da yaşayan 55 yaşındaki Saadet Polat evinin penceresinden apartman boşluğuna düşerek şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. Düştüğü sırada evli olduğu Hüseyin Polat’ın evde olduğu ve tartışma seslerinin duyulduğu, Saadet Polat düşmeden önce oğlunun eve geldiği ancak Hüseyin Polat’ın oğlunu eve almadığı öğrenildi. Oğlunun “Babam attı, tutuklayın, kaçmasın” diye bağırdığı iddia edildi.

 

İstanbul’da yaşayan Cemre Bilmez tabanca ile başından vurulmuş olarak evinde ölü bulundu. Ev arkadaşı olduğu iddia edilen Yusuf İslam B. polisi arayarak Cemre’nin ve birlikte olduğu Bilal M.’nin intihar ettiğini ihbar etti. Olay yerine gelen polis Cemre Bilmez’in öldüğünü, Bilal M.’nin ise ağır yaralandığını belirledi. Evde 3 intihar mektubu bulundu.

 

Mayıs Ayında Kadınlar ile ilgili Neler oldu?

9. Boğaziçi Onur Yürüyüşü'nü  gerçekleştirmek isteyen LGBTİQ+'lar hukuksuz bir şekilde gözaltına alındı.

 

Eskişehir’de LGBTİQ+’lar hedef alınarak öldürülmesi, recm edilmesi ve hatta yakılması çağrılarını içeren broşürler dağıtıldı.

 

Oyuncu Ezgi Mola’nın, Musa Orhan’ın dava sürecinde tutuksuz yargılanmasına sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım nedeniyle açılan hakaret davasında Ezgi Mola’ya para cezası verildi.

 

Konya Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve İHH Konya İl Başkanı Hasan Hüseyin Uysal "Toplumun en zayıf yanı da en kuvvetli yanı da kadın. Konya'da bile göbeği, göğüslerinin yarısı, omuzları, bacak uyluğunun yüzde 80'i açık tipler türedi. Bu teşhir, 'beden görseli satma' değil mi? Beden satmaya giden yol, fahişelik yolu değil mi? Cariyeler örtünmezmiş. Cariye mi bunlar!" dedi.

 

Eskişehir’de önce güvenlik gerekçesi ile ertelenen daha sonra valiliğin aldığı karar ile yapılamayan Anadolu Fest’in başka bir tarihe alınması da engellendi.

 

Türk Alman Üniversitesi öğrencileri ve Mezunlar Derneği tarafından 3 Haziran’da düzenlenecek Bahar Festivali, Mezunlar Derneği’nin yaptığı açıklamaya göre okul yönetiminin festivale destek vermemesi ve süreci aksatması sebebiyle iptal edildi.

 

Diyarbakır’da, Türkiye Gençler Tekvando İl Seçmeleri'nde, antrenör O.B., müsabakayı kaybeden sporcu genç kadına tokat attı.

 

Cannes Film Festivali’nde kırmızı halıda kadın cinayetleri protesto edildi. Kadınlar bir önceki festivalden bu yana öldürülen 129 kadının isminin yazılı olduğu bir afiş taşıdı.

 

ABD Yüksek Mahkemesi'nden kürtaj hakkına ilişkin sızdırılan kürtaj hakkının ülke tarihinde ve geleneklerinde köklü bir yerinin olmadığı yönünde ifadeler bulunan görüş taslağını protesto etmek için kürtaj hakkını savunanlar Temsilciler Meclisi önünde buluştu.

 

İspanya'da çalışanlara ayda 5 güne kadar regl izni veren yasa kabul edildi. Aynı zamanda İspanya’da rıza dışı ilişki tecavüz sayıldı. Ülkede daha önce cinsel saldırı suçlarına "tecavüz" ve "rızaya dayanmayan cinsel eylem" şeklinde iki farklı ceza veriliyordu. Mevcut yasaya göre, bir saldırının tecavüz olarak sınıflandırılabilmesi için failin mağdura fiziksel şiddet kullanmış olması gerekiyordu.

 

Mayıs ayında öldürülen 35 kadının yaşam mücadelesi hikayeleri

Düzce’de yaşayan 50 yaşındaki Ayşe Alkan, boşanma aşamasında olduğu Durdu Alkan tarafından barışma talebini kabul etmemesi ve hakkında uzaklaştırma kararı çıkardığı bahanesiyle öldürüldü. Kendisini engellemeye çalışan oğlunu da yaralayan fail, pişman olmadığını beyan etti.

 

Ankara’da yaşayan 32 yaşındaki 2 çocuk annesi Dilek Ceylan, birlikte olduğu İdris Nesim tarafından ateşli silahla öldürüldü.

 

Aksaray’da 26 yaşındaki 2 çocuk annesi Zeynep Koyun, eskiden evli olduğu Bilal Gıvanç tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

 

İstanbul’da yaşayan 19 yaşındaki Asiye Nur Atalay, eskiden birlikte olduğu Ümit Akkoyun tarafından sokak ortasında kıskançlık bahanesiyle, ateşli silahla öldürüldü. Failin 16 suçtan suç kaydı olduğu öğrenildi.

 

Şanlıurfa’da 3 çocuk annesi 42 yaşındaki Hülya Elkoca, eskiden birlikte olduğu Mehmet Arslan tarafından uzaklaştırma kararının bittiği gün, ateşli silahla öldürüldü. Hülya’nın birçok kez savcılığa başvurduğu öğrenildi.

 

İstanbul’da yaşayan Sema Kılıç, evli olduğu Tuncay Kılıç tarafından parkta bıçaklanarak öldürüldü. Sema’nın evlilik süresinde şiddete uğradığı öğrenildi.

 

Denizli’de 2 çocuk annesi ve hamile olan, 43 yaşındaki Hatice Çaltı, evde ölü bulundu. Önce kalp krizi olduğu düşünülse de otopsi raporunda darp izi ve morluklar bulundu. Daha sonra evli olduğu Ramazan Çaltı’nın Hatice’nin ölümüne hırsızlık süsü vermeye çalıştığı ve banyodaki musluğu açık bıraktığı ortaya çıktı.

 

Şırnak’ta yaşayan 37 yaşındaki 5 çocuk annesi Sakine Kültür, en küçük çocuğunun patlayıcı sonucunda engelli kalması nedeniyle aldığı yaşam tazminatı için İbrahim Barkın tarafından öldürüldü.

 

Elazığ’da Kasım 2021’den beri kendisinden haber alınamayan 3 çocuk annesi Remziye Apaydın’ın Nihat Cav tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.

 

Van’da 2 çocuk annesi Y. P., evli olduğu erkek tarafından öldürüldü.

 

Mersin’de 37 yaşındaki tarım işçisi Sinem Sökmen, eskiden birlikte olduğu Halil Korkmaz tarafından evlenme teklifini kabul etmemesi bahanesiyle işyerinde öldürüldü. Failin Sinem’i hal içerisinde çalıştığı sırada gelip tehdit ettiği ve ısrarlı takip ettiği için uzaklaştırma kararı aldığı, kararın 19 Nisan 2022 tarihinde sona erdiği öğrenildi.

 

İstanbul’da 2 çocuk annesi 45 yaşındaki satış danışmanı Yeliz Kalkan, eskiden birlikte olduğu emekli polis Hüdaverdi Öcal tarafından kendisinden ayrıldığı bahanesiyle sokak ortasında ateşli silahla öldürüldü. Yeliz’in kendisinden ayrılmak istemesi üzerine failin tehditlerde bulunması ve ısrarlı takip nedeniyle bir çok kez polise şikayette bulunduğu ve uzaklaştırma kararı çıkardığı belirtildi. Failin daha önce de başka bir kadına benzer şekilde tehditlerde bulunduğu kadının fail hakkında uzaklaştırma kararı çıkarıp isim ve adres bilgilerini değiştirerek hayatını kurtardığı öğrenildi.

 

Afyon’da 4 çocuk annesi, 45 yaşındaki Safiye Mutlu, ekonomik bahanelerle evli olduğu İsa Mutlu tarafından boğularak öldürüldü. Failin daha önce de aynı sebeple Safiye’ye şiddet uyguladığı bunun sonucunda 1 ay hakkında uzaklaştırma kararı çıkarıldığı, olayın ise uzaklaştırma kararının bittiği gün gerçekleştiği öğrenildi.

 

Eskişehir’de 35 yaşındaki Serap Bor, oğlu 15 yaşındaki İ. A. tarafından pompalı tüfekle öldürüldü. Failin kaçarken komşuları Ayşe Altın, Döndü Çayır ve Türkan Çimeni de aynı silahla yaraladığı öğrenildi. Serap’ın 2 yıl önce boşanmış olduğu kişinin azmettirici olduğu iddia edildi.

 

Aydın’da 37 yaşındaki 4 çocuk annesi Zehra Çicek, boşanma aşamasında olduğu Mehmet Çiçek tarafından ateşli silahla öldürüldü. 

 

İzmir’de 61 yaşındaki Nurel Türkmen, yaklaşık 2 yıldır ayrı yaşadığı emekli polis memuru Şükrü Türkmen tarafından kıskançlık bahanesiyle öldürüldü. Failin Nurel’i sürekli tehdit ettiği öğrenildi. Failin daha önce de cinayet işlediği fakat aftan yararlanarak 3 yıl sonra serbest kaldığı öğrenildi.

 

Diyarbakır’da 21 yaşındaki Şule Akdeniz Tartuk, boşanma aşamasında olduğu Erkan Tartuk tarafından bıçaklanarak öldürüldü. 

İzmir’de 31 yaşındaki 1 çocuk annesi Cansu Aydoğdu, boşanma aşamasında olduğu M. Aydoğdu tarafından 5 yaşındaki çocuklarının gözü önünde bıçaklanarak öldürüldü. Fail, Cansu’nun annesini de yaraladı.

 

İstanbul’da 41 yaşındaki Handan Uyaroğlu, birlikte olduğu Mesut Uzun tarafından ruhsatsız silah ile öldürüldü.

 

Bursa’da 36 yaşındaki Derya Kayra, eskiden birlikte olduğu Erkan Talat Çetin tarafından ayrılmak istediği bahanesiyle ateşli silahla öldürüldü. Failin çeşitli suçlardan kaydı olduğu öğrenildi.

 

İzmir’de 1 çocuk annesi 43 yaşındaki Rojda Şayla, boşanma aşamasında olduğu Nuh Şayla tarafından kapıyı açmadığı bahanesiyle ateşli silahla öldürüldü. Rojda’nın fail hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı öğrenildi.

 

Düzce’de 54 yaşındaki Nevriye Şeker, evli olduğu Ali Şeker tarafından boğularak öldürüldü.

 

İstanbul’da yaşayan 27 yaşındaki harita mühendisi Beril Varol, eskiden birlikte olduğu Yavuz Selim Bektaş tarafından ateşli silahla öldürüldü. Beril’in fail hakkında çıkardığı uzaklaştırma kararının yeni bittiği öğrenildi. Fail aynı zamanda Beril’in ev arkadaşını da öldürdü.

 

İstanbul’da yaşayan 65 yaşındaki diş hekimi Şeyma Biran, muayenehanesinde ölü bulunmuştu. Şeyma’nın muayene gelen Ziya E. tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. 

 

Çanakkale’de yaşayan ve tavuk fabrikasında çalışan Türkan Demir, bir süredir kendisini rahatsız eden akrabası Hakkı Elalmış tarafından işyerinde öldürüldü.

 

Kocaeli’nde 52 yaşındaki Güler Karslı, boşanma aşamasında olduğu Turan Karslı tarafından ateşli silahla öldürüldü. Kızı elif Karslı’yı da yaralayan failin hakkında uzaklaştırma kararı olduğu öğrenildi.

 

Çorum’da 27 yaşındaki Ezgi Taşıran, ablasını erkek şiddetinden korumaya çalışırken ablasının evli olduğu Emrah Ö. tarafından öldürüldü.

 

Iğdır’da yaşayan 24 yaşındaki Pınar Kızıl, arkadaşlarıyla eğlendiği evde Mahsun Abakay tarafından ateşli silahla öldürüldü. Fail ifadesinde silahla korkutmak istediğini söyledi.

 

Batman’da 53 yaşındaki Keziban Başak Demir, evli olduğu Şeyhmus Demir tarafından öldürüldü. Fail aynı zamanda yengesini yaraladı ve yeğenini de öldürdü.

 

Aksaray’da 27 yaşındaki 2 çocuk annesi Gol Bibi Sultani, evli olduğu Mohammed Hossein Sultani tarafından Afganistan’a dönmek istediği için öldürüldü. Fail, kızları Meryem Sultani’yi ve Merveh Sultani’yi de yüksekten atarak öldürdü.

 

İzmir’de Recea M., evli olduğu Muhammed M. tarafından kıskançlık bahanesiyle öldürüldü.

 

İzmir’de 32 yaşındaki Filiz Biçer’in ve 12 yaşındaki oğlunun 8,5 yıl önce İsmail Biçer tarafından yakılarak öldürüldüğü ortaya çıktı. Fail ifadesinde korkutup mahalleden gitmesi için evini ateşe verdiğini söyledi.

 

Antalya’da 6 yaşındaki Tetrana Navrotskyy babası Oleksiy N. tarafından bıçaklanarak öldürüldü. 4 yaşındaki kardeşi Kiril Navrotskyy’i de öldüren failin evli olduğu Yula Navrotskyy’i de öldürmeye çalıştığı, kadının kendini bir odaya kilitleyerek kurtulduğu öğrenildi. 

 


*Raporumuz: Her ay basına yansıyan kadına yönelik şiddet haberlerinde davalar, yeni yaşanan olaylar ve kadın hareketine dair ayrıntılar yer almaktadır. Bizler, basına yansıyan haberleri ve doğrudan bize gelen başvuruları derleyerek bir sayıya ulaşıp, bu çerçevede raporumuzu hazırlıyoruz. Kadın Cinayeti raporumuzu Femicide kavramına göre ele alıyor, bir araya getiriyor ve değerlendiriyoruz. Yani Femicide kavramına göre; “embriyodan cenine, bebekten çocuğa, erişkinden yaşlıya kadar tüm kadın cinsiyetteki bireylerin sadece cinsiyetlerinden dolayı ya da toplumsal cinsiyet kimliği algısına aykırı eylemleri bahane edilerek, bir erkek tarafından öldürülmesi ya da intihara zorlanmasıdır. Femisidler salt kadın cinsiyetteki insanların öldürüldüğü cinayetler olarak algılanmamalıdır. Nefretle işlenen bu cinayetlerde, saldırıya uğrayan şey kadın kimliğidir.”

 

 
30.5.2022

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği Açılan Dava Karşısında Yalnız Değildir