Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ekim 2022 Raporu
2.11.2022
2022 Ekim Ayında Erkekler Tarafından 34 Kadın Öldürüldü, 26 Kadın Şüpheli Şekilde Ölü Bulundu.

2022 Ekim  Raporu*

Ekim Ayında 34 Kadın Cinayeti, 26 Şüpheli Kadın Ölümü

Türkiye’de kadın cinayetlerini durdurma mücadelesi 12 yıldır devam ediyor. Platform olarak, ihtiyacı tespit ettiğimiz 2010 yılından itibaren kadın cinayeti verilerini kamuoyuna açıklıyoruz. İçişleri Bakanlığı ise kaç kadının, neden, nasıl, kim tarafından öldürüldüğünü açıklamak yerine, kadın cinayeti verilerinin yanlış hazırlandığını söyleyerek gerçekleri çarpıtıyor. Kadın cinayeti ve şüpheli kadın ölümleri gerçekliğini açıklamakla birlikte, kadın cinayetlerini durdurmak için somut çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi de devletin görevidir. Bu görevin yerine getirilmesi için de ilgili tüm bakanlıkların, tüm mekanizmaların harekete geçirilmesi için mücadeleye devam edeceğiz. 


11  kadının hayatına dair karar almak istemesi bahanesiyle öldürüldü

Bu ay 34 kadın cinayeti işlenmiş, 26 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. Öldürülen 34 kadından 2’si ekonomik bahanelerle, 11’i boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile öldürüldü. 21’inin ise hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi. 21 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor.


Her biri birer yaşam olan kadın kardeşlerimizin isimlerini sizinle paylaşmak isteriz:

KADIN CİNAYETLERİ

Hacer Yılmaz

Yadigar Işık

İlksen Tüzün

Dilek Çorap

Burcu Tokaç

Büşra Kabataş

Bahtınur Karabacak

Havvanur Karabacak

Zuhal Uğur

Tuğçe Uğur

Nadia Nori

Gazele Aktaş

Gamze Açar

Sultan Önder

Bahar Torun

Yasemin Uçar

Hüsniye Keskinbaş

Vahide Duran

Nursel Bircan

Nazan Çatbaş

Beyza Sorguç

Nazife Talas

Hena Şeyh Muhammed

Eda Eke

Hülya Şellavcı

Huriye Zeybek

Mevlüde Aluçlu

Emine Cin

Hilal Sultan Kırgöz

Yasemin S.

Songül Akbaş

Fadime Çiftçi

Nurhan İlhan

Huriye Coşkun

 

 

 

 

 

 

ŞÜPHELİ KADIN ÖLÜMLERİ

S. T.

Şengül Okay

Naisette Mesidar

Maha İbrahim Omar

Duygu Bozkurtlar

Selcan Kukulu

İlklima Naz Akbörü

Hanife Bayhan

Clare Louise Hugman

Ezgi Dağ

İkbal Naz Akyatan

Elena Gitlevich

Sude Akarsu

Yeliz Yeder Can

F. A.

*

Raziye K.

Makbule Doğan

Nurgül Yiğit

Zeynep Özgelen

Hülya Avcı

Emine E.

*

Meryem Çiğdem Ünal

R. A.

Şehri Dilek

       

İllere göre Ekim ayının kadın cinayetleri verileri ise şöyle:

KADIN CİNAYETLERİ

Ankara

9

İstanbul

6

Elazığ

3

Kocaeli

2

Manisa

2

Adana

1

Antalya

1

Denizli

1

Erzurum

1

Isparta

1

İzmir

1

Kayseri

1

Kırklareli

1

Mardin

1

Sivas

1

Şanlıurfa

1

Yozgat

1

           
                   

ŞÜPHELİ KADIN ÖLÜMLERİ

Samsun

4

İstanbul

3

Antalya

2

Gaziantep

2

Kayseri

2

Van

2

Ankara

1

Aydın

1

Denizli

1

Diyarbakır

1

Isparta

1

Kastamonu

1

Kocaeli

1

Mersin

1

Muğla

1

Şanlıurfa

1

Zonguldak

1

           

Kadınlar kimler tarafından öldürüldü?

Ekim ayında öldürülen 34 kadının 18’i evli olduğu erkek, 1’i eskiden evli olduğu erkek, 2’si birlikte olduğu erkek, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek, 2’si akrabası, 2’si babası, 1’i kardeşi, 6’sı tanıdığı kişiler tarafından, 1’i tanımadığı biri tarafından tarafından öldürülmüştür. Bu ay kadınların %53’ü evli olduğu erkek tarafından öldürüldü.


Kadınlar en çok evlerinde öldürüldü

Kadınların 20’si evinde, 7’si sokakta, 2’si işyerinde, 1’i  arazide, 1’i otelde, 1’i eğlence mekanında, 1’i yol üzerinde otomobilinin önü kesilerek öldürülmüştür. 1 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir.  Bu ay öldürülen kadınların %59’u evlerinde öldürüldü. 


Kadınlar en çok ateşli silahlar ile öldürüldü

Bu ay öldürülen kadınların 20’si ateşli silahlarla, 9’u kesici aletlerle, 1’i boğularak, 1’i darp edilerek, 1’i yüksekten düşerek, 1’i zehirlenerek, 1’i ise çekiçle öldürüldü. Bu ay öldürülen kadınların %59’u ateşli silahla öldürüldü.


Kadınların çalışma durumu hala tespit edilemiyor

Kadınların çalışma durumlarını tespit etmek ise çok zor. Önemli olan bu verinin de basın mensupları tarafından dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. TÜİK’in açıkladığı verilere göre, ev işleriyle meşgul olduğu için işgücü dahil sayılmayan kadınların sayısı 10 milyon 35 bin. TÜİK’e göre işgücüne dahil sayılmayan kadınların sayısı yılın ilk çeyreğinde (Ocak-Şubat-Mart) 21 milyon 390 bin. TÜİK’in verileri bu şekilde açıklaması, kadın işsizliğinin gerçek boyutunun üzerini örtmeye çalışmaktır. Çalışma hayatına alınmayan ya da istihdamdan uzaklaştırılan kadınlar toplumda oluşan toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık, şiddet ve kadın cinayetleri tehlikelerine karşı daha korunmasız hale gelmektedir. Bu ay ulaşılabilen veriye göre öldürülen kadınların 8’inin bir işyerinde çalıştığı, 2’sinin çalışmadığı bilinmektedir. 24 kadının çalışma durumu ise bilinememektedir.


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği Hukuksuz Davalarla Kapatılamaz!

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğimize açılan hukuksuz kapatma davasının ikinci duruşması için Çağlayan Adliyesi’ndeydik. 1 Haziran’daki ilk duruşmamızda olduğu gibi yine ülkenin dört bir yanından kadınlar ve LGBTİQ+lar, eşit ve özgür yaşamak için adliyede buluştu. Öldürülen kadınların yakınları ve şiddet gören kadınlar da derneğimizin desteğini ve verdiğimiz mücadeleyi duruşmada anlattılar.

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, Önce Kadınlar ve Çocuklar Derneği, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ile birlikte Muhterem Evcil’in kızı Deren Melis Göçmen, Neriman Kıvrak’ın kızı Emine Akdoğan, Pınar Gültekin’in babası Sıddık Gültekin ve Yeliz Kurt davaya müdahillik talebinde bulundu. Tüm müdahillik talepleri reddedilerek duruşma 11 Ocak’a ertelendi.

Derneğimize açılan bu hukuksuz kapatma davasıyla sesimizi kısmaya ve mücadelemize engel olmaya çalışan, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen ve 6284’ü uygulamayan siyasi iktidar şimdi de “sansür yasası” ile baskıcı politikalarına devam ediyor. Mecliste kabul edilerek yürürlüğe giren bu yasayla iktidarın, “halk arasında korku ve panik yaratmak” ve “dezenformasyon” adı altında işledikleri suçların ortaya çıkmasını ve doğru bilgiye ulaşılmasını engellemeyi amaçladığının bizler farkındayız. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri olarak bizler 12 yıldır kadın cinayeti verilerini, kadınların kim tarafından öldürüldüğünü, hangi bahaneyle ve nasıl öldürüldüğünü tüm gerçekleriyle paylaşıyoruz. Bizim aksimize İçişleri Bakanlığı’nın paylaştığı sınırlı ve karşılaştırılamayan kadın cinayeti verileri güvensizlik yaratıyor.  Kadın cinayetleri sadece rakamlardan ibaret değildir ve sansür yasası gibi tehditkâr baskılarla biz kadınların mücadelesine engel olamayacaklar. 


Hukuksuz kapatma davası ve sansür yasası gibi yıldırma politikalarına rağmen yetkililerin yapması gereken görevi biz kadınlar yapmaya devam ediyoruz. Ezgi Zerkin’i başından vurarak öldüren ve 28 Temmuz’dan beri yakalanmayan Deniz Özarslan için 25 ilde “Katil Aranıyor” afişleri astık. İhmaller yüzünden hala yakalanmayan bir diğer katil ise Hülya Şellavcı’yı ateşli silahla vurarak öldüren Kaffar Yeğin. 22 Ekim’den beri bulunamayan fail hakkında Hülya Şellavcı 4 kez uzaklaştırma kararı almıştı. Her bir kararı ihlal eden fail için olan zorlama hapis kararı ise Hülya öldürüldükten 4 gün sonra çıkarıldı. Yine de İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararından sonra da kadınlar haklarından vazgeçmedi. Kadınlar, kendilerini koruması için devlete başvuruyor fakat yetkililer görevlerini yerine getirmiyor. 2022 yılında öldürülen kadınların %7’si failleri hakkında uzaklaştırma kararı aldığı halde öldürüldü.  İstanbul Sözleşmesi ve 6284 uygulanmadığı için bu kadın cinayetleri önlenemedi. İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyeceğiz, 6284’ü uygulatacağız!


LGBTİQ+ Hakları, İnsan Haklarıdır!

LGBTİQ+’lara yönelik nefret söylemi ve hak ihlalleri bu ayda da devam etti. LGBTİQ+ların haklarını hedef alan siyasi iktidar ve gerici grupların desteğiyle gerçekleştirilen nefret yürüyüşü, İstanbul ve Şanlıurfa’nın ardından Konya’da da yapıldı. Konya’daki nefret yürüyüşüne belediye başkanı ve AKP Konya milletvekili de katıldı ve LGBTİQ+ların eşit yurttaşlık haklarına saldırıldı.

Bu yürüyüşlere izin veren siyasi iktidar da ay boyunca LGBTİQ+lara yönelik nefret söylemine devam etti. Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamalarda yıllardır sözlü olarak yaptıkları ayrımcılığı yasalaştırmak istediklerini belirtti. Bu doğrultuda LGBTİQ+lara ayrımcılık yapmayı hedefleyen bir anayasa değişikliği yapmaya çalışıyorlar.  Ayrıca LGBTİQ+ ailelere de saldırarak heteroseksist ve patriyarkal tahakkümünü sürdürüyorlar. 

Siyasi iktidar, LGBTİQ+ların insan haklarını seçim stratejisi olarak kullanıyor. Böylece gerici grupları ve kendi tabanlarını kin ve düşmanlığına sevk ederek oy kazanmaya çalışıyorlar. Bu yapılan nefret suçudur, insan haklarının ihlalidir.


Siyasi iktidar “güçlü aile” kavramını savunup dururken birçok ailede kadınlar ve çocuklar öldürülüyor. Kadınlar en çok evlerinde öldürülüyor. Ekim ayında da 20 kadın evinde öldürüldü. 

Bu ay Elazığ’da Yaşar Uçar, boşanma aşamasında olduğu Yasemin Uçar’ı silahla öldürdü ve kızı Merve Güreli’yi de yaraladı.  Ankara’da ise Bahtınur Karabacak ve kızı Havvanur Karabacak, boşanma aşamasında olduğu Muammer Karabacak tarafından öldürüldü. Yine Ankara’da uzaklaştırma kararı bulunan Mehmet Uğur, evli olduğu Zuhal Uğur ve çocukları Tuğçe ve Yusuf’u öldürdü.  Siyasi iktidarın isteği güçlü aile mi yoksa patriyarkal düzen mi? Biz bu düzeni yıkacağız. Kadınların ve çocukların yaşam mücadelesini sonuna kadar savunacağız.


Siyasi iktidarın bu nefret söylemleri, kolluk kuvvetlerine de cesaret veriyor. İstanbul Kadıköy’de kolluk kuvvetleri cinsel şiddet mağduru olan ve yardım isteyen kadın ve LGBTİQ+ların olduğu bir gruba fiziksel ve cinsel saldırıda bulundu. 


Üniversite Kadın Meclisleri: Genç Kadınlar Özgürlüğe Koşuyor

Üniversite Kadın Meclisleri, “Asla Yalnız Yürümeyeceğiz Üniversiteleri Özgürleştireceğiz” başlıklı bir açıklama yaptı ve üniversiteli kadınlar olarak hedeflerini belirlediler. Her geçen gün daha baskıcı ve gerici politikalar uygulayan siyasi iktidardan en çok etkilenen kesimlerden biri olan genç kadınlar, kollektif mücadelelerine her zamankinden daha da sıkı sarılıyorlar. Düşüncelerimizi özgürce tartışacağımız, özgürce mücadele vereceğimiz kampüsler için tüm üniversiteli kadın ve LGBTİQ+ları Üniversite Kadın Meclislerine çağırıyoruz.


6284 ve Sonuçları

Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma, yakın koruma gibi birçok tedbiri düzenleyen; kadınları maddi olarak güçlendirmekten kimlik bilgilerinin değiştirilmesine kadar birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren 6284 sayılı kanun etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor. Kadınları korumak ve şiddeti önlemek için getirilen 6284 sayılı kanun yasalaşması İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının ardından mümkün olabilmiştir.

Aleyna Çakır'ı ölümünden önce darp edip, bu görüntüleri sosyal medyadan canlı yayınladığı suçlamasıyla yargılanan Ümitcan Uygun, 4 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Uygun'a 'konut dokunulmazlığını ihlal', 'bilişim sistemine usulsüz giriş', 'kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme' ve 'tehdit' suçlarından 4 yıl 10 ay hapis cezası verdi.

 

Denizli'de Şebnem Şirin'i 11 yerinden bıçaklayarak öldüren Furkan Zıbıncı hakkında verilen müebbet hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı. Şebnem Şirin'in vücudunda 11 bıçak darbesi bulunmasına rağmen sanık hakkında 'canavarca his veya eziyet çektirme' maddesinden artırım yoluna gidilmediğine karar verildiği gerekçede yer aldı.

Kilis'te, geçen yıl yeni doğum yapan Fatime Gül Özyer'i darp ederek öldüren Mahmut Muhammet Özyer’e önce müebbet, ardından duruşmadaki iyi hali dikkate alınarak 25 yıl hapis cezası verildi.


Dersim'de 5 Ocak 2020'den itibaren kendisinden haber alınamayan 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Gülistan Doku'nun kaybolmadan önce son görüştüğü kişi olduğu belirtilen gözaltına alınan ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Zaynal Abakarov’un hiç imza atmadığı ortaya çıktı. Zaynal Abakarov’un adli kontrol şartı kararının adresinde olmadığı ve telefonlara ulaşılamadığı gerekçesiyle 6 ay 15 gün boyunca tebliğ edilemediği öğrenildi. 


Şüpheli kadın ölümleri derhal aydınlatılmalıdır

Diyarbakır’da yaşayan Şengül Oktay şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. Şengül’ün evli olduğu erkek tarafından sistematik şiddet gördüğü için defalarca sığınma evine gittiği fakat ailesi tarafından şiddet gördüğü eve geri dönmek zorunda bırakıldığı öğrenildi. 


Antalya’da yaşayan 37 yaşındaki Duygu Bozkurtlar arkadaşı tarafından evinde hareketsiz bulundu. Hastaneye kaldırılan kadının hayatını kaybettiği belirlendi. Annesi Gönül Bozkurtlar, “Kızım bana 3 gün önce ‘Anneciğim beni öldürecekler’ diye mesaj attı. 12 haftalık hamile olduğunu söyledi. Çocuğu düşürmesini istiyorlarmış” diyerek kızının cinayete kurban gittiğini söyledi.


Ankara’nın Beypazarı ilçesinde yalnız yaşayan 58 yaşındaki Emine E. ölü olarak bulundu.


Van’da 25 yaşındaki üç çocuk annesi Hülya Avcı ölü olarak bulundu. Kayıtlara intihar olarak geçerken Hülya’nın yakınları intihar şüphesi olmadığını söyledi.


Samsun’da 22 yaşındaki Nurgül Yiğit, evinin penceresinden düşerek öldü. 


Samsun’da 74 yaşındaki Makbule Doğan ağaçta asılı halde bulundu. 


Kastamonu’da 59 yaşındaki Raziye K.  evinin önünde düşerek öldü. 


Muğla’da ormanlık alanda bir kadın ölü olarak bulundu. 


İstanbul’da 36 yaşındaki iki çocuk annesi Zeynep Özgelen evinde ölü bulundu. Olay anında evli olduğu erkek Muhammet Özgelen oradaydı ve Zeynep Özgelen’in fenalaştığını iddia etti. Şüpheli “eşi kasten öldürme” suçundan tutuklandı.


3 yaşındaki Meryem Çiğdem Ünal beyin kanamasıyla yatırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Beyin kanamasına yol açan darbenin nasıl alındığı bilinmiyor. Meryem Çiğdem Ünal’ın annesinin birlikte olduğu Recep Aldemir tutuklandı.


Van’da evli olduğu erkek tarafından şiddet gördüğü için ailesinin evine dönen Ezgi Dağ, şüpheli bir şekilde ölü bulundu.


Kocaeli’de 18 yaşındaki Sude Akarsu, 6 Ağustos’ta birlikte olduğu O.Ö.’nün evinde başından vurulmuş halde bulundu. Şüpheli O.Ö.’nün daha önce Sude’ye şiddet uyguladığı bildirildi.


Samsun’da 55 yaşındaki Şehri Dilek evinde asılı olarak bulundu.


Gaziantep’te metruk bir binada battaniyeye ve poşete sarılı halde kadın cesedi bulundu.


Ekim ayında kadınlar ile ilgili neler oldu?

Öldürülüşünün 5'nci yıldönümünde Farkına Var Derneği Nihat Palandöken ile birlikte Helin Palandöken'in anısını yaşatmak ve bölgedeki çocukların eğitimine destek vermek amacıyla, doğup büyüdüğü mahallede bir kütüphane açtı. 


14 Ekim günü Bartın'ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumuna ait maden ocağında meydana gelen faciada 41 maden işçisinin hayatını kaybetti. Bilirkişi heyetinin ön raporu da açıklandı. Raporda, metan gazı ölçümleri, sondaj ve dinamitle patlatma işlemlerinde ihmaller tespit edildi.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol'ün Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Aile Bakanlığı'nı kapatacağını açıkladı. 100'den kadın hakları grubunun aynı gün yayınladığı ortak açıklamada, Güney Kore liderinin hamlesinin "kadınların nüfus politikaları için bir araç kullanıldığı eski dönemlere geri dönülmesine neden olacağı" belirtildi.


İran'da Mahsa Amini protestolarında Nika Shakarami ve Sarina Esmailzade isimli iki liseli genç kız çocuğu polis tarafından öldürüldü. 20 gündür süren protestolarda 300’den fazla kişi öldü, tutuklananların sayısı ise 15 bini aştı.


Güney Amerika ülkesi Ekvador'da erkeklerin 2022 yılının başından bu yana en az 206 kadını öldürmesi ülkede protesto edildi. Yüzlerce kadın, başkent Quito'da bir araya gelerek erkek şiddeti ve kadın cinayetlerini protesto etti. "Yaşamak istiyoruz" sloganı atan kadınlar ellerinde "Bana iyi bakın, bir sonraki kurban ben olabilirim" yazılı dövizler taşıdı.


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank LC Waikiki’nin, çalışanlarına “LGBT çağrışımı yapan renkleri ve simgeleri ürünlerde kullanmayın” talimatı ile ilgili “Dünyada bir LGBT dayatması varken, bu insiyatifi almasını ben çok değerli buluyorum. Böyle markaların gerisinin geleceğine de ben inanıyorum. Biz aileyi savunmaya devam edeceğiz.” derken LC Waikiki, İzmir’deki bir mağazasının önünde protesto edildi: "Emeğimizi inkar edenlere karşı, kadınların ve LGBTİ+'ların varlıklarını inkar edenlere karşı tüm renklerimizle buradayız. LCW gökkuşağı renklerini yasaklamış, Mustafa Varank da tebrik etmiş. Biz kadınlar bunu protesto ediyoruz.”


Ekim ayında öldürülen 34 kadının yaşam mücadelesi hikayeleri

İstanbul’da yaşayan 53 yaşındaki Hacer Yılmaz, kızı Aysel Kübra Yılmaz’ın hakkında uzaklaştırma kararı aldığı Serdar Atış tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü.  Kızı Aysel Kübra ise ağır yaralandı. Failin daha önce Aysel Kübra’nın işyerine ve evine gidip taciz ettiği öğrenildi.


Isparta’da yaşayan 30 yaşındaki 2 çocuk sahibi Yadigar Işık, evli olduğu Sezer Işık tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü.


Ankara’da yaşayan 3 çocuk annesi İlksen Tüzün, evli olduğu Serkan Tüzün tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü ve fail daha sonra intihar etti. İlksen’in annesi failin kızına yıllardır işkence gösterdiğini ve şiddet uyguladığını ifade etti.


Ankara’da 40 yaşındaki Dilek Çorap, evli olduğu 77 yaşındaki Muzaffer Çorap tarafından kıskançlık bahanesiyle ateşli silahla vurularak öldürüldü.


İstanbul’da 32 yaşındaki Burcu Tokaç, 5 ay önce boşandığı Ersin Müezzin tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü. Failin daha önce sürekli eve gelerek rahatsızlık verdiği ve bunun üzerine Burcu Tokaç’ın kardeşinin evine taşındığı öğrenildi. 


Kocaeli'de yaşayan 17 yaşındaki Büşra Kabataş, Taner Yaylacı tarafından bıçaklanarak ve boğularak öldürüldü. Fail daha sonra delilleri karartmak amacıyla evde yangın çıkardığı öğrenildi.


Ankara’da yaşayan 40 yaşındaki Bahtınur Karabacak ve 21 yaşındaki kızı Havvanur Karabacak, Bahtınur’un eskiden evli olduğu Muammer Karabacak tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü.  Fail cinayeti işledikten sonra intihar etti.


Ankara'da yaşayan 42 yaşındaki Zuhal Uğur boşanma aşamasında olduğu ve uzaklaştırma kararı bulunan Mehmet Uğur tarafından evinde bıçaklanarak öldürüldü. Çocuklarını görmek bahanesiyle eve gelen Mehmet Uğur Zuhal Uğur’u bıçakladıktan sonra 12 yaşındaki kızı Tuğçe Uğur ve 9 yaşındaki oğlu Yusuf Uğur’u da bıçaklayarak öldürdü ve intihar etti.


Denizli’de yaşayan 30 yaşındaki Nadia Nori birlikte olduğu Sabour Sakhizadeh tarafından evinde öldürüldü. Fail Nadia Nori’nin ellerini koli bandıyla, ayaklarını da plastik kelepçeyle bağlayıp fare zehiri verip işe gitti. Döndüğünde hala Nadia’nın ölmediğini görünce boğazını sıkarak öldürdüğü, battaniyeye sardığı cesedi yaklaşık 2 kilometre el arabasıyla taşıyıp araziye attığı belirlendi.


Antalya’da 67 yaşındaki Gazele Aktaş, boşanma konusu nedeniyle husumetli olduğu akrabası M.T. tarafından sokak ortasında, pompalı tüfek ile öldürüldü.


Ankara’da 17 yaşındaki Gamze Açar 7 Kasım 2020’de iş görüşmesi için otele gitmiş sabaha karşı otelin 5. katından düşüp şüpheli şekilde ölmüştü. Gamze Açar'ın otelde görüştüğü ve kendilerini devre mülk şirketi çalışanları olarak tanıtan Mustafa Emre Demiral ve Rıza Doğan tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.


Sivas’ta 46 yaşındaki 2 çocuk annesi Sultan Önder oğlu tarafından yanında evli olduğu Süleyman Önder ile birlikte evinde ölü bulundu. Süleyman Önder tarafından öldürüldüğü ve ardından Süleyman Önder’in intihar ettiği belirlendi.


Adana’da 39 yaşındaki Bahar Torun barışma teklifini reddettiği bahanesiyle eskiden birlikte olduğu Burak Acar tarafından, sokak ortasında, 11 yaşındaki oğlunun gözü önünde öldürüldü.


Elazığ’da 45 yaşındaki Yasemin Uçar boşanma aşamasında olduğu Yaşar uçar tarafından oğlunun düğününde başından vurularak öldürüldü. Fail kızı Merve Güreli’yi de bacağından vurup yaralayıp kaçtı.


Elazığ’da 29 yaşındaki Hüsniye Keskinbaş birlikte olduğu Nadir Üstün tarafından darp edilerek öldürüldü. Nadir Üstün, jandarmadaki işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Üstün'e yardım eden Ö.D. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.


Elazığ’da 51 yaşındaki Vahide Duran henüz bilinmeyen bir sebeple tartıştığı erkek kardeşi M.K. tarafından bıçaklanarak öldürüldü.


İstanbul’da 39 yaşındaki, bir çocuk annesi Nursel Bircan bakıcılığını yaptığı yaşlı kadının oğlu Kamil Hakan Karabulut tarafından çocuğunun gözleri önünde kafasına çekiçle vurularak öldürüldü. Nursel Bircan’ın tanınmayacak hale gelmesi nedeniyle 8 yaşındaki çocuğundan alınan DNA örnekleri karşılaştırılarak kimlik tespitinin yapıldığı öğrenildi.


Kayseri’de yaşayan 2 çocuk annesi 39 yaşındaki Nazan Çatbaş, evli olduğu erkeğin husumeti bulunan Mustafa Kayakıran tarafından evinin önünde bıçaklanarak öldürüldü.


Kocaeli’de 23 yaşındaki hemşire Beyza Sorguç, boşanma aşamasında olduğu Ömer Sorguç tarafından ateşli silahla öldürüldü. Fail Beyza’nın babasını da öldürdü. Olay günü Beyza’nın, failin tehdit mesajları üzerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi'ne gittikleri, evlerine döndükleri sırada da öldürüldüğü öğrenildi.


Yozgat’ta 53 yaşındaki 5 çocuk annesi Nazife Talas, evli olduğu Salih Talas tarafından bıçaklanarak öldürüldü. 


Şanlıurfa’da 31 yaşındaki 4 çocuk annesi Hena Şeyh Muhammed, evli olduğu Fariz Alhilal tarafından önce çocuklarının gözü önünde darp edildi. Hena balkondan yardım isterken ise Fariz Alhilal tarafından ateşli silahla öldürüldü. Failin 3 ayrı kişiyle evli olduğu ve poliste yaralama suçundan 8 adet suç kaydı olduğu öğrenildi.


Ankara’da 2 çocuk annesi, güvenlik görevlisi Eda Eke, boşanma aşamasında olduğu Serkan Eke tarafından ateşli silahla öldürüldü. Eda’nın fail hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı ve şiddet nedeniyle boşanma davası açtığı öğrenildi. Fail, Eda’nın babasını da öldürdü.


İzmir’de ayakkabı nakış atölyesi bulunan ve 2 çocuk annesi Hülya Şellavcı Yeğin, hakkında uzaklaştırma kararı çıkardığı ve boşanma aşamasında olduğu Kaffar Yeğin tarafından vurularak öldürüldü. Failin uzaklaştırma kararını 4 kez ihlal ettiği fakat disiplin hapsi kararının Hülya’nın ölümünden sonra çıktığı öğrenildi.


Manisa’da 65 yaşındaki Huriye Zeybek evli olduğu Zafer Zeybek tarafından kesici bıçaklayarak öldürdü. Fail gözaltına alındı.


İstanbul’da 65 yaşındaki Mevlüde Aluçlu komşusu Baran Ü. Tarafından boğazı kesilerek öldürüldü. Baran Ü.’nün olay esnasında yalnız olmadığı ve Mevlüde Aluçlu’nun bileziklerini çalmak için eve girdiği öğrenildi. Baran Ü. adliyeye sevk edildi.


İstanbul’da 34 yaşındaki Emine Cin sokakta yürürken boşanma aşamasında olduğu Levent Cin tarafından silahla vuruldu. Emine Cin, faili beş kez polise şikayet etmişti. Ayrıca uzaklaştırma kararı da eylül ayında bitmişti. Failin çok sayıda suç kaydı bilgisi edinildi. Fail tutuklandı.


Manisa’da 21 yaşındaki Hilal Sultan Cingöz kendisini kaçırmaya çalışan ve daha önce direksiyon dersi aldığı Önder Lafçı tarafından tabancayla vurulmuştu. Hilal Sultan Cingöz 48 gündür verdiği yaşam mücadelesini kaybetti.  Fail tutuklandı.


Erzurum’da 38 yaşındaki Yasemin S. evli olduğu E.S. tarafından silahla vurularak öldürüldü. Fail tutuklandı.


Kırklareli’nde 44 yaşındaki altı çocuk annesi Songül Akbaş evli olduğu ve hakkında uzaklaştırma kararı bulunan Zeynel Abidin Akbaş tarafından silahla vurularak öldürüldü. Songül uzun süredir failden şiddet görüyordu. Fail gözaltına alındı.


İstanbul’da 67 yaşındaki Fadime Çiftçi evli olduğu Yüksek Çiftçi tarafından silahla vurularak öldürüldü. Fail çocuklarını arayarak suçunu itiraf etti ve intihar etti.


Van’da 45 yaşındaki Nurhan İlhan akrabası M.İ. tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Fail gözaltına alındı.


Ankara’da 72 yaşındaki Huriye Coşkun evli olduğu Zekayi Coşkun tarafından yedi kez bıçaklanarak öldürüldü. Fail tutuklandı.
*Raporumuz: Her ay basına yansıyan kadına yönelik şiddet haberlerinde davalar, yeni yaşanan olaylar ve kadın hareketine dair ayrıntılar yer almaktadır. Bizler, basına yansıyan haberleri ve doğrudan bize gelen başvuruları derleyerek bir sayıya ulaşıp, bu çerçevede raporumuzu hazırlıyoruz. Kadın Cinayeti raporumuzu Femicide kavramına göre ele alıyor, bir araya getiriyor ve değerlendiriyoruz. Yani Femicide kavramına göre; “embriyodan cenine, bebekten çocuğa, erişkinden yaşlıya kadar tüm kadın cinsiyetteki bireylerin sadece cinsiyetlerinden dolayı ya da toplumsal cinsiyet kimliği algısına aykırı eylemleri bahane edilerek, bir erkek tarafından öldürülmesi ya da intihara zorlanmasıdır. Femisidler salt kadın cinsiyetteki insanların öldürüldüğü cinayetler olarak algılanmamalıdır. Nefretle işlenen bu cinayetlerde, saldırıya uğrayan şey kadın kimliğidir.”

3.11.2022

Uzaklaştırma kararını, Zorlama hapsini, 6284'ü uygula, Kadını yaşat!