Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kasım 2022 Raporu
2.12.2022
2022 Kasım Ayında Erkekler Tarafından 30 Kadın Öldürüldü, 20 Kadın Şüpheli Şekilde Ölü Bulundu.

2022 Kasım  Raporu*

Kasım Ayında 30 Kadın Cinayeti, 20 Şüpheli Kadın Ölümü

Türkiye’de kadın cinayetlerini durdurma mücadelesi 12 yıldır devam ediyor. Platform olarak, ihtiyacı tespit ettiğimiz 2010 yılından itibaren kadın cinayeti verilerini kamuoyuna açıklıyoruz. İçişleri Bakanlığı ise kaç kadının, neden, nasıl, kim tarafından öldürüldüğünü açıklamak yerine, kadın cinayeti verilerinin yanlış hazırlandığını söyleyerek gerçekleri çarpıtıyor. Kadın cinayeti ve şüpheli kadın ölümleri gerçekliğini açıklamakla birlikte, kadın cinayetlerini durdurmak için somut çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi de devletin görevidir. Bu görevin yerine getirilmesi için de ilgili tüm bakanlıkların, tüm mekanizmaların harekete geçirilmesi için mücadeleye devam edeceğiz. 


9  kadının hayatına dair karar almak istemesi bahanesiyle öldürüldü

Bu ay 30 kadın cinayeti işlenmiş, 20 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. Öldürülen 30 kadından 9’u boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile öldürüldü. 21’inin ise hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi. 21 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor.


Her biri birer yaşam olan kadın kardeşlerimizin isimlerini sizinle paylaşmak isteriz:

KADIN CİNAYETLERİ

Sidra Tameemi

Kudret Karabülak

Aynur Çiçek

Neriman Sakallı

Ummühan H.

Nazlı Meral

Meryem Sevim

Fatma Topçu

Sevim Çet

Dilek Yavuz

Hülya Alkan

Nergis Güçlüer

Zülfi Çeri

Nurten Karabulut

Özlem Camgöz

Kader Yiğit

Gulzoda Kaolova

Fadime Dağlı

Müzeyyen Tekayak

Sarah Alı Shareef

Hatice Hacı

Selcan Dönmezer

İnci Bağış Karakuş

Özlem Eryağşi

Berfin Ep

Gamze Yağlıoğlu

Tülay Vural

Merve Özturan

Elif Irmak

Shakhko Mukhtarova

 

 

 

 

 

ŞÜPHELİ KADIN ÖLÜMLERİ

Habibe Eren

F. M.

Döndü Öksüz

Melahat K.

Hafize Çilenger

Suna M.

Seçil Y.

Fidan Tunç

Yasemin T.

Seval Küpeli

Gönül V.

K. K.

Linda Roger

Sema Korkmaz

Gülşen Doğan

Zeliha Demirci

Nurshat Muhammedova

Zeliha Boz

F. O.

Emine Akçay


İllere göre Kasım ayının kadın cinayetleri verileri ise şöyle:

KADIN CİNAYETLERİ

Adana

1

Bursa

1

Hatay

2

Kayseri

1

Manisa

2

Ankara

  2

Denizli

2

İstanbul

7

Kocaeli

1

Muğla

1

Antalya

2

Diyarbakır

1

İzmir

2

Konya

1

Siirt

1

Bolu

1

Gaziantep

1

Uşak

1

       
                   

ŞÜPHELİ KADIN ÖLÜMLERİ

Denizli

1

Aydın

2

Sakarya

1

Muğla

1

Uşak

1

Van

2

Kayseri

2

Malatya

1

Samsun

2

Kütahya

1

Kahramanmaraş

1

Hatay

1

Diyarbakır

1

Adıyaman

1

Erzurum

1

Çorum

1

           

Erzu

 


Kadınlar kimler tarafından öldürüldü?

Kasım ayında öldürülen 30 kadının 13’ü evli olduğu erkek, 1’i eskiden evli olduğu erkek, 4’ü birlikte olduğu erkek, 3’ü eskiden birlikte olduğu erkek, 3’ü akrabası akrabası, 1’i kardeşi, 2’si tanıdığı kişiler tarafından öldürülmüştür. 3 kadın cinayetinde failin yakınlığı belirlenememiştir. Bu ay kadınların %43’ü evli olduğu erkek tarafından öldürüldü.


Kadınlar en çok evlerinde öldürüldü

Kadınların 19’u evinde, 4’ü sokakta, 1’İi işyerinde, 1’i  arazide, 1’i metrobüs durağında, 1’i kafede, 1’i bina önünde,1’i arabada öldürülmüştür. 1 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir.  Bu ay öldürülen kadınların %63’ü evlerinde öldürüldü. 


Kadınlar en çok ateşli silahlar ile öldürüldü

Bu ay öldürülen kadınların 18’i ateşli silahlarla, 8’i kesici aletlerle, 3’ü boğularak, 1’i yüksekten düşerek öldürüldü. Bu ay öldürülen kadınların %60’ı ateşli silahla öldürüldü.


Kadınların çalışma durumu hala tespit edilemiyor

Kadınların çalışma durumlarını tespit etmek ise çok zor. Önemli olan bu verinin de basın mensupları tarafından dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. TÜİK’in açıkladığı verilere göre, ev işleriyle meşgul olduğu için işgücü dahil sayılmayan kadınların sayısı 10 milyon 35 bin. TÜİK’e göre işgücüne dahil sayılmayan kadınların sayısı yılın ilk çeyreğinde (Ocak-Şubat-Mart) 21 milyon 390 bin. TÜİK’in verileri bu şekilde açıklaması, kadın işsizliğinin gerçek boyutunun üzerini örtmeye çalışmaktır. Çalışma hayatına alınmayan ya da istihdamdan uzaklaştırılan kadınlar toplumda oluşan toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık, şiddet ve kadın cinayetleri tehlikelerine karşı daha korunmasız hale gelmektedir. Bu ay ulaşılabilen veriye göre öldürülen kadınların 4’ünün bir işyerinde çalıştığı, 1’inin çalışmadığı bilinmektedir. 25 kadının çalışma durumu ise bilinememektedir.


Özgür Yaşayacağız, Kadın Cinayetlerini Durduracağız!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele günü için Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri olarak Konya’dan Adana’ya Eskişehir’den Fransa’ya Frankfurt’dan Kıbrıs’a 22 meclisimizde ‘Özgür yaşayacağız, kadın cinayetlerini durduracağız’ sloganımızla meydanlardaydık. Seçimden önceki son 25 Kasım’da da iktidar baskılara devam etti. Antep’te, Mardin’de, Bingöl’de ve İstanbul’da eylemlerimiz yasaklandı. Kadıköy’de kaymakamlığın keyfi yasağını tanımadık, Anayasal hakkımızı kullanarak eylem alanına girdik. 70’den fazlası üyemiz olmak üzere 116 kadın arkadaşımız gözaltına alındı.  Bu saldırılara karşı hem sokaklardan, hem de sosyal medyadan destek geldi. Bizler şiddetin her türlüsüne karşı mücadelemize aynı şekilde devam ediyoruz. Kadın cinayetlerini tespit etmek ve durdurmak imkansız değil, kadın cinayetleri de toplumsal cinsiyet temelli şiddet de önlenebilir. Örgütlü, politik ve kolektif mücadelemize katılmak isteyen bütün kadınları katılım formumuzu doldurmaya davet ediyoruz. 

Kadınları Değil, Katilleri Durdurun!

Bu ay evli olduğu Müzeyyen Tekayak’ı öldüren Abdullah Tekayak’ın 2020 yılında birlikte olduğu başka bir kadını öldürmeye teşebbüs ettiği ve serbest bırakıldığı öğrenildi. Serbest bırakılır bırakılmaz fail başka bir kadını öldürdü. Bu ayın son gününde ise İstanbul’da öğrenci olan Merve’nin bindiği minibüsün şoförü Serdar Serkan Y. tarafından cinsel saldırıya uğradı. Failin “cinsel istismar” suçu dahil 30’dan fazla suç kaydı olduğu öğrenildi. 

Verilerimize göre bu yıl yaşanan kadın cinayetlerinden %13’ünde faillerin adli sicili kayıtlarının olduğunu görüyoruz. Yandaki tabloda bu verinin aylara göre dağılımını görüyoruz. 30’dan fazla suç kaydı olan faili serbest bırakan yetkililer bu tablonun sorumlusudur. Bu yıl başka ne gördük? Daha önce de bir kadını öldürmeye teşebbüs eden ve tahliye edilen Deniz Özarslan’ın Ezgi Zerkin’i öldürdüğünü gördük. Ezgi’nin tüm şikayetlerine rağmen korunmadığını gördük. Yine tam 35 kez şikayet etmesine ve hakkında uzaklaştırma kararı çıkarmasına rağmen öldürülen Beyza Doğan’ı gördük. Hülya Şellavcı’yı öldüren Kaffar Yeğin hakkında uzaklaştırma kararını ihlal ettiği için verilen zorlama hapsi kararının Hülya öldükten 3 gün sonra çıktığını gördük. Cezaevinden izinli çıkan Fırat Alan’ın, Zerife Doğan, Gülay Doğan ve 10 yaşındaki Tayyip Demirbağ’ı öldürdüğünü gördük. Kadın katillerine karşı uygulanmayan önlemlerin kadına yönelik şiddeti önlemek için mücadele veren kadınlara uygulandığını gördük.

Haklarında “uzaklaştırma kararı” olan faillerden kadınları korumayan, kadın katillerinin karşısında durmayan, cezasızlık politikalarıyla failleri cesaretlendiren yetkililer ”Kadın Cinayetlerini Durduracağız” diyen kadınların karşısında bir ordu gibi duruyor. Tüm bu baskılara, şiddete rağmen mücadeleye devam edeceğiz. KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURACAĞIZ!  


Barınma Hakkı ve Sağlık Hakkı Temel İnsan Hakkıdır!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık bu ay açıkladığı politikalarla toplumsal cinsiyet eşitsizliğini pekiştirdi. Bu açıklamaya göre eşi ölen kadınların konut desteğinden faydalanabilmesi için hem sosyal yardım alıyor olması hem de 18 yaşından küçük en az üç çocuk sahibi olması gerekiyor. Bu Cumhurbaşkanının üç çocuk isteğiyle paralellik gösteren bir uygulamadır. Böyle politikalar kadına yıkılan bakım, ev içi emek sorumluluğunu ve kadın yoksulluğunu pekiştirmektedir. Bunun yerine kamusal bakım hizmetleri arttırılarak kadının üzerindeki bakım sorumluluğu hafifletilmelidir. Kadını özel alana hapseden politikalar yerine kadın istihdamını arttıracak politikalar uygulanmalıdır.  Bakan Yanık kadınlara sürekli sözler verip duruyor ama hiçbirini yerine getirmiyor. Bakan Yanık sığınma evlerini arttıracağız, cinsel şiddet kriz merkezi ve telefon hattı kuracağız, küçük yaştaki evlilikleri engelleyeceğiz demişti. Bugün baktığımızda ise bunların unutulduğunu görüyoruz. Biz unutmuyoruz, verilen sözlerin hayata geçirilmesinin takipçisi olacağız. Unutturmaya çalıştığınızda karşınızda bizi göreceksiniz, tüm haklarımız için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Bakan Derya Yanık 2021’in ilk 10 ayı 242, 2022’nin ilk 10 ayı 225 kadın cinayeti işlendiğini ve kadın cinayeti oranlarının %7 azaldığını söyledi. Bizim verilerimize göre ise 2021’in ilk 10 ayı 225 kadın cinayeti, 175 şüpheli kadın ölümü 2022’nin ilk 10 ayı 282 kadın cinayeti, 208 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Bizim açıkladığımız verilere göre kadın cinayetleri azalmıyor aksine artıyor. Üstelik bizlerin ulaşamadığı, doğal ölüm olarak kayıtlara geçen, kaybolan veya intihar süsü verilen cinayetlerin de varlığını göz önünde bulundurursak gerçek kadın cinayeti rakamlarının bizim yayınladığımız rakamlardan daha fazla olması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Devlet organlarınca açıklanan verilerin tanımının yapılması gerekmektedir.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise HPV aşısından ücretsiz olarak yararlanabilmek için medeni duruma bakacaklarını ifade etti. HPV aşısı her kadının kolaylıkla ve ücretsiz erişebileceği bir aşı olmalıdır. 

Siyasi iktidarın politikaları ve söylemleri toplum cinsiyet eşitsizliğini arttırıyor. Barınma hakkı ve sağlık hakkı temel insan haklarıdır ve hiçbir şarta bağlanmadan tüm kadınların ve kız çocuklarının bu hakkı korunmalıdır. 


Hiçbir kadın ölümünü şüpheli bırakmayacağız!

2020 yılı itibariyle ayrı ele almaya başladığımız şüpheli kadın ölümleri verisinin önemi her geçen gün artmaya devam ediyor. Bazı aylarda kadın cinayeti sayısından daha çok şüpheli kadın ölümü yaşandığını görüyoruz. Ölümün nedeninin net olarak bilinemediği durumlarda -kaza, intihar, doğal ölüm, cinayet vb.- şüpheli ölüm kavramı ile karşılaşıyoruz. Şüpheli kadın ölümlerinde asıl durumun ortaya çıkarılabilmesi için etkin bir soruşturma yürütülmesi hayati bir öneme sahip. Kadınların intihar süsü verilerek öldürüldüğünü, kaza yapmadığını, eceliyle ölmediğini bazen yıllar süren mücadele sonucunda öğrenebiliyoruz.  Verilerimize göre 2022 yılının ilk 11 ayında daha önce şüpheli kadın ölümü olarak verilerimize girdiğimiz en az 9 ölümün kadın cinayeti olduğu ortaya çıktı. İntihar denilerek dosyası kapanan, platformumuza başvurulduktan sonra dosyası yeniden açılan ve kadın cinayeti olduğu açığa çıkan Esin Güneş davasından beri; şüpheli şekilde ölen yakınları için aileler platformumuza başvurmaya bizler de aileler ile birlikte etkin soruşturma yürütülmesi için mücadele etmeye devam ediyoruz. Hiçbir kadın ölümünü şüpheli bırakmayacağız!


6284 ve Sonuçları

Çorum’da Merve K., boşandığı Mustafa Y. tarafından ateşli silahla 18 saat boyunca rehin altında tuttu ve öldürmeye teşebbüste bulundu.  Failin geçen sene de 4 kişiyi pompalı tüfekle rehin aldığı ve 5 saat sonra teslim olduğu öğrenildi. 


23 kez suç duyurusunda bulunan ve çantasında şikayet dilekçesi varken öldürülen Ayşe Tuba Arslan davasında fail Yalçın Özalpay’a uygulanan ‘haksız tahrik’ indirimi kararı Yargıtay tarafından “sadakat yükümlülüğü boşanma davasının konusudur” diyerek kararı bozdu. 


Ankara’da Ceren Damar’ı bıçaklayarak öldüren fail Hasan İsmail Hikmet’in avukatı Vahit Bıçak hakkında ‘kişinin anısına hakaret’ suçundan açılan davanın 3. duruşması görüldü. Savcı sanığın ‘hakaret’ suçundan cezalandırılmasını istedi ve sanığa yurt dışına çıkış yasağı verilerek duruşma ertelendi. 


Elazığ’da 25 yaşındaki Dilan Tali’yi kıskançlık bahanesiyle 2 saat boyunca darp eden ve bıçaklayan S.B.’nin yargılandığı davada savcı ‘kadına karşı öldürmeye teşebbüs’ suçundan 13 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istedi. 


Sakarya’da Merve K. bindiği minibüsün şoförü Serdar Serkan Y. tarafından cinsel saldırıya uğradı. Tutuklanan failin daha önce cinsel istismar suçundan kaydı bulunduğu öğrenildi. Şüpheli kadın ölümleri derhal aydınlatılmalıdır

Denizli’de 85 yaşındaki Habibe Eren sulama havuzunda ölü olarak bulundu.


Van’da 20 yaşındaki F.M. ateşli silahla vurulmuş olarak bulundu. F.M.’nin nişanlı olduğu, ailesine evlenmek istemediğini söylediği ve ailesinin bu duruma karşı çıktığı öğrenildi. 


Kahramanmaraş’ta 82 yaşındaki Döndü Öksüz evinde ölü bulundu.


Hatay’da tarım işçisi olarak çalışan ve 5 gündür kayıp olan 14 yaşındaki Fidan Tunç şüpheli şekilde ölü bulundu.


Çorum’da 75 yaşındaki Melahat K. evinde ölü bulundu.


Aydın’da 78 yaşındaki Hafize Çilenger evinde ölü bulundu.


Van’da 40 yaşındaki beş çocuk annesi Suna M. asılı halde bulundu. Otopsi raporuna göre Suna’nın vücudunun birçok yerinde morlukların ve kırıkların olduğu tespit edildi.  Suna’nın amcası ise evli olduğu erkek tarafından sistematik bir şiddete maruz kaldığını ifade etti.  Diğer yakınları ise olayın intihar değil, evli olduğu erkek tarafından gerçekleştirilip intihar süsü verildiği iddia edildi. Suna M.’nin evli olduğu G.M. tutuklandı.  


Kayseri’de 44 yaşındaki Seçil Y. 11. kattan düşerek hayatını kaybetti. 


Samsun’da 21 yaşındaki Nurshat Muhammedova oto tamir servisinde ateşli silahla vurulmuş halde ölü bulundu. İş yeri sahibi olan K.U. ise Nurshat’ın intihar ettiğini iddia etti. 


Aydın’da yaşayan 7 çocuk annesi 68 yaşındaki Zeliha Erdemci evinde bulunan odunlukta asılı halde bulundu. 


Kasım ayında kadınlar ile ilgili neler oldu?

Birleşmiş Milletler 25 Kasım Uluslararası Kadına Karşı Şiddeti Ortadan Kaldırılması Günü dolayısıyla paylaştığı raporda geçen yıl dünyada 81 bin 100 kadının ve kız çocuğunun kasten öldürüldüğünü belirtti. Rapora göre kadınların yaklaşık 45 bini evli olduğu erkek, birlikte olduğu erkek veya aile üyesi olan bir erkek tarafından öldürüldü. Raporda bu cinayetlerin büyük bir bölümünün toplumsal cinsiyet kaynaklı olduğu ifade edildi. 


Fransa’da ise Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü ve Fransa Adalet Bakanlığı kadın cinayetleri ve cinsel şiddete dair bir rapor yayınladı. Rapora göre 2022 yılının başından bu yana 121 kadın cinayeti gerçekleştir. Öldürülen 121 kadından 86’sı kendi evlerinde öldürülürken 54’ü birliktelik içerisinde şiddete uğrayan veya ayrılma kararı alan kadınlardan oluşuyor.


İran’da Mahsa Amini’nin ölümüyle başlayan eylemlere katılan protestocular için İran parlentosundaki vekiiler idam cezası istedi. Eylemlerde gözaltına alınan ve hakkında iddianame hazırlanan yaklaşık bin kişinin kamuya açık mahkemelerde yargılanacaklarını belirtildi.


Katar’da düzenlenen Dünya Kupası müsabakalarında takım kaptanları tarafından kullanılan “OneLove” temalı kaptanlık bandının LGBTİQ+ çağrışımı yaptığı gerekçesiyle kullanılmamasını talep etti. Ayrıca Alman Milli Takımı oyuncuları, Katar’daki LGBTİQ+ bireylerin uğradığı insan hakları ihlallerine dikkat çekmek amacıyla gökkuşağı armasıyla maça çıkma kararı aldı ancak FIFA yönetiminin yaptırımlarıyla bu karardan vazgeçildi. 


Kasım ayında öldürülen 30 kadının yaşam mücadelesi hikayeleri

Hatay’da 32 yaşındaki Sidra Tameemi birlikte olduğu erkek Şahin Demir tarafından evinin önünde ateşli silahla vurarak öldürdü. Fail intihar etti.


İstanbul’da 32 yaşındaki bir çocuk annesi Kudret Karabülak evli olduğu Faruk Karabülak tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü. Fail olaydan sonra 8 yaşındaki kız çocuğunu da alarak kaçtı. Fail gözaltına alındı. 


Antalya’da 35 yaşındaki Aynur Çiçek eskiden birlikte olduğu erkek Şenol Çankaya’nın evinde ölü bulundu. Yapılan incelemelerde Aynur Çiçek’in Şenol Çankaya tarafından boğularak öldürüldüğü ortaya çıktı. Fail tutuklandı.


İstanbul’da 37 yaşındaki Neriman Sakallı, Sadrettin Özdemir tarafından metrobüs durağında ateşli silahla vurularak öldürüldü. Öncesinde Neriman Sakallı’yı uzun süre kovalayan fail, Neriman’ı öldürdükten sonra aynı silahla olay yerinde intihar etti. 


Uşak'ta 80 yaşındaki Ummühan H., evli olduğu İ.H. tarafından bıçaklanarak öldürüldü.


Bursa’da 36 yaşındaki Nazlı Meral, evinde bıçaklanmış halde ölü bulundu. Evli olduğu Nurullah Meral olay günü bıçakla kendine zarar verip hastaneye gitmesinin ardından yakalandı katil zanlısı olarak tutuklandı.


Diyarbakır’da 21 yaşındaki Meryem Sevim, eskiden birlikte olduğu Musa Sevim tarafından evlenme teklifini kabul etmediği bahanesiyle ateşli silahla öldürüldü. Meryem Sevim’in vücuduna 9 kurşun isabet etti, Musa Sevim olay yerinden kaçarak kayıplara karıştı. Meryem’in ablası aralarında akrabalık olmadığını belirtti.


Kayseri’de 73 yaşındaki Fatma Topçu, evli olduğu Abdullah Topçu’nun kardeşi Ali Rıza Topçu tarafından evinde balta ile başına vurularak öldürüldü. Yatalak hasta olduğu öğrenilen Abdullah Topçu, olaya tanık olmasının ardından kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.


Muğla’da 35 yaşındaki Sevim Çet, evli olduğu Özgür Çet tarafından sosyal medyada çok vakit geçirmesi bahanesiyle bıçaklanarak öldürüldü. Failin Sevim’i öldürdükten sonra cansız bedenini ormanlık alana atıp kayıp başvurusunda bulunduğu öğrenildi. 


Gaziantep’te 38 yaşındaki Dilek Yavuz, hakkında uzaklaştırma kararı çıkardığı boşanma aşamasında olduğu Mehmet Yavuz tarafından ateşli silahla öldürüldü. Failin polis olduğu ve meslekten ihraç edildiği öğrenildi.


Manisa’da 41 yaşındaki 3 çocuk annesi Hülya Alkan, eskiden evli olduğu Ali Alkan tarafından öldürüldü. Fail daha sonra aynı silahla intihar etti.


Manisa’da evli olduğu Gönül G’nin evi terk etmesi üzerine Gönül’ün annesinin evine giden Salih Güçlüer, evli olduğu kadının annesi Nergis Güçlüer  ve Kemal Güçlüer’i öldürdü.


Ankara’da yaşayan 38 yaşındaki 2 çocuk annesi Zülfi Çeri, 9 yaşındaki kızının gözü önünde boşanma aşamasında olduğu Yaşar Çeri tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Zülfi’nin öldürüldüğü anda fail hakkında uzaklaştırma kararı olduğu öğrenildi. 


İstanbul’da yaşayan 49 yaşındaki Nurten Karabulut, evli olduğu Hüseyin Karabulut tarafından ateşli silahla 8 yaşındaki kızının gözü önünde öldürüldü. Failin daha sonra aynı silahla intihar ettiği öğrenildi.


İzmir’de bir serada çalışan 28 yaşındaki Özlem Camgöz, eskiden birlikte olduğu Zekai Solak tarafından evinde kıskançlık bahanesiyle boğularak öldürüldü. Özlem’in vücudunda çok sayıda darp ve bıçak izi olduğu öğrenildi.

 

Ankara’da 17 yaşındaki Kader Yiğit arkadaşlarıyla gezmeye gittiği sırada arkadaşı olduğu iddia edilen Yusuf Can Benli tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü. Fail, şakalaşırken gerçekleştiğini iddia etti.

Denizli’de yaşayan 32 yaşındaki Gulzoda Kaolova, evli olduğu S. K. Tarafından boğazı kesilerek öldürüldü. Fail daha sonra kendi bileklerini keserek intihara teşebbüs etti.

Konya’da 4 çocuk annesi Fadime Dağlı, evli olduğu Mehmet Dağlı tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü. Sonrasında intihar eden fail hakkında Fadime’nin 6 aylık uzaklaştırma kararı aldığı ama 1 ay sonra şikayetinden vazgeçtiği ve failin ayrıca ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ ve ‘tehdit’ suçlarından kaydı olduğu öğrenildi.

Adana’da yaşayan 3 çocuk annesi Müzeyyen Tekayak, evli olduğu Abdullah Tekayak tarafından pompalı tüfekle vurularak öldürüldü. Failin bir süre önce cezaevinden çıktığı öğrenildi.

Kocaeli’nde çıplak bir şekilde ölü bulunan 29 yaşındaki Sarah Alı Shareef’in 52 yaşındaki A. K. tarafından boğularak öldürüldüğü ortaya çıktı.

İstanbul’da yaşayan Hatice Hacı, 17 yaşındaki erkek kardeşi A. H. tarafından ateşli silahla başından vurularak öldürüldü. 7 aylık bebeği olan Hatice’nin evli olduğu erkek tarafından şiddet gördüğü için kaçtığı ve ailesinin de geri dönmesi için tehdit ettiği öğrenildi.

Bolu’da yaşayan 24 yaşındaki Selcan Dönmezler, birlikte olduğu Umutcan İlter tarafından kıskançlık bahanesiyle ateşli silahla başından vurularak öldürüldü. Fail daha sonra aynı silahla intihar etti.

Hatay’da yaşayan 35 yaşındaki 2 çocuk annesi İnci Bağış Karakuş, evli olduğu erkeğin kardeşi olan Hüseyin Karakuş tarafından pompalı tüfekle vurularak öldürüldü.

İzmir’de yaşayan Özlem Eryağşi, birlikte olduğu C. tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü. Özlem’i öldürdükten sonra failin Özlem’in intihar ettiğini söylediği öğrenildi. 

Mayıs 2020’de hayvan otlatırken ölü bulunan, av tüfeği ile intihar ettiği öne sürülen Berfin Ep’in öldürüldüğü ortaya çıktı. Cinayeti işleyenin ise olay yerine yakın bölgede aynı silahla intihara kalkışan ve tedavisinin ardından taburcu edilen Murat G. olduğu, kriminal incelemede ortaya çıktı.


Kasım 2021’de oturduğu apartmanın 6.katından düşerek öldüğü iddia edilen Gamze Yağlıoğlu’nun evli olduğu Alper Yağlıoğlu tarafından itilerek öldürüldüğü ortaya çıktı.

İstanbul’da 17 yaşındaki Tülay Vural ve 27 yaşındaki Merve Özturan, Bülent P. tarafından pompalı tüfekle başlarından vurularak öldürüldü. Fail geride tanık bırakmamak bahanesiyle 2 kadını öldürdüğünü iddia etti.

Denizli’de 18 yaşındaki Elif Irmak, evli olduğu Ahmet Emre Irmak tarafından saçından sürüklenerek sokak ortasına getirilip bıçaklanarak öldürüldü. Fail, tartışma sırasında araya giren babasını da bacağından bıçakladı.

İstanbul’da 33 yaşındaki 3 çocuk annesi Shakhko Mukhtarova, evli olduğu Abdujalol Umırzokov tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Failin kadını çalışmak istemesi sebebiyle öldürdüğü öğrenildi.


*Raporumuz: Her ay basına yansıyan kadına yönelik şiddet haberlerinde davalar, yeni yaşanan olaylar ve kadın hareketine dair ayrıntılar yer almaktadır. Bizler, basına yansıyan haberleri ve doğrudan bize gelen başvuruları derleyerek bir sayıya ulaşıp, bu çerçevede raporumuzu hazırlıyoruz. Kadın Cinayeti raporumuzu Femicide kavramına göre ele alıyor, bir araya getiriyor ve değerlendiriyoruz. Yani Femicide kavramına göre; “embriyodan cenine, bebekten çocuğa, erişkinden yaşlıya kadar tüm kadın cinsiyetteki bireylerin sadece cinsiyetlerinden dolayı ya da toplumsal cinsiyet kimliği algısına aykırı eylemleri bahane edilerek, bir erkek tarafından öldürülmesi ya da intihara zorlanmasıdır. Femisidler salt kadın cinsiyetteki insanların öldürüldüğü cinayetler olarak algılanmamalıdır. Nefretle işlenen bu cinayetlerde, saldırıya uğrayan şey kadın kimliğidir.”